12,811 pytań - 14,488 odpowiedzi - 827 komentarzy

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Data publikacji: 2018-10-01

 

Kantary sznurkowe cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników naturalnego jeździectwa, opartego o pierowtne zachowania i instynkty naszych zwierzaków. Taki element wyposażenia konia był używany już wiele lat temu, chociażby przez Indian żyjących na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych - kantar sznurkowy jest bardzo prosty w budowie, ale nieumiejętnie używany może być wręcz niebezpieczny dla naszych wierzchowców.

Ten rodzaj osprzętu działa na zasadzie nacisku, wywieranego na wrażliwe miejsca na końskiej głowie - potylica, kości policzkowe oraz kość nosowa. W zależności od ułożenia łba, kantar działa na jeden z tych punktow, przez co koryguje ustawienie - umiejętnie używany sprawia, że kon sam ustawia łeb w komfortowym położeniu, pozostając w rozluźnieniu.

Działanie kantaru sznurkowego nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać, że ilość, rodzaj i umiejscowienie węzłów jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania kantaru. Dlatego zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie tego elementu wyposażenia naszych wierzchowców, jeśli nie mamy do dyspozycji chociażby wymiarów; pierwszy kantar sznurkowy warto zakupić w sklepie jeździeckim.

 

Przy stosowaniu kantaru sznurkowego, pamiętajmy, że jest on wielokrotnie trwalszy od tradycyjnego kantaru - w razie odsadzenia czy szarpnięcia, kantar nie zerwie się tylko sprawi ogromny ból naszemu koniowi, wbijając się we wrażliwe miejsca. Znane są przypadki poważnych uszkodzeń ciała koni pozostawionych w boksach czy na pastwiskach w kantarach sznurkowych - ten sprzęt traktujemy jak narzędzie pracy. Nigdy nie pozostawiamy koni bez opieki w kantarach sznurkowych, nie wypuszczamy na pastwiska i nie prowadzimy w ręce. Nie traktujemy go także jako cudownego narzędzia rozwiązującego problemy z kontaktem czy szeroko rozumianą jezdnością - kantar sznurkowy wymaga delikatnej i stabilnej ręki, nieumiejętnie używany bardzo często powoduje blizny, otarcia czy wręcz rany na potylicy czy kości nosowej.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0