12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Sprzęt: Kawecan

Data publikacji: 2018-10-13

 

Kawecan to rodzaj ogłowia, używanego najczęściej do lonżowania, chociaż jest także stosowany w trakcie pracy z ziemi, szczególnie podczas nauki np.piaffu czy elementów z hiszpańskiej szkoły jazdy. Typowy kawecan wygląda jak solidny kantar, ze wzmocnioną częścią leżącą na nosie - znajdziemy tam metalowe kółka, do których dopinamy lonżę oraz wypinacze czy długie wodze do pracy z ziemi. Kawecan może posiadać dodatkowe paski do przypięcia wędzidła bądź możemy go stosować jako ogłowie bezwędzidłowe - dzieki grubej i szerokiej cześci nosowej, ten rodzaj wyposażenia konia oddziałuje bezpośrednio na nos, równomiernie rozkładając nacisk.

 

Kawecan jest dobrym rozwiązaniem do lonżowania większości koni z uwagi na:

- stabilny kontakt z lonżą a tym samym z ręką lonżującego: przydaje się, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w lonżowaniu; przypinając lonżę bezpośrednio do kółka wędzidłowego trzeba bardzo umiejetnie nią oddziaływać, dokładnie tak samo jak w trakcie jazdy.

- łagodne, ale stanowcze działanie: eliminując wędzidło, możemy skutecznie pracować z końmi np.po zabiegach dentystycznych czy wymagających korekty, nieumiejętnie jeżdżonych

- możliwość zmiany kierunku bez przepinania lonży: lonża jest dopinania do górnego, środkowego kółka, więc możemy swobodnie nią manewrować bez konieczności zatrzymywania zwierzaka

- wysoką tolerancję wśród koni: zwierzaki bardzo często szybko akceptują kawecan i chętnie na nim pracują

-możliwość pracy na podwójnej lonży: warto zadbać konsultację z doświadczonymi osobami w tym temacie, przynosi rewelacyjne efekty ale nie jest zbyt łatwo

 

Kawecan kupimy w każdym sklepie jeździeckim; dopasowujemy go jak normalne ogłowie.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0