12,830 pytań - 16,162 odpowiedzi - 931 komentarzy

Żywienie: Sianokiszonka

Data publikacji: 2018-08-23

 

Sianokiszonka to nic innego jak... ukiszona trawa. Brzmi absurdalnie, prawda ? Trawę zbiera się i wstępnie podsusza, balotuje a następnie ściśle zawija specjalną folią, aby wyeliminować dostęp powietrza. Tak przygotowaną trawę można przechowywać przez kilka miesięcy, ale najwięcej wartości odżywczych ta pasza będzie miała ok.6-8tyg od momentu balotowania.

Sianokiszonka ma szereg zalet:

- wysoka wartość odżywcza: dobra sianokiszonka pochodzi z pierwszego pokosu traw, który charakteryzuje sie wysoką zawartością cukrów (konie po ochwacie lub ze skłonnością do tej choroby powinny kategorycznie unikać spożywania sianokiszonki); często w jej skład wchodzą rośliny bogate białko (lucerna, koniczyna), więc to dobry sposób na zwiększenie masy u naszego wierzchowca

- wyższa wartość energetyczna: z uwagi na eliminację procesu suszenia, sianokiszonka ma więcej energii niż siano

- jest lepiej tolerowana przez konie z problemami oddechowymi: proces kiszenia znacznie zmniejsza ilość zarodników grzybów oraz innyc alergenów, praktycznie nie występują w niej pyłki roślin

 

Ta pasza jest cennym składnikiem żywieniowym, ale warto ją kupować u sprawdzonego dostawy, gdyż źle ukiszona może zaszkodzić naszemu zwierzakowi - zazwyczaj konie jej nie jedzą, gdyż wydziela silny i nieprzyjemny zapach, ale zawsze lepiej uważać ;) Świeża i dobrze przygotowana sianokiszonka jest lekko brązowa i wilgotna, ma charakterystyczny lekko kwaskowy zapach i w zdecydowanej większości jest bardzo chętnie zjadana przez konie. Wprowadzamy ją do diety stopniowo, na początku mogą zdarzyć się lekkie problemy trawienne z uwagi na specyfikę paszy, ale na ogół jest dobrze tolerowana nawet przez konie ze skłonnością do kolek.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0