11,697 pytań - 14,010 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Czarci pazur w diecie koni

Data publikacji: 2015-07-20

 

* Czarci pazur (Harpogophytum procumbens), zwany także hakoroślą rozesłaną jest afrykańską rośliną, lecz susz jest łatwo dostępny na całym świecie. Wykazuje bardzo duże właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Potrafi zastąpić nawet fenylobutazon (jest to lek o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym i umiarkowanym działaniu przeciwbólowym). W związku ze swoimi właściwościami jest stosowany w chorobach reumatycznych oraz artrozach (chorobach typu zwyrodnienie stawów, zapalenie ścięgien). Jest żółciopędny i poprawia trawienie, przez co jest przydatny przy np. zaburzeniach przepływu żółci. Eliminuje z organizmu substancje toksyczne. Jego przeciwzapalne właściwości można wykorzystać też przy chorobach alergicznych, narządów rodnych, infekcjach oczu, chorobach zakaźnych i ogółem przy większości chorób w których występuje stan zapalny. Zewnętrznie napar z czarciego pazura dobrze działa na choroby skóry (wysypki, owrzodzenia). Również jeźdźcy chorzy na tego typu choroby tez mogą z powodzeniem stosować hakorośl :). 

* Zioła nie wolno podawać źrebnym klaczom oraz w okresie laktacji. Nie polecane przy chorobach takich jak choroba wrzodowa żołądka albo dwunastnicy, a także z kamieniami żółciowymi. Podczas dłuższego stosowania najlepiej jest robić przerwy. Mimo, że powinien mieć dobre działanie na układ trawienny słyszałam, że może obciążać żołądek. Jest też środkiem dopingującym, więc powinien być odstawiony co najmniej 3 dni przed zawodami. Podaje się go w formie suszu lub proszku. Czarci pazur może poprawić stan chorego konia nawet w ciągu 10 dni.

 

 

Ela/Princess Redaktor 

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0