12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Weterynarze: Gnicie strzałek

Data publikacji: 2018-09-28

 

Zapewne każdy z Was kiedyś spotykał się z koniem, który miał problemy ze strzałkami, może instruktor kiedyś prosił Was o użycie dziegciu na kopyta jednego z wierzchowców? 

Nietrudno zauważyć słabą kondycję podeszw u konia:

- miękkie strzałki i rowki przystrzałkowe, w które wręcz wpada kopystka w trakcie czyszczenia

- brzydki zapach: kopyta nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu zgnilizny, zdrowe kopyta mają specyficzne ale neutralny zapach, są tkanką rogowa podobna do naszych paznokci

- bolesność w trakcie nacisku: jeśli kon wyrywa nogi podczas czyszczenia, to wyraźny znak dyskomfortu w tej okolicy ciała

 

Stare, ale bardzo prawdziwe porzekadło mówi, że bez kopyt nie ma konie. To niezwykle trafne stwierdzenie, które pokazuje Nam jak ważna jest prawidłowa opieka nad kopytami (oraz oczywiście nad całym zwierzakiem :) ).

Gnicie strzałek i okolic to rezultat nieodpowiednich warunków chowu, w ogromnej większości wynikający po prostu z braku czystości w boksie. Konie spędzające dużo czasu w boksach powinny mieć codziennie wybieraną zanieczyszczoną słomę (czy inną ściółkę) oraz na bieżąco dokładaną czystą. Nie dajcie sobie wmówić, że w zimie boksów się nie czyści, bo wtedy jest koniom cieplej - dużo zdrowiej jest ubrać derki. Warstwa obornika zdecydowanie negatywnie wpływa i na stan kopyt, ale przede wszystkim na drogi oddechowe, przez co konie kaszlą.

Jeśli nasz zwierzak cierpi na dolegliwości ze strony strzałek, to poza oczywistą czystością boksów pamiętajmy także o:

- regularnym padokowaniu: jeśli akurat trwa deszczowa i "błotnista" pogoda, spróbujmy wypuszczać konia na inny padok, z większą ilością trawy niż błota

- szczególnej pielęgnacji kopyt: codziennie myjemy kopyta w leczniczym szamponie, pozostawiamy pianę na kilka minut i spłukujemy, porządnie wycieramy podeszwy i dopiero wtedy stosujemy jakiekolwiek preparaty

- stosowaniu środków wysuszajacych: zdecydowanie lepszym wyborem jest siarczan miedzi, dostępny w formie żelu lub kryształków do rozpuszczenia we wodzie. Nakładamy dużą ilość preparatu na watę i wciskamy w rowki przystrzałkowe, całą okolicę możemy także spryskać siarczanem. Pozstawiamy takie kompresy na noc, w kolejnym dniu zmieniamy

- w zaawansowanym stadium warto siegnąć po miejscowe środki zawierające antybiotyki, dostajemy je tylko u weterynarza 

- zapewnieniu dużej ilości ruchu, zarówno tego swobodnego na padoku jak i wymuszczonego (lonża, jazda, spacer) - koń jest zwierzęciem stwoerzonym do ruchu i każdy areszt boksowy wpływa na niego niekorzystnie

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0