12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Jak śpią konie ?

Data publikacji: 2018-11-06

 

Konie jako typowi roślinożercy mają głęboko zakorzeniony instynkt przetrwania, co objawia się m.in. nieprzewidywalnymi zachowaniami w przypadku potencjalnego niebezpieczeństwa (stąd spłoszenia, uskoki itp). 

Widzieliście kiedyś, jak wiele czasu zajmuje koniowi położenie się oraz wstawanie ? W naturze prawdopodobnie zostałby zaatakowany przez drapieżnika, bo w takiej pozycji koń nie ma żadnych szans na obronę. Dlatego konie potrafią spać na stojąco, nie męcząc przy tym swoich kończyn dzięki specjalnego układowi ścięgien, rozcięgień i więzadeł, które utrzymują konia w pozycji pionowej.

Zwierzaki odciążają jedną kończynę, podpierajac się czubkiem kopyta, opuszczają i rozluźniają całą szyję wraz z głową i zapadają w drzemkę - taki obrazek możecie zobaczyć w każdej stajni i na każdym pastwisku.

 

Najlepszy relaks i odpoczynek zapewnia oczywiście pozycja leżąca - konie kładą się, kiedy czują sie w pełni bezpieczne. W nocy w każdej stajni można zaobserwować zwierzaki leżące na boku i pochrapujące. przez co wiemy że są solidnie pogrążone w głębokim śnie :) Jeśli nasz zwierzak nie kładzie się w nocy, to może oznaczać iż nie czuje się komfortowo w danym miejscu, może sąsiad czy sąsiadka z boku obok nie pała do niego sympatią ? Czasem wystarczy zmiana boksu, aby poprawić komfort psychiczny i tym samym umożliwić zwierzakowi głęboki relaks. Pamiętajcie też, że konie muszą mieć maksymalnie duży boks, który zapewni swobodę ruchu - zaklinowanie podczas wstawania jest bardzo niebezpieczną sytuacją, dla konia ale i dla osób próbujących pomóc wstać!

Podczas pobytu na pastwiskach czy padokach większość koni jest zajęta skubaniem trawy czy nawiązywaniem relacji z towarzyszami stada, ale w czasie długiego i przyjemnego letniego dnia sporo koni kładzie się i wygrzewa w słońcu - nie ma w tym nic niepokojącego. Oczywiście widząc leżącego konia zawsze warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku, ale najczęsciej nasze zwierzaki po prostu leniuchują.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0