12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Data publikacji: 2018-11-09

 

W wielu ośrodkach jeździeckich, obecność krytej ujeżdżalni zwanej popularnie halą to rewelacyjne udogodnienie, pozwalające na pracę z koniem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. W zależności od standardu stajni, hale bywają mniejsze i większe, w niektórych ośrodkach znajdziemy minihale o wymiarach 20m na 20m, a sporych stajniach nastawionych na organizację profesjonalnych zawodów skokowych będą kryte ujeżdżalnie o wymiarach nawet 100m na 50m. 

Każdy zadaszony obiekt znacząco ułatwia jakąkolwiek pracę z naszym wierzchowcem, bądź prowadzenie jazd rekreacyjnych i zajęć na lonży - dzięki czemu ośrodek może funkcjonować cały rok.

Minusem krytych ujeżdżalni jest na pewno powierzchnia, czesto są one znacznie mniejsze niż zewnętrzne place - nie każdy potrafi się odnaleźć na ograniczonym obszarze, szczególnie jeśli równocześnie znajduje się tam kilka koni. Warto poznać podstawowe zasady zachowywania się na krytej ujeżdżalni:

- wchodząc na halę, zawsze należy uprzedzić jeźdźców, wystarczy powiedzieć UWAGA

- wsiadanie i zsiadanie powinno odbywać się w jednym miejscu 

- sprzątamy końskie odchody po naszym koniu (nie jest to praktykowane w każdej stajni)

- odnosimy drążki, koziołki i stojaki po zakończonym treningu

- nie zostawiamy bata, lonży i innych elementów bezpośrednio na ziemi

- na hali mijamy się zawsze lewą ręką, ale pierwszeństwo mają osoby poruszające sie wyższym chodem (jeśli kłusujemy po ścianie a z naprzeciwka nadjeżdża inna para poruszająca się galopem, to niezależnie od kierunku, zjeżdżamy do środka (np. wykonujemy koło) bądź na drugi ślad

- nigdy nie mijamy sie zbyt blisko, nie podjeżdżamy innemu koniowi do zadu

- pierwsze i ostatnie rozstępowanie powinno odbywać się wewnątrz placu, a nie po jego obwodzie; ścianę pozostawiamy innym jeźdźcom

- na hali (ale i na zewnątrz) obowiązuje zakaz wyprzedzania

- w trakcie wykonywania przejścia w dół, upewnijmy się czy za nami nie porusza sie żaden koń (szczególnie dotyczy to zatrzymań); wystarczy powiedzieć o swoich zamiarach

 

W trakcie jazdy na hali warto zwracać uwagę na innych jeźdźców, szczególnie tych mniej doświadczonych czy dosiadających młode konie, które czasem bywają nieobliczalne w swoim zachowaniu. Tak jak na drodze, sprawdza się tutaj zasada ograniczonego zaufania :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0