12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Data publikacji: 2018-10-20

 

Wycieranie rzepu ogonowego jest zazwyczaj wynikiem dwóch dolegliwości:

a) zarobaczenia organizmu konia

b) podrażenia skóry np.przez brud czy nadmiar środków ułatwiających rozczesywanie

 

W pierwszej kolejności zawsze warto wykąpać cały ogon wraz z nasadą w specjalistycznym szamponie, który dokładnie wyczyści skórę i złagodzi podrażnienia - pamiętajcie jednak, że częste mycie także powoduje podrażnienia! Zawsze używamy środków przeznaczonych dla koni, z uwagi na inne pH skóry koni i ludzi (także dzieci ;)).

Dokładnie spłukujemy szampon, z nasady i okolic rzepu ogonowego, także pod spodem; sprawdzamy czy nie ma żadnych ranek i pasożytów. Suszymy nasadę ogona za pomocą ręcznika papierowego, nie stosujemy żadnych nabłyszczaczy przez kilka dni. Znane są także domowe sposoby bazujące na użyciu rozcieńczonego octu czu olejku herbacianego, które mają działanie wysuszające i bakteriobójcze.

Następnie profilaktycznie odrobaczamy konia, czasem jeden środek okazuje się nieskuteczny i odrobaczenie należy powtórzyć bardziej złożonym środkiem; zawsze warto zapytać weterynarza, skonsultować z nim cały proces usuwania pasożytów z organizmu zwierzaka.

 

Niektóre konie wycierają ogon, jeśli otrzują zbyt dużo białka w pożywieniu np.lucerna, sieczki z bazujące na lucernie czy nawet wypas na pastwiskach bogatych w rośliny motylkowe. Należy wówczas przyjrzeć się, czy problem z wycieraniem ogona pojawia się tylko po podawaniu danej paszy czy w sezonie pastwiskowym; wybór odpowiedniego menu jest sprawą łatwiejszą niż ograniczenie czasu spędzania na zewnątrz, niemniej jednak ten problem występuje stosunkowo rzadko i na samym początku wypasu, kiedy trawa jest najbardziej soczysta.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0