12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Data publikacji: 2018-09-01

 

Wędzidła smakowe to wędzidła, których ścięgierz wykonany jest z tworzywa sztucznego o specjalnym aromacie, najczęściej jabłka. Znajdziemy tutaj zarówno wędzidła proste, jak i pojedynczo oraz podwójnie łamane, pelhamy, wielokrążki czy popularne wędzidła oliwkowe; budowa i działanie takiego wędzidła pozostaje bez zmian, różni się jedynie materiał z którego wykonana jest środkowa część.

 

Wędzidła smakowe są na ogół świetnie tolerowane przez konie, są szczególnie polecane koniom:

- o wrażliwym pysku

- młodym zwierzakom, rozpoczynającym pracę pod siodłem

- zaszarpanym, reagującym panicznie na nacisk wędzidła

 

Aromatyczny dodatek jest całkowicie bezpieczny dla koni, zachęca je do żucia, przez co lepiej przyjmują kontakt - co oczywiście nie oznacza, że wędzidło smakowe jest rozwiązaniem dla koni które szarpią głową albo są twarde w pysku :) Pamiętajcie, że żaden element wyposażenia jeździeckiego nie zastąpi prawidłowej techniki jazdy. a wybór mocno działających wędzideł jest jedynie przykrywką problemów.

Minusem wędzideł smakowych jest ich miękkość - nie są tak wytrzymałe jak wędzidła metalowe, przez co szybciej się zużywają. Konie cześciej też mają tendencję do zagryzania ich, z uwagi na smakowity aromat, dlatego jest to dobre rozwiązanie krótkotrwałe np.na czas zajeżdżenia bądź samej korekty. Wędzidła można i nawet trzeba w trakcie rozwoju konia oraz zmiany jego stopnia wytrenowania, nie zawsze to samo wędzidło będzie pasowało dla dwóch różnych koni i jeźdźców.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0