12,830 pytań - 16,162 odpowiedzi - 931 komentarzy

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Data publikacji: 2018-10-20

 

Wycieranie rzepu ogonowego jest zazwyczaj wynikiem dwóch dolegliwości:

a) zarobaczenia organizmu konia

b) podrażenia skóry np.przez brud czy nadmiar środków ułatwiających rozczesywanie

 

W pierwszej kolejności zawsze warto wykąpać cały ogon wraz z nasadą w specjalistycznym szamponie, który dokładnie wyczyści skórę i złagodzi podrażnienia - pamiętajcie jednak, że częste mycie także powoduje podrażnienia! Zawsze używamy środków przeznaczonych dla koni, z uwagi na inne pH skóry koni i ludzi (także dzieci ;)).

Dokładnie spłukujemy szampon, z nasady i okolic rzepu ogonowego, także pod spodem; sprawdzamy czy nie ma żadnych ranek i pasożytów. Suszymy nasadę ogona za pomocą ręcznika papierowego, nie stosujemy żadnych nabłyszczaczy przez kilka dni. Znane są także domowe sposoby bazujące na użyciu rozcieńczonego octu czu olejku herbacianego, które mają działanie wysuszające i bakteriobójcze.

Następnie profilaktycznie odrobaczamy konia, czasem jeden środek okazuje się nieskuteczny i odrobaczenie należy powtórzyć bardziej złożonym środkiem; zawsze warto zapytać weterynarza, skonsultować z nim cały proces usuwania pasożytów z organizmu zwierzaka.

 

Niektóre konie wycierają ogon, jeśli otrzują zbyt dużo białka w pożywieniu np.lucerna, sieczki z bazujące na lucernie czy nawet wypas na pastwiskach bogatych w rośliny motylkowe. Należy wówczas przyjrzeć się, czy problem z wycieraniem ogona pojawia się tylko po podawaniu danej paszy czy w sezonie pastwiskowym; wybór odpowiedniego menu jest sprawą łatwiejszą niż ograniczenie czasu spędzania na zewnątrz, niemniej jednak ten problem występuje stosunkowo rzadko i na samym początku wypasu, kiedy trawa jest najbardziej soczysta.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0