12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Gnicie strzałek

Data publikacji: 2018-09-28

 

Zapewne każdy z Was kiedyś spotykał się z koniem, który miał problemy ze strzałkami, może instruktor kiedyś prosił Was o użycie dziegciu na kopyta jednego z wierzchowców? 

Nietrudno zauważyć słabą kondycję podeszw u konia:

- miękkie strzałki i rowki przystrzałkowe, w które wręcz wpada kopystka w trakcie czyszczenia

- brzydki zapach: kopyta nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu zgnilizny, zdrowe kopyta mają specyficzne ale neutralny zapach, są tkanką rogowa podobna do naszych paznokci

- bolesność w trakcie nacisku: jeśli kon wyrywa nogi podczas czyszczenia, to wyraźny znak dyskomfortu w tej okolicy ciała

 

Stare, ale bardzo prawdziwe porzekadło mówi, że bez kopyt nie ma konie. To niezwykle trafne stwierdzenie, które pokazuje Nam jak ważna jest prawidłowa opieka nad kopytami (oraz oczywiście nad całym zwierzakiem :) ).

Gnicie strzałek i okolic to rezultat nieodpowiednich warunków chowu, w ogromnej większości wynikający po prostu z braku czystości w boksie. Konie spędzające dużo czasu w boksach powinny mieć codziennie wybieraną zanieczyszczoną słomę (czy inną ściółkę) oraz na bieżąco dokładaną czystą. Nie dajcie sobie wmówić, że w zimie boksów się nie czyści, bo wtedy jest koniom cieplej - dużo zdrowiej jest ubrać derki. Warstwa obornika zdecydowanie negatywnie wpływa i na stan kopyt, ale przede wszystkim na drogi oddechowe, przez co konie kaszlą.

Jeśli nasz zwierzak cierpi na dolegliwości ze strony strzałek, to poza oczywistą czystością boksów pamiętajmy także o:

- regularnym padokowaniu: jeśli akurat trwa deszczowa i "błotnista" pogoda, spróbujmy wypuszczać konia na inny padok, z większą ilością trawy niż błota

- szczególnej pielęgnacji kopyt: codziennie myjemy kopyta w leczniczym szamponie, pozostawiamy pianę na kilka minut i spłukujemy, porządnie wycieramy podeszwy i dopiero wtedy stosujemy jakiekolwiek preparaty

- stosowaniu środków wysuszajacych: zdecydowanie lepszym wyborem jest siarczan miedzi, dostępny w formie żelu lub kryształków do rozpuszczenia we wodzie. Nakładamy dużą ilość preparatu na watę i wciskamy w rowki przystrzałkowe, całą okolicę możemy także spryskać siarczanem. Pozstawiamy takie kompresy na noc, w kolejnym dniu zmieniamy

- w zaawansowanym stadium warto siegnąć po miejscowe środki zawierające antybiotyki, dostajemy je tylko u weterynarza 

- zapewnieniu dużej ilości ruchu, zarówno tego swobodnego na padoku jak i wymuszczonego (lonża, jazda, spacer) - koń jest zwierzęciem stwoerzonym do ruchu i każdy areszt boksowy wpływa na niego niekorzystnie

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0