13,071 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Czarci pazur w diecie koni

Data publikacji: 2015-07-20

 

* Czarci pazur (Harpogophytum procumbens), zwany także hakoroślą rozesłaną jest afrykańską rośliną, lecz susz jest łatwo dostępny na całym świecie. Wykazuje bardzo duże właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Potrafi zastąpić nawet fenylobutazon (jest to lek o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym i umiarkowanym działaniu przeciwbólowym). W związku ze swoimi właściwościami jest stosowany w chorobach reumatycznych oraz artrozach (chorobach typu zwyrodnienie stawów, zapalenie ścięgien). Jest żółciopędny i poprawia trawienie, przez co jest przydatny przy np. zaburzeniach przepływu żółci. Eliminuje z organizmu substancje toksyczne. Jego przeciwzapalne właściwości można wykorzystać też przy chorobach alergicznych, narządów rodnych, infekcjach oczu, chorobach zakaźnych i ogółem przy większości chorób w których występuje stan zapalny. Zewnętrznie napar z czarciego pazura dobrze działa na choroby skóry (wysypki, owrzodzenia). Również jeźdźcy chorzy na tego typu choroby tez mogą z powodzeniem stosować hakorośl :). 

* Zioła nie wolno podawać źrebnym klaczom oraz w okresie laktacji. Nie polecane przy chorobach takich jak choroba wrzodowa żołądka albo dwunastnicy, a także z kamieniami żółciowymi. Podczas dłuższego stosowania najlepiej jest robić przerwy. Mimo, że powinien mieć dobre działanie na układ trawienny słyszałam, że może obciążać żołądek. Jest też środkiem dopingującym, więc powinien być odstawiony co najmniej 3 dni przed zawodami. Podaje się go w formie suszu lub proszku. Czarci pazur może poprawić stan chorego konia nawet w ciągu 10 dni.

 

 

Ela/Princess Redaktor 

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0