12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Badanie włosia

Data publikacji: 2018-09-09

 

Badanie włosia nosi fachową nazwę trichoskopii: w trakcie tego procesu analizowana jest zarówno struktura morfologiczna włosia jak i jego skład chemiczny. Ocenie podlega:

- faza cyklu rozwojowego cebulki

- ogólny wygląd włosia 

- ewentualne deformacje cebulki

- skręcenia, poszarpania, ubytki

 

Już sama ocena pod mikroskopem daje nam pewien zarys wiedzy nt.stanu zdrowia naszego zwierzaka - przewlekłe i głębokie niedobory wielu pierwiastków są zauważalne gołym okiem, jak właśnie pogorszenie stanu okrywy włosowej, matowa sierść czy wypadające włosie.

Po ocenie morfologicznej, przychodzi czas na analizę zawartości podstawowych pierwiastków chemicznych takich jak węgiel,siarka, magnez, wapń czy krzem (istnieje możliwość wykonania poszerzonych analiz na życzenie właściciela czy zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii). Dużym plusem takiego badania jest stosunkowo niska cena (100-200zł) oraz szeroki wachlarz pierwiastków; jako jedno z nielicznych badań pozwala na stwierdzenie obecności pasożytów włosia oraz skóry. Trichoskopia jest dobrym narzędziem do ustalenia prawidłowego żywienia naszego wierzchowca, ściśle opartego o niedobory składników odżywczych - możemy dopasować odpowiedni suplement specjalnie dedykowany naszemu koniomi.

Jedynym minusem tego badania jest fakt, iż badanie włosia nie mówi nam nic o aktualnym stanie zdrowia - jeśli niedawno zmieniliśmy sposób i rodzaj żywienia naszego zwierzaka, to wszelkie niedobory czy nadmiary pierwiastków będą widocznie w krwi, a nie we włosiu. Dlatego takie badanie jest dedykowane koniom, które są stale żywione w ten sam sposób lub borykają się z trudnymi do określenia objawami typu właśnie pogorszenie stanu okrywy, pękające kopyta, ogólnie gorsze samopoczucie.

 

Włosie do badania możecie pobrać sami, nie jest wymagana obecność weterynarza (to kolejny plus trichoskopi); na stronie dowolnego producenta pasz i środków dla koni znajdziecie dokładną instrukcję jak prawidłowo pobrać materiał do badań. To zupełnie bezbolesna metoda, pozwalająca na określenie stanu zdrowia, dlatego zdecydowanie ją polecamy jako profilaktykę dla wszystkich koni.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0