12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Jak śpią konie ?

Data publikacji: 2018-11-06

 

Konie jako typowi roślinożercy mają głęboko zakorzeniony instynkt przetrwania, co objawia się m.in. nieprzewidywalnymi zachowaniami w przypadku potencjalnego niebezpieczeństwa (stąd spłoszenia, uskoki itp). 

Widzieliście kiedyś, jak wiele czasu zajmuje koniowi położenie się oraz wstawanie ? W naturze prawdopodobnie zostałby zaatakowany przez drapieżnika, bo w takiej pozycji koń nie ma żadnych szans na obronę. Dlatego konie potrafią spać na stojąco, nie męcząc przy tym swoich kończyn dzięki specjalnego układowi ścięgien, rozcięgień i więzadeł, które utrzymują konia w pozycji pionowej.

Zwierzaki odciążają jedną kończynę, podpierajac się czubkiem kopyta, opuszczają i rozluźniają całą szyję wraz z głową i zapadają w drzemkę - taki obrazek możecie zobaczyć w każdej stajni i na każdym pastwisku.

 

Najlepszy relaks i odpoczynek zapewnia oczywiście pozycja leżąca - konie kładą się, kiedy czują sie w pełni bezpieczne. W nocy w każdej stajni można zaobserwować zwierzaki leżące na boku i pochrapujące. przez co wiemy że są solidnie pogrążone w głębokim śnie :) Jeśli nasz zwierzak nie kładzie się w nocy, to może oznaczać iż nie czuje się komfortowo w danym miejscu, może sąsiad czy sąsiadka z boku obok nie pała do niego sympatią ? Czasem wystarczy zmiana boksu, aby poprawić komfort psychiczny i tym samym umożliwić zwierzakowi głęboki relaks. Pamiętajcie też, że konie muszą mieć maksymalnie duży boks, który zapewni swobodę ruchu - zaklinowanie podczas wstawania jest bardzo niebezpieczną sytuacją, dla konia ale i dla osób próbujących pomóc wstać!

Podczas pobytu na pastwiskach czy padokach większość koni jest zajęta skubaniem trawy czy nawiązywaniem relacji z towarzyszami stada, ale w czasie długiego i przyjemnego letniego dnia sporo koni kładzie się i wygrzewa w słońcu - nie ma w tym nic niepokojącego. Oczywiście widząc leżącego konia zawsze warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku, ale najczęsciej nasze zwierzaki po prostu leniuchują.

comments powered by Disqus
Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: tkanie

Pewnie niejednego koniarza zaskoczy fakt, że konie - podobnie jak ludzie - posiadają swoje nałogi. Oczywiście nie będzie to palenie papierosów czy hazard, ale u tych zwierzaków też możemy zaobserwować szereg niepożądanych zachowań.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń się boi ?

Chyba najczęściej spotykanym zachowaniem u koni jest lęk: przed wodą, psami, rowerem, foliową reklamówką... Biorąc pod uwagę gabaryty przeciętnego konia, wydaje się być dość kuriozalne, że koń może bać się chociażby doniczki z kwiatkami czy nawet kurtki, która wisi na ogrodzeniu. Reakcje tych zwierząt są często niespodziewane i nieplanowane, co bywa dość uciążliwe. Dlaczego konie są takie strachliwe ?

2017-02-16

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy koń mnie kocha ?

Jako miłośnicy koni często zastanawiamy się, czy te zwierzaki odwajemniają nasze uczucia. Jak koń pokazuje, że jest do nas przywiązany, że nas szanuje a może nawet lubi ?

2017-02-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Zaufanie

Przebywając wśród koni często zależy nam na zdobyciu ich zaufania. Jest to niepowtarzalna więź pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem, dzięki której możemy bez stresu przebywać w ich towarzystwie. Jak przekonać konia do siebie, jak sprawić by nam zaufał ?

2017-01-27

Czytaj » 0