12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Data publikacji: 2018-10-01

 

Kantary sznurkowe cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników naturalnego jeździectwa, opartego o pierowtne zachowania i instynkty naszych zwierzaków. Taki element wyposażenia konia był używany już wiele lat temu, chociażby przez Indian żyjących na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych - kantar sznurkowy jest bardzo prosty w budowie, ale nieumiejętnie używany może być wręcz niebezpieczny dla naszych wierzchowców.

Ten rodzaj osprzętu działa na zasadzie nacisku, wywieranego na wrażliwe miejsca na końskiej głowie - potylica, kości policzkowe oraz kość nosowa. W zależności od ułożenia łba, kantar działa na jeden z tych punktow, przez co koryguje ustawienie - umiejętnie używany sprawia, że kon sam ustawia łeb w komfortowym położeniu, pozostając w rozluźnieniu.

Działanie kantaru sznurkowego nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać, że ilość, rodzaj i umiejscowienie węzłów jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania kantaru. Dlatego zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie tego elementu wyposażenia naszych wierzchowców, jeśli nie mamy do dyspozycji chociażby wymiarów; pierwszy kantar sznurkowy warto zakupić w sklepie jeździeckim.

 

Przy stosowaniu kantaru sznurkowego, pamiętajmy, że jest on wielokrotnie trwalszy od tradycyjnego kantaru - w razie odsadzenia czy szarpnięcia, kantar nie zerwie się tylko sprawi ogromny ból naszemu koniowi, wbijając się we wrażliwe miejsca. Znane są przypadki poważnych uszkodzeń ciała koni pozostawionych w boksach czy na pastwiskach w kantarach sznurkowych - ten sprzęt traktujemy jak narzędzie pracy. Nigdy nie pozostawiamy koni bez opieki w kantarach sznurkowych, nie wypuszczamy na pastwiska i nie prowadzimy w ręce. Nie traktujemy go także jako cudownego narzędzia rozwiązującego problemy z kontaktem czy szeroko rozumianą jezdnością - kantar sznurkowy wymaga delikatnej i stabilnej ręki, nieumiejętnie używany bardzo często powoduje blizny, otarcia czy wręcz rany na potylicy czy kości nosowej.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0