12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Data publikacji: 2018-09-01

 

Wędzidła smakowe to wędzidła, których ścięgierz wykonany jest z tworzywa sztucznego o specjalnym aromacie, najczęściej jabłka. Znajdziemy tutaj zarówno wędzidła proste, jak i pojedynczo oraz podwójnie łamane, pelhamy, wielokrążki czy popularne wędzidła oliwkowe; budowa i działanie takiego wędzidła pozostaje bez zmian, różni się jedynie materiał z którego wykonana jest środkowa część.

 

Wędzidła smakowe są na ogół świetnie tolerowane przez konie, są szczególnie polecane koniom:

- o wrażliwym pysku

- młodym zwierzakom, rozpoczynającym pracę pod siodłem

- zaszarpanym, reagującym panicznie na nacisk wędzidła

 

Aromatyczny dodatek jest całkowicie bezpieczny dla koni, zachęca je do żucia, przez co lepiej przyjmują kontakt - co oczywiście nie oznacza, że wędzidło smakowe jest rozwiązaniem dla koni które szarpią głową albo są twarde w pysku :) Pamiętajcie, że żaden element wyposażenia jeździeckiego nie zastąpi prawidłowej techniki jazdy. a wybór mocno działających wędzideł jest jedynie przykrywką problemów.

Minusem wędzideł smakowych jest ich miękkość - nie są tak wytrzymałe jak wędzidła metalowe, przez co szybciej się zużywają. Konie cześciej też mają tendencję do zagryzania ich, z uwagi na smakowity aromat, dlatego jest to dobre rozwiązanie krótkotrwałe np.na czas zajeżdżenia bądź samej korekty. Wędzidła można i nawet trzeba w trakcie rozwoju konia oraz zmiany jego stopnia wytrenowania, nie zawsze to samo wędzidło będzie pasowało dla dwóch różnych koni i jeźdźców.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0