12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Data publikacji: 2018-10-01

 

Kantary sznurkowe cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników naturalnego jeździectwa, opartego o pierowtne zachowania i instynkty naszych zwierzaków. Taki element wyposażenia konia był używany już wiele lat temu, chociażby przez Indian żyjących na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych - kantar sznurkowy jest bardzo prosty w budowie, ale nieumiejętnie używany może być wręcz niebezpieczny dla naszych wierzchowców.

Ten rodzaj osprzętu działa na zasadzie nacisku, wywieranego na wrażliwe miejsca na końskiej głowie - potylica, kości policzkowe oraz kość nosowa. W zależności od ułożenia łba, kantar działa na jeden z tych punktow, przez co koryguje ustawienie - umiejętnie używany sprawia, że kon sam ustawia łeb w komfortowym położeniu, pozostając w rozluźnieniu.

Działanie kantaru sznurkowego nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać, że ilość, rodzaj i umiejscowienie węzłów jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania kantaru. Dlatego zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie tego elementu wyposażenia naszych wierzchowców, jeśli nie mamy do dyspozycji chociażby wymiarów; pierwszy kantar sznurkowy warto zakupić w sklepie jeździeckim.

 

Przy stosowaniu kantaru sznurkowego, pamiętajmy, że jest on wielokrotnie trwalszy od tradycyjnego kantaru - w razie odsadzenia czy szarpnięcia, kantar nie zerwie się tylko sprawi ogromny ból naszemu koniowi, wbijając się we wrażliwe miejsca. Znane są przypadki poważnych uszkodzeń ciała koni pozostawionych w boksach czy na pastwiskach w kantarach sznurkowych - ten sprzęt traktujemy jak narzędzie pracy. Nigdy nie pozostawiamy koni bez opieki w kantarach sznurkowych, nie wypuszczamy na pastwiska i nie prowadzimy w ręce. Nie traktujemy go także jako cudownego narzędzia rozwiązującego problemy z kontaktem czy szeroko rozumianą jezdnością - kantar sznurkowy wymaga delikatnej i stabilnej ręki, nieumiejętnie używany bardzo często powoduje blizny, otarcia czy wręcz rany na potylicy czy kości nosowej.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0