12,739 pytań - 14,297 odpowiedzi - 825 komentarzy

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Data publikacji: 2018-10-01

 

Kantary sznurkowe cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników naturalnego jeździectwa, opartego o pierowtne zachowania i instynkty naszych zwierzaków. Taki element wyposażenia konia był używany już wiele lat temu, chociażby przez Indian żyjących na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych - kantar sznurkowy jest bardzo prosty w budowie, ale nieumiejętnie używany może być wręcz niebezpieczny dla naszych wierzchowców.

Ten rodzaj osprzętu działa na zasadzie nacisku, wywieranego na wrażliwe miejsca na końskiej głowie - potylica, kości policzkowe oraz kość nosowa. W zależności od ułożenia łba, kantar działa na jeden z tych punktow, przez co koryguje ustawienie - umiejętnie używany sprawia, że kon sam ustawia łeb w komfortowym położeniu, pozostając w rozluźnieniu.

Działanie kantaru sznurkowego nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać, że ilość, rodzaj i umiejscowienie węzłów jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania kantaru. Dlatego zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie tego elementu wyposażenia naszych wierzchowców, jeśli nie mamy do dyspozycji chociażby wymiarów; pierwszy kantar sznurkowy warto zakupić w sklepie jeździeckim.

 

Przy stosowaniu kantaru sznurkowego, pamiętajmy, że jest on wielokrotnie trwalszy od tradycyjnego kantaru - w razie odsadzenia czy szarpnięcia, kantar nie zerwie się tylko sprawi ogromny ból naszemu koniowi, wbijając się we wrażliwe miejsca. Znane są przypadki poważnych uszkodzeń ciała koni pozostawionych w boksach czy na pastwiskach w kantarach sznurkowych - ten sprzęt traktujemy jak narzędzie pracy. Nigdy nie pozostawiamy koni bez opieki w kantarach sznurkowych, nie wypuszczamy na pastwiska i nie prowadzimy w ręce. Nie traktujemy go także jako cudownego narzędzia rozwiązującego problemy z kontaktem czy szeroko rozumianą jezdnością - kantar sznurkowy wymaga delikatnej i stabilnej ręki, nieumiejętnie używany bardzo często powoduje blizny, otarcia czy wręcz rany na potylicy czy kości nosowej.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0