12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynarze: Wilcze zęby

Data publikacji: 2018-10-07

 

Wszyscy dobrze znamy nieprzyjemności związane z wizytą u dentysty - profilaktyka jest równie ważna u naszych wierzchowców. W pyskach koni mogą znaleźć się pewne nieprawidłowości w budowie, do których należą:

- haki: ostre wyrostki na zębach, które powodują bolesne otarcia na wewnętrznych częściach policzków czy dziąsłach. Przyczyną występowania haków jest asymetria w budowie szczęki koni, co powoduje nierównomierne ścieranie (zupełnie jak wady zgryzu u ludzi, które wymagają korekty); u koni ważne są regularne przeglądy jamy ustnej oraz tarnikowanie zębów według potrzeb.

- wilcze zęby: to szczątkowe pozostałości po pierwszej parze zębów przedtrzonowych. Zazwyczaj znajdziemy je w szczęce, czasem w żuchwie; mogą być całkiem wyrośnięte bądź przybrać postać wyrostków. Z uwagi na specyficzne położenie mogą sprawiać spory dyskomfort, a czasem i ból u naszych wierzchowców.

 

Nie wszystkie konie mają wilcze zęby, zazwyczaj ich obecność ujawnia się w trakcie zajeżdżania i dalszej pracy z młodymi końmi - nacisk wędzidła wywołuje ból, który jest wyraźnie manifestowany. Zagryzanie wędzidła, szarpanie głową, problem z rozluźnieniem i prawidłowym przyjęciem kontaktu to tylko niektóre sygnały, mogące świadczyć o obecności wilczych zębów. Pracując z młodymi końmi zawsze warto pamiętać o regularnych wizytach weterynarza specjalizującego się w stomatologii, co pozwoli na szybką reakcję w razie nieprawidłowości.

Zabieg usunięcia wilczych zębów nie jest skomplikowany, w zależności od rozmiaru zębów; trzeba je usunąć wraz z korzeniem. Po zabiegu koń nie powinien mieć zakładanego ogłowia wędzidłowego przez conajmniej 3-5 dni, możemy wtedy wybrać np.hackamore.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0