12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Weterynarze: Gnicie strzałek

Data publikacji: 2018-09-28

 

Zapewne każdy z Was kiedyś spotykał się z koniem, który miał problemy ze strzałkami, może instruktor kiedyś prosił Was o użycie dziegciu na kopyta jednego z wierzchowców? 

Nietrudno zauważyć słabą kondycję podeszw u konia:

- miękkie strzałki i rowki przystrzałkowe, w które wręcz wpada kopystka w trakcie czyszczenia

- brzydki zapach: kopyta nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu zgnilizny, zdrowe kopyta mają specyficzne ale neutralny zapach, są tkanką rogowa podobna do naszych paznokci

- bolesność w trakcie nacisku: jeśli kon wyrywa nogi podczas czyszczenia, to wyraźny znak dyskomfortu w tej okolicy ciała

 

Stare, ale bardzo prawdziwe porzekadło mówi, że bez kopyt nie ma konie. To niezwykle trafne stwierdzenie, które pokazuje Nam jak ważna jest prawidłowa opieka nad kopytami (oraz oczywiście nad całym zwierzakiem :) ).

Gnicie strzałek i okolic to rezultat nieodpowiednich warunków chowu, w ogromnej większości wynikający po prostu z braku czystości w boksie. Konie spędzające dużo czasu w boksach powinny mieć codziennie wybieraną zanieczyszczoną słomę (czy inną ściółkę) oraz na bieżąco dokładaną czystą. Nie dajcie sobie wmówić, że w zimie boksów się nie czyści, bo wtedy jest koniom cieplej - dużo zdrowiej jest ubrać derki. Warstwa obornika zdecydowanie negatywnie wpływa i na stan kopyt, ale przede wszystkim na drogi oddechowe, przez co konie kaszlą.

Jeśli nasz zwierzak cierpi na dolegliwości ze strony strzałek, to poza oczywistą czystością boksów pamiętajmy także o:

- regularnym padokowaniu: jeśli akurat trwa deszczowa i "błotnista" pogoda, spróbujmy wypuszczać konia na inny padok, z większą ilością trawy niż błota

- szczególnej pielęgnacji kopyt: codziennie myjemy kopyta w leczniczym szamponie, pozostawiamy pianę na kilka minut i spłukujemy, porządnie wycieramy podeszwy i dopiero wtedy stosujemy jakiekolwiek preparaty

- stosowaniu środków wysuszajacych: zdecydowanie lepszym wyborem jest siarczan miedzi, dostępny w formie żelu lub kryształków do rozpuszczenia we wodzie. Nakładamy dużą ilość preparatu na watę i wciskamy w rowki przystrzałkowe, całą okolicę możemy także spryskać siarczanem. Pozstawiamy takie kompresy na noc, w kolejnym dniu zmieniamy

- w zaawansowanym stadium warto siegnąć po miejscowe środki zawierające antybiotyki, dostajemy je tylko u weterynarza 

- zapewnieniu dużej ilości ruchu, zarówno tego swobodnego na padoku jak i wymuszczonego (lonża, jazda, spacer) - koń jest zwierzęciem stwoerzonym do ruchu i każdy areszt boksowy wpływa na niego niekorzystnie

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0