12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Dlaczego koń się płoszy ?

Data publikacji: 2018-11-12

 

Płoszenie, uskakiwanie i niechęć do bliskiego kontaktu z różnymi "straszydłami" (oczywiście zgodnie z końską interpretacją ;) ) jest naturalnym zachowaniem koni i absolutnie nie wolno karać konia za to, że się boi!

Konie są różne po wieloma względami, mają odmienne cechy charakteru, które sprawiają, że jedne osobniki są bardziej odważne, a drugie wręcz boją się spadających liści - niestety takie wierzchowce są wyjątkowo nieprzyjemne do jazdy, bo są kompletnie nieobliczalne. Dobra informacja jest taka, że nasza cierpliwość i spokój przynoszą świetne efekty i w rezultacie taki strachliwy koń może stać się całkiem odważnym towarzyszem leśnych wycieczek.

Większą tendencję do płoszenia mają konie:

- młode

- wychowywane w boksach i stajniach

- energiczne, nadpobudliwe i temperamentne

- ras gorącokrwistych

 

Jeśli Wasz koń jest wyjątkowo płochliwy, boi się dosłownie każdego drobiazgu a wyjazd na spacer wydaje się udręką - mamy dla Was kilka wskazówek, które poprawią pewność konia!

Przede wszystkim w stresujących sytuacjach należy zachować spokój: łagodnym głosem uspokajamy konia, możemy go głaskać po szyi i przekonać, że nic strasznego się nie dzieje. Głos to jeden z najmocniejszych bodźców, którym możemy uzyskać naprawdę wiele pozytywnych emocji :) Jeśli nasz koń nie chce podejść np.do worka ze śmieciami, to powoli ale stanowczo próbujemy się jednak zbliżyć, zmieniając strony. Klepiemy i głaszczemy, pozwalamy na oswojenie się ze straszakiem; możemy nawet zejść i podejść, prowadząc konia w ręce (to też bezpieczniejsza opcja dla nas).  Zawsze warto mieć smaczki pod ręką i nagradzać za każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku przerażającego obiektu. 

Zdecydowanie polecamy poświęcenie czasu na pracę z ziemi - parasole, psy, szeleszczące folie czy płachty są świetnym narzędziem do poprawy pewności naszego wierzchowca; możemy też wybrać się na krotki spacer po okolicy w ręce (polecamy założenie ogłowia) i oswojenie zwierzaka z krzakami, dużymi kamieniami czy powalonymi drzewami.

Pamiętajcie też, że regularny ruch pod siodłem czy na lonży wpływa korzystnie zarówno pod katem fizycznym jak i psychicznym - zwierzak, który ma zbyt wiele energii, będzie dużo częściej się płoszył. Warto przyjrzeć się wtedy też żywieniu takiego, zazwyczaj ilość podawanego owsa jest niewspółmierna do jakości wykonywanej pracy i zdecydowanie warto ją zredukować.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0