12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Kawecan

Data publikacji: 2018-10-13

 

fot. www.twojkon.pl

Kawecan to rodzaj ogłowia, używanego najczęściej do lonżowania, chociaż jest także stosowany w trakcie pracy z ziemi, szczególnie podczas nauki np.piaffu czy elementów z hiszpańskiej szkoły jazdy. Typowy kawecan wygląda jak solidny kantar, ze wzmocnioną częścią leżącą na nosie - znajdziemy tam metalowe kółka, do których dopinamy lonżę oraz wypinacze czy długie wodze do pracy z ziemi. Kawecan może posiadać dodatkowe paski do przypięcia wędzidła bądź możemy go stosować jako ogłowie bezwędzidłowe - dzieki grubej i szerokiej cześci nosowej, ten rodzaj wyposażenia konia oddziałuje bezpośrednio na nos, równomiernie rozkładając nacisk.

 

Kawecan jest dobrym rozwiązaniem do lonżowania większości koni z uwagi na:

- stabilny kontakt z lonżą a tym samym z ręką lonżującego: przydaje się, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w lonżowaniu; przypinając lonżę bezpośrednio do kółka wędzidłowego trzeba bardzo umiejetnie nią oddziaływać, dokładnie tak samo jak w trakcie jazdy.

- łagodne, ale stanowcze działanie: eliminując wędzidło, możemy skutecznie pracować z końmi np.po zabiegach dentystycznych czy wymagających korekty, nieumiejętnie jeżdżonych

- możliwość zmiany kierunku bez przepinania lonży: lonża jest dopinania do górnego, środkowego kółka, więc możemy swobodnie nią manewrować bez konieczności zatrzymywania zwierzaka

- wysoką tolerancję wśród koni: zwierzaki bardzo często szybko akceptują kawecan i chętnie na nim pracują

-możliwość pracy na podwójnej lonży: warto zadbać konsultację z doświadczonymi osobami w tym temacie, przynosi rewelacyjne efekty ale nie jest zbyt łatwo

 

Kawecan kupimy w każdym sklepie jeździeckim; dopasowujemy go jak normalne ogłowie.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0