12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Data publikacji: 2018-09-01

 

Wędzidła smakowe to wędzidła, których ścięgierz wykonany jest z tworzywa sztucznego o specjalnym aromacie, najczęściej jabłka. Znajdziemy tutaj zarówno wędzidła proste, jak i pojedynczo oraz podwójnie łamane, pelhamy, wielokrążki czy popularne wędzidła oliwkowe; budowa i działanie takiego wędzidła pozostaje bez zmian, różni się jedynie materiał z którego wykonana jest środkowa część.

 

Wędzidła smakowe są na ogół świetnie tolerowane przez konie, są szczególnie polecane koniom:

- o wrażliwym pysku

- młodym zwierzakom, rozpoczynającym pracę pod siodłem

- zaszarpanym, reagującym panicznie na nacisk wędzidła

 

Aromatyczny dodatek jest całkowicie bezpieczny dla koni, zachęca je do żucia, przez co lepiej przyjmują kontakt - co oczywiście nie oznacza, że wędzidło smakowe jest rozwiązaniem dla koni które szarpią głową albo są twarde w pysku :) Pamiętajcie, że żaden element wyposażenia jeździeckiego nie zastąpi prawidłowej techniki jazdy. a wybór mocno działających wędzideł jest jedynie przykrywką problemów.

Minusem wędzideł smakowych jest ich miękkość - nie są tak wytrzymałe jak wędzidła metalowe, przez co szybciej się zużywają. Konie cześciej też mają tendencję do zagryzania ich, z uwagi na smakowity aromat, dlatego jest to dobre rozwiązanie krótkotrwałe np.na czas zajeżdżenia bądź samej korekty. Wędzidła można i nawet trzeba w trakcie rozwoju konia oraz zmiany jego stopnia wytrenowania, nie zawsze to samo wędzidło będzie pasowało dla dwóch różnych koni i jeźdźców.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0