12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Data publikacji: 2018-08-03

 

Aby obiektywnie obecnić w jakim stanie jest nasz wierzchowiec, warto poznać system oceny BCS (Body Condition Scoring) - jest to skala ocen wahających się od 1 do 9, gdzie jeden oznacza skrajnie wychudzonego konia, a 9 - zwierzaka ze sporą nadwagą.

Aby ocenić kondycję naszego konia, badamy i oglądamy kilka punktów na jego ciele: grzebień szyi, kłąb, grzbiet, łopatka, okolice żeber oraz nasady ogona - oceniamy ilość tłuszczu zgromadzonego w tych miejsach. Jak widać, nie ma tutaj wspomnianej okolicy brzucha, ponieważ duży brzuch nie jest oznaką nadwagi u konia.

Zwierzęta nie odkładają tłuszczu w części brzusznej, więc nie ma sensu odchudzanie i redukowanie dawki żywieniowej; o zgrozo, wielu właścicieli decyduje się na zmniejszenie ilości paszy objętościowej, a konie powinny mieć zawsze nielimitowany dostęp do siana. Jakiekolwiek ograniczenie tej paszy praktycznie zawsze prowadzi do wystąpienia wrzodów, kolek oraz ogólnego pogorszenia stanu zdrowia naszego zwierzaka?

 

To skąd się bierze duży brzuch u koni?

Taki brzuch może być spowodowany sporym zarobaczeniem, ale w zdecydowej większości jest to rezultat słabego umięśnienia grzbietu - co jest konsekwencją nieprawidłowej pracy pod siodłem. Jazda w usztywnieniu, z zadartą głową, brak poprawnej reakcji na pomoce to tylko niektóre czynniki wpływające na jakość umięśnienia naszych wierzchowców.

Jeśli zależy Nam na poprawie kondycji konia, to w pierwszej kolejności należy zadbać o swoją technikę jazdy:

- pozytywny wpływ ma jazda na dłuższej i nisko ustawionej szyi, we wszystkich trzech chodach

- świetne rezultaty przynosi regularna i poprawna praca na drążkach i koziołkach

- warto także wprowadzić częste przejścia, koła, czyli wszystko to co składa się na podstawy prawidłowej pracy z koniem

 

Pamiętajcie, aby jakakolwiek praca przynosiła zamierzony efekt, musi być regularna i systematyczna - wsiadając na konia jedynie raz na jakiś czas i wymaganie od niego zbyt wiele, prowadzi w szybkim czasie do wystąpienia przeciążeń i kontuzji.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0