12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Data publikacji: 2018-10-20

 

Wycieranie rzepu ogonowego jest zazwyczaj wynikiem dwóch dolegliwości:

a) zarobaczenia organizmu konia

b) podrażenia skóry np.przez brud czy nadmiar środków ułatwiających rozczesywanie

 

W pierwszej kolejności zawsze warto wykąpać cały ogon wraz z nasadą w specjalistycznym szamponie, który dokładnie wyczyści skórę i złagodzi podrażnienia - pamiętajcie jednak, że częste mycie także powoduje podrażnienia! Zawsze używamy środków przeznaczonych dla koni, z uwagi na inne pH skóry koni i ludzi (także dzieci ;)).

Dokładnie spłukujemy szampon, z nasady i okolic rzepu ogonowego, także pod spodem; sprawdzamy czy nie ma żadnych ranek i pasożytów. Suszymy nasadę ogona za pomocą ręcznika papierowego, nie stosujemy żadnych nabłyszczaczy przez kilka dni. Znane są także domowe sposoby bazujące na użyciu rozcieńczonego octu czu olejku herbacianego, które mają działanie wysuszające i bakteriobójcze.

Następnie profilaktycznie odrobaczamy konia, czasem jeden środek okazuje się nieskuteczny i odrobaczenie należy powtórzyć bardziej złożonym środkiem; zawsze warto zapytać weterynarza, skonsultować z nim cały proces usuwania pasożytów z organizmu zwierzaka.

 

Niektóre konie wycierają ogon, jeśli otrzują zbyt dużo białka w pożywieniu np.lucerna, sieczki z bazujące na lucernie czy nawet wypas na pastwiskach bogatych w rośliny motylkowe. Należy wówczas przyjrzeć się, czy problem z wycieraniem ogona pojawia się tylko po podawaniu danej paszy czy w sezonie pastwiskowym; wybór odpowiedniego menu jest sprawą łatwiejszą niż ograniczenie czasu spędzania na zewnątrz, niemniej jednak ten problem występuje stosunkowo rzadko i na samym początku wypasu, kiedy trawa jest najbardziej soczysta.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0