12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Weterynarze: Badanie włosia

Data publikacji: 2018-09-09

 

Badanie włosia nosi fachową nazwę trichoskopii: w trakcie tego procesu analizowana jest zarówno struktura morfologiczna włosia jak i jego skład chemiczny. Ocenie podlega:

- faza cyklu rozwojowego cebulki

- ogólny wygląd włosia 

- ewentualne deformacje cebulki

- skręcenia, poszarpania, ubytki

 

Już sama ocena pod mikroskopem daje nam pewien zarys wiedzy nt.stanu zdrowia naszego zwierzaka - przewlekłe i głębokie niedobory wielu pierwiastków są zauważalne gołym okiem, jak właśnie pogorszenie stanu okrywy włosowej, matowa sierść czy wypadające włosie.

Po ocenie morfologicznej, przychodzi czas na analizę zawartości podstawowych pierwiastków chemicznych takich jak węgiel,siarka, magnez, wapń czy krzem (istnieje możliwość wykonania poszerzonych analiz na życzenie właściciela czy zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii). Dużym plusem takiego badania jest stosunkowo niska cena (100-200zł) oraz szeroki wachlarz pierwiastków; jako jedno z nielicznych badań pozwala na stwierdzenie obecności pasożytów włosia oraz skóry. Trichoskopia jest dobrym narzędziem do ustalenia prawidłowego żywienia naszego wierzchowca, ściśle opartego o niedobory składników odżywczych - możemy dopasować odpowiedni suplement specjalnie dedykowany naszemu koniomi.

Jedynym minusem tego badania jest fakt, iż badanie włosia nie mówi nam nic o aktualnym stanie zdrowia - jeśli niedawno zmieniliśmy sposób i rodzaj żywienia naszego zwierzaka, to wszelkie niedobory czy nadmiary pierwiastków będą widocznie w krwi, a nie we włosiu. Dlatego takie badanie jest dedykowane koniom, które są stale żywione w ten sam sposób lub borykają się z trudnymi do określenia objawami typu właśnie pogorszenie stanu okrywy, pękające kopyta, ogólnie gorsze samopoczucie.

 

Włosie do badania możecie pobrać sami, nie jest wymagana obecność weterynarza (to kolejny plus trichoskopi); na stronie dowolnego producenta pasz i środków dla koni znajdziecie dokładną instrukcję jak prawidłowo pobrać materiał do badań. To zupełnie bezbolesna metoda, pozwalająca na określenie stanu zdrowia, dlatego zdecydowanie ją polecamy jako profilaktykę dla wszystkich koni.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0