12,383 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Data publikacji: 2018-11-09

 

W wielu ośrodkach jeździeckich, obecność krytej ujeżdżalni zwanej popularnie halą to rewelacyjne udogodnienie, pozwalające na pracę z koniem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. W zależności od standardu stajni, hale bywają mniejsze i większe, w niektórych ośrodkach znajdziemy minihale o wymiarach 20m na 20m, a sporych stajniach nastawionych na organizację profesjonalnych zawodów skokowych będą kryte ujeżdżalnie o wymiarach nawet 100m na 50m. 

Każdy zadaszony obiekt znacząco ułatwia jakąkolwiek pracę z naszym wierzchowcem, bądź prowadzenie jazd rekreacyjnych i zajęć na lonży - dzięki czemu ośrodek może funkcjonować cały rok.

Minusem krytych ujeżdżalni jest na pewno powierzchnia, czesto są one znacznie mniejsze niż zewnętrzne place - nie każdy potrafi się odnaleźć na ograniczonym obszarze, szczególnie jeśli równocześnie znajduje się tam kilka koni. Warto poznać podstawowe zasady zachowywania się na krytej ujeżdżalni:

- wchodząc na halę, zawsze należy uprzedzić jeźdźców, wystarczy powiedzieć UWAGA

- wsiadanie i zsiadanie powinno odbywać się w jednym miejscu 

- sprzątamy końskie odchody po naszym koniu (nie jest to praktykowane w każdej stajni)

- odnosimy drążki, koziołki i stojaki po zakończonym treningu

- nie zostawiamy bata, lonży i innych elementów bezpośrednio na ziemi

- na hali mijamy się zawsze lewą ręką, ale pierwszeństwo mają osoby poruszające sie wyższym chodem (jeśli kłusujemy po ścianie a z naprzeciwka nadjeżdża inna para poruszająca się galopem, to niezależnie od kierunku, zjeżdżamy do środka (np. wykonujemy koło) bądź na drugi ślad

- nigdy nie mijamy sie zbyt blisko, nie podjeżdżamy innemu koniowi do zadu

- pierwsze i ostatnie rozstępowanie powinno odbywać się wewnątrz placu, a nie po jego obwodzie; ścianę pozostawiamy innym jeźdźcom

- na hali (ale i na zewnątrz) obowiązuje zakaz wyprzedzania

- w trakcie wykonywania przejścia w dół, upewnijmy się czy za nami nie porusza sie żaden koń (szczególnie dotyczy to zatrzymań); wystarczy powiedzieć o swoich zamiarach

 

W trakcie jazdy na hali warto zwracać uwagę na innych jeźdźców, szczególnie tych mniej doświadczonych czy dosiadających młode konie, które czasem bywają nieobliczalne w swoim zachowaniu. Tak jak na drodze, sprawdza się tutaj zasada ograniczonego zaufania :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0