12,349 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Żywienie: Sianokiszonka

Data publikacji: 2018-08-23

 

Sianokiszonka to nic innego jak... ukiszona trawa. Brzmi absurdalnie, prawda ? Trawę zbiera się i wstępnie podsusza, balotuje a następnie ściśle zawija specjalną folią, aby wyeliminować dostęp powietrza. Tak przygotowaną trawę można przechowywać przez kilka miesięcy, ale najwięcej wartości odżywczych ta pasza będzie miała ok.6-8tyg od momentu balotowania.

Sianokiszonka ma szereg zalet:

- wysoka wartość odżywcza: dobra sianokiszonka pochodzi z pierwszego pokosu traw, który charakteryzuje sie wysoką zawartością cukrów (konie po ochwacie lub ze skłonnością do tej choroby powinny kategorycznie unikać spożywania sianokiszonki); często w jej skład wchodzą rośliny bogate białko (lucerna, koniczyna), więc to dobry sposób na zwiększenie masy u naszego wierzchowca

- wyższa wartość energetyczna: z uwagi na eliminację procesu suszenia, sianokiszonka ma więcej energii niż siano

- jest lepiej tolerowana przez konie z problemami oddechowymi: proces kiszenia znacznie zmniejsza ilość zarodników grzybów oraz innyc alergenów, praktycznie nie występują w niej pyłki roślin

 

Ta pasza jest cennym składnikiem żywieniowym, ale warto ją kupować u sprawdzonego dostawy, gdyż źle ukiszona może zaszkodzić naszemu zwierzakowi - zazwyczaj konie jej nie jedzą, gdyż wydziela silny i nieprzyjemny zapach, ale zawsze lepiej uważać ;) Świeża i dobrze przygotowana sianokiszonka jest lekko brązowa i wilgotna, ma charakterystyczny lekko kwaskowy zapach i w zdecydowanej większości jest bardzo chętnie zjadana przez konie. Wprowadzamy ją do diety stopniowo, na początku mogą zdarzyć się lekkie problemy trawienne z uwagi na specyfikę paszy, ale na ogół jest dobrze tolerowana nawet przez konie ze skłonnością do kolek.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0