12,821 pytań - 15,267 odpowiedzi - 927 komentarzy

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Data publikacji: 2018-11-09

 

W wielu ośrodkach jeździeckich, obecność krytej ujeżdżalni zwanej popularnie halą to rewelacyjne udogodnienie, pozwalające na pracę z koniem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. W zależności od standardu stajni, hale bywają mniejsze i większe, w niektórych ośrodkach znajdziemy minihale o wymiarach 20m na 20m, a sporych stajniach nastawionych na organizację profesjonalnych zawodów skokowych będą kryte ujeżdżalnie o wymiarach nawet 100m na 50m. 

Każdy zadaszony obiekt znacząco ułatwia jakąkolwiek pracę z naszym wierzchowcem, bądź prowadzenie jazd rekreacyjnych i zajęć na lonży - dzięki czemu ośrodek może funkcjonować cały rok.

Minusem krytych ujeżdżalni jest na pewno powierzchnia, czesto są one znacznie mniejsze niż zewnętrzne place - nie każdy potrafi się odnaleźć na ograniczonym obszarze, szczególnie jeśli równocześnie znajduje się tam kilka koni. Warto poznać podstawowe zasady zachowywania się na krytej ujeżdżalni:

- wchodząc na halę, zawsze należy uprzedzić jeźdźców, wystarczy powiedzieć UWAGA

- wsiadanie i zsiadanie powinno odbywać się w jednym miejscu 

- sprzątamy końskie odchody po naszym koniu (nie jest to praktykowane w każdej stajni)

- odnosimy drążki, koziołki i stojaki po zakończonym treningu

- nie zostawiamy bata, lonży i innych elementów bezpośrednio na ziemi

- na hali mijamy się zawsze lewą ręką, ale pierwszeństwo mają osoby poruszające sie wyższym chodem (jeśli kłusujemy po ścianie a z naprzeciwka nadjeżdża inna para poruszająca się galopem, to niezależnie od kierunku, zjeżdżamy do środka (np. wykonujemy koło) bądź na drugi ślad

- nigdy nie mijamy sie zbyt blisko, nie podjeżdżamy innemu koniowi do zadu

- pierwsze i ostatnie rozstępowanie powinno odbywać się wewnątrz placu, a nie po jego obwodzie; ścianę pozostawiamy innym jeźdźcom

- na hali (ale i na zewnątrz) obowiązuje zakaz wyprzedzania

- w trakcie wykonywania przejścia w dół, upewnijmy się czy za nami nie porusza sie żaden koń (szczególnie dotyczy to zatrzymań); wystarczy powiedzieć o swoich zamiarach

 

W trakcie jazdy na hali warto zwracać uwagę na innych jeźdźców, szczególnie tych mniej doświadczonych czy dosiadających młode konie, które czasem bywają nieobliczalne w swoim zachowaniu. Tak jak na drodze, sprawdza się tutaj zasada ograniczonego zaufania :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0