12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Weterynarze: Wilcze zęby

Data publikacji: 2018-10-07

 

Wszyscy dobrze znamy nieprzyjemności związane z wizytą u dentysty - profilaktyka jest równie ważna u naszych wierzchowców. W pyskach koni mogą znaleźć się pewne nieprawidłowości w budowie, do których należą:

- haki: ostre wyrostki na zębach, które powodują bolesne otarcia na wewnętrznych częściach policzków czy dziąsłach. Przyczyną występowania haków jest asymetria w budowie szczęki koni, co powoduje nierównomierne ścieranie (zupełnie jak wady zgryzu u ludzi, które wymagają korekty); u koni ważne są regularne przeglądy jamy ustnej oraz tarnikowanie zębów według potrzeb.

- wilcze zęby: to szczątkowe pozostałości po pierwszej parze zębów przedtrzonowych. Zazwyczaj znajdziemy je w szczęce, czasem w żuchwie; mogą być całkiem wyrośnięte bądź przybrać postać wyrostków. Z uwagi na specyficzne położenie mogą sprawiać spory dyskomfort, a czasem i ból u naszych wierzchowców.

 

Nie wszystkie konie mają wilcze zęby, zazwyczaj ich obecność ujawnia się w trakcie zajeżdżania i dalszej pracy z młodymi końmi - nacisk wędzidła wywołuje ból, który jest wyraźnie manifestowany. Zagryzanie wędzidła, szarpanie głową, problem z rozluźnieniem i prawidłowym przyjęciem kontaktu to tylko niektóre sygnały, mogące świadczyć o obecności wilczych zębów. Pracując z młodymi końmi zawsze warto pamiętać o regularnych wizytach weterynarza specjalizującego się w stomatologii, co pozwoli na szybką reakcję w razie nieprawidłowości.

Zabieg usunięcia wilczych zębów nie jest skomplikowany, w zależności od rozmiaru zębów; trzeba je usunąć wraz z korzeniem. Po zabiegu koń nie powinien mieć zakładanego ogłowia wędzidłowego przez conajmniej 3-5 dni, możemy wtedy wybrać np.hackamore.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0