12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Data publikacji: 2018-10-01

 

Kantary sznurkowe cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników naturalnego jeździectwa, opartego o pierowtne zachowania i instynkty naszych zwierzaków. Taki element wyposażenia konia był używany już wiele lat temu, chociażby przez Indian żyjących na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych - kantar sznurkowy jest bardzo prosty w budowie, ale nieumiejętnie używany może być wręcz niebezpieczny dla naszych wierzchowców.

Ten rodzaj osprzętu działa na zasadzie nacisku, wywieranego na wrażliwe miejsca na końskiej głowie - potylica, kości policzkowe oraz kość nosowa. W zależności od ułożenia łba, kantar działa na jeden z tych punktow, przez co koryguje ustawienie - umiejętnie używany sprawia, że kon sam ustawia łeb w komfortowym położeniu, pozostając w rozluźnieniu.

Działanie kantaru sznurkowego nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać, że ilość, rodzaj i umiejscowienie węzłów jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania kantaru. Dlatego zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie tego elementu wyposażenia naszych wierzchowców, jeśli nie mamy do dyspozycji chociażby wymiarów; pierwszy kantar sznurkowy warto zakupić w sklepie jeździeckim.

 

Przy stosowaniu kantaru sznurkowego, pamiętajmy, że jest on wielokrotnie trwalszy od tradycyjnego kantaru - w razie odsadzenia czy szarpnięcia, kantar nie zerwie się tylko sprawi ogromny ból naszemu koniowi, wbijając się we wrażliwe miejsca. Znane są przypadki poważnych uszkodzeń ciała koni pozostawionych w boksach czy na pastwiskach w kantarach sznurkowych - ten sprzęt traktujemy jak narzędzie pracy. Nigdy nie pozostawiamy koni bez opieki w kantarach sznurkowych, nie wypuszczamy na pastwiska i nie prowadzimy w ręce. Nie traktujemy go także jako cudownego narzędzia rozwiązującego problemy z kontaktem czy szeroko rozumianą jezdnością - kantar sznurkowy wymaga delikatnej i stabilnej ręki, nieumiejętnie używany bardzo często powoduje blizny, otarcia czy wręcz rany na potylicy czy kości nosowej.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0