12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Sianokiszonka

Data publikacji: 2018-08-23

 

Sianokiszonka to nic innego jak... ukiszona trawa. Brzmi absurdalnie, prawda ? Trawę zbiera się i wstępnie podsusza, balotuje a następnie ściśle zawija specjalną folią, aby wyeliminować dostęp powietrza. Tak przygotowaną trawę można przechowywać przez kilka miesięcy, ale najwięcej wartości odżywczych ta pasza będzie miała ok.6-8tyg od momentu balotowania.

Sianokiszonka ma szereg zalet:

- wysoka wartość odżywcza: dobra sianokiszonka pochodzi z pierwszego pokosu traw, który charakteryzuje sie wysoką zawartością cukrów (konie po ochwacie lub ze skłonnością do tej choroby powinny kategorycznie unikać spożywania sianokiszonki); często w jej skład wchodzą rośliny bogate białko (lucerna, koniczyna), więc to dobry sposób na zwiększenie masy u naszego wierzchowca

- wyższa wartość energetyczna: z uwagi na eliminację procesu suszenia, sianokiszonka ma więcej energii niż siano

- jest lepiej tolerowana przez konie z problemami oddechowymi: proces kiszenia znacznie zmniejsza ilość zarodników grzybów oraz innyc alergenów, praktycznie nie występują w niej pyłki roślin

 

Ta pasza jest cennym składnikiem żywieniowym, ale warto ją kupować u sprawdzonego dostawy, gdyż źle ukiszona może zaszkodzić naszemu zwierzakowi - zazwyczaj konie jej nie jedzą, gdyż wydziela silny i nieprzyjemny zapach, ale zawsze lepiej uważać ;) Świeża i dobrze przygotowana sianokiszonka jest lekko brązowa i wilgotna, ma charakterystyczny lekko kwaskowy zapach i w zdecydowanej większości jest bardzo chętnie zjadana przez konie. Wprowadzamy ją do diety stopniowo, na początku mogą zdarzyć się lekkie problemy trawienne z uwagi na specyfikę paszy, ale na ogół jest dobrze tolerowana nawet przez konie ze skłonnością do kolek.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0