W wielu ośrodkach jeździeckich, obecność krytej ujeżdżalni zwanej popularnie halą to rewelacyjne udogodnienie, pozwalające na pracę z koniem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. W zależności od standardu stajni, hale bywają mniejsze i większe, w niektórych ośrodkach znajdziemy minihale o wymiarach 20m na 20m, a sporych stajniach nastawionych na organizację profesjonalnych zawodów skokowych będą kryte ujeżdżalnie o wymiarach nawet 100m na 50m.
Każdy zadaszony obiekt znacząco ułatwia jakąkolwiek pracę z naszym wierzchowcem, bądź prowadzenie jazd rekreacyjnych i zajęć na lonży - dzięki czemu ośrodek może funkcjonować cały rok.
Minusem krytych ujeżdżalni jest na pewno powierzchnia, czesto są one znacznie mniejsze niż zewnętrzne place - nie każdy potrafi się odnaleźć na ograniczonym obszarze, szczególnie jeśli równocześnie znajduje się tam kilka koni. Warto poznać podstawowe zasady zachowywania się na krytej ujeżdżalni:
- wchodząc na halę, zawsze należy uprzedzić jeźdźców, wystarczy powiedzieć UWAGA
- wsiadanie i zsiadanie powinno odbywać się w jednym miejscu
- sprzątamy końskie odchody po naszym koniu (nie jest to praktykowane w każdej stajni)
- odnosimy drążki, koziołki i stojaki po zakończonym treningu
- nie zostawiamy bata, lonży i innych elementów bezpośrednio na ziemi
- na hali mijamy się zawsze lewą ręką, ale pierwszeństwo mają osoby poruszające sie wyższym chodem (jeśli kłusujemy po ścianie a z naprzeciwka nadjeżdża inna para poruszająca się galopem, to niezależnie od kierunku, zjeżdżamy do środka (np. wykonujemy koło) bądź na drugi ślad
- nigdy nie mijamy sie zbyt blisko, nie podjeżdżamy innemu koniowi do zadu
- pierwsze i ostatnie rozstępowanie powinno odbywać się wewnątrz placu, a nie po jego obwodzie; ścianę pozostawiamy innym jeźdźcom
- na hali (ale i na zewnątrz) obowiązuje zakaz wyprzedzania
- w trakcie wykonywania przejścia w dół, upewnijmy się czy za nami nie porusza sie żaden koń (szczególnie dotyczy to zatrzymań); wystarczy powiedzieć o swoich zamiarach
W trakcie jazdy na hali warto zwracać uwagę na innych jeźdźców, szczególnie tych mniej doświadczonych czy dosiadających młode konie, które czasem bywają nieobliczalne w swoim zachowaniu. Tak jak na drodze, sprawdza się tutaj zasada ograniczonego zaufania :)
Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)
2018-09-06
Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!
2018-07-25
W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.
2018-05-15
Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.
2018-04-23
Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?
2018-04-05
Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!
2018-03-03