12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Wilcze zęby

Data publikacji: 2018-10-07

 

Wszyscy dobrze znamy nieprzyjemności związane z wizytą u dentysty - profilaktyka jest równie ważna u naszych wierzchowców. W pyskach koni mogą znaleźć się pewne nieprawidłowości w budowie, do których należą:

- haki: ostre wyrostki na zębach, które powodują bolesne otarcia na wewnętrznych częściach policzków czy dziąsłach. Przyczyną występowania haków jest asymetria w budowie szczęki koni, co powoduje nierównomierne ścieranie (zupełnie jak wady zgryzu u ludzi, które wymagają korekty); u koni ważne są regularne przeglądy jamy ustnej oraz tarnikowanie zębów według potrzeb.

- wilcze zęby: to szczątkowe pozostałości po pierwszej parze zębów przedtrzonowych. Zazwyczaj znajdziemy je w szczęce, czasem w żuchwie; mogą być całkiem wyrośnięte bądź przybrać postać wyrostków. Z uwagi na specyficzne położenie mogą sprawiać spory dyskomfort, a czasem i ból u naszych wierzchowców.

 

Nie wszystkie konie mają wilcze zęby, zazwyczaj ich obecność ujawnia się w trakcie zajeżdżania i dalszej pracy z młodymi końmi - nacisk wędzidła wywołuje ból, który jest wyraźnie manifestowany. Zagryzanie wędzidła, szarpanie głową, problem z rozluźnieniem i prawidłowym przyjęciem kontaktu to tylko niektóre sygnały, mogące świadczyć o obecności wilczych zębów. Pracując z młodymi końmi zawsze warto pamiętać o regularnych wizytach weterynarza specjalizującego się w stomatologii, co pozwoli na szybką reakcję w razie nieprawidłowości.

Zabieg usunięcia wilczych zębów nie jest skomplikowany, w zależności od rozmiaru zębów; trzeba je usunąć wraz z korzeniem. Po zabiegu koń nie powinien mieć zakładanego ogłowia wędzidłowego przez conajmniej 3-5 dni, możemy wtedy wybrać np.hackamore.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0