12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Sprzęt: Kawecan

Data publikacji: 2018-10-13

 

fot. www.twojkon.pl

Kawecan to rodzaj ogłowia, używanego najczęściej do lonżowania, chociaż jest także stosowany w trakcie pracy z ziemi, szczególnie podczas nauki np.piaffu czy elementów z hiszpańskiej szkoły jazdy. Typowy kawecan wygląda jak solidny kantar, ze wzmocnioną częścią leżącą na nosie - znajdziemy tam metalowe kółka, do których dopinamy lonżę oraz wypinacze czy długie wodze do pracy z ziemi. Kawecan może posiadać dodatkowe paski do przypięcia wędzidła bądź możemy go stosować jako ogłowie bezwędzidłowe - dzieki grubej i szerokiej cześci nosowej, ten rodzaj wyposażenia konia oddziałuje bezpośrednio na nos, równomiernie rozkładając nacisk.

 

Kawecan jest dobrym rozwiązaniem do lonżowania większości koni z uwagi na:

- stabilny kontakt z lonżą a tym samym z ręką lonżującego: przydaje się, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w lonżowaniu; przypinając lonżę bezpośrednio do kółka wędzidłowego trzeba bardzo umiejetnie nią oddziaływać, dokładnie tak samo jak w trakcie jazdy.

- łagodne, ale stanowcze działanie: eliminując wędzidło, możemy skutecznie pracować z końmi np.po zabiegach dentystycznych czy wymagających korekty, nieumiejętnie jeżdżonych

- możliwość zmiany kierunku bez przepinania lonży: lonża jest dopinania do górnego, środkowego kółka, więc możemy swobodnie nią manewrować bez konieczności zatrzymywania zwierzaka

- wysoką tolerancję wśród koni: zwierzaki bardzo często szybko akceptują kawecan i chętnie na nim pracują

-możliwość pracy na podwójnej lonży: warto zadbać konsultację z doświadczonymi osobami w tym temacie, przynosi rewelacyjne efekty ale nie jest zbyt łatwo

 

Kawecan kupimy w każdym sklepie jeździeckim; dopasowujemy go jak normalne ogłowie.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0