12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Weterynarze: Wilcze zęby

Data publikacji: 2018-10-07

 

Wszyscy dobrze znamy nieprzyjemności związane z wizytą u dentysty - profilaktyka jest równie ważna u naszych wierzchowców. W pyskach koni mogą znaleźć się pewne nieprawidłowości w budowie, do których należą:

- haki: ostre wyrostki na zębach, które powodują bolesne otarcia na wewnętrznych częściach policzków czy dziąsłach. Przyczyną występowania haków jest asymetria w budowie szczęki koni, co powoduje nierównomierne ścieranie (zupełnie jak wady zgryzu u ludzi, które wymagają korekty); u koni ważne są regularne przeglądy jamy ustnej oraz tarnikowanie zębów według potrzeb.

- wilcze zęby: to szczątkowe pozostałości po pierwszej parze zębów przedtrzonowych. Zazwyczaj znajdziemy je w szczęce, czasem w żuchwie; mogą być całkiem wyrośnięte bądź przybrać postać wyrostków. Z uwagi na specyficzne położenie mogą sprawiać spory dyskomfort, a czasem i ból u naszych wierzchowców.

 

Nie wszystkie konie mają wilcze zęby, zazwyczaj ich obecność ujawnia się w trakcie zajeżdżania i dalszej pracy z młodymi końmi - nacisk wędzidła wywołuje ból, który jest wyraźnie manifestowany. Zagryzanie wędzidła, szarpanie głową, problem z rozluźnieniem i prawidłowym przyjęciem kontaktu to tylko niektóre sygnały, mogące świadczyć o obecności wilczych zębów. Pracując z młodymi końmi zawsze warto pamiętać o regularnych wizytach weterynarza specjalizującego się w stomatologii, co pozwoli na szybką reakcję w razie nieprawidłowości.

Zabieg usunięcia wilczych zębów nie jest skomplikowany, w zależności od rozmiaru zębów; trzeba je usunąć wraz z korzeniem. Po zabiegu koń nie powinien mieć zakładanego ogłowia wędzidłowego przez conajmniej 3-5 dni, możemy wtedy wybrać np.hackamore.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0