12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Data publikacji: 2018-08-03

 

Aby obiektywnie obecnić w jakim stanie jest nasz wierzchowiec, warto poznać system oceny BCS (Body Condition Scoring) - jest to skala ocen wahających się od 1 do 9, gdzie jeden oznacza skrajnie wychudzonego konia, a 9 - zwierzaka ze sporą nadwagą.

Aby ocenić kondycję naszego konia, badamy i oglądamy kilka punktów na jego ciele: grzebień szyi, kłąb, grzbiet, łopatka, okolice żeber oraz nasady ogona - oceniamy ilość tłuszczu zgromadzonego w tych miejsach. Jak widać, nie ma tutaj wspomnianej okolicy brzucha, ponieważ duży brzuch nie jest oznaką nadwagi u konia.

Zwierzęta nie odkładają tłuszczu w części brzusznej, więc nie ma sensu odchudzanie i redukowanie dawki żywieniowej; o zgrozo, wielu właścicieli decyduje się na zmniejszenie ilości paszy objętościowej, a konie powinny mieć zawsze nielimitowany dostęp do siana. Jakiekolwiek ograniczenie tej paszy praktycznie zawsze prowadzi do wystąpienia wrzodów, kolek oraz ogólnego pogorszenia stanu zdrowia naszego zwierzaka?

 

To skąd się bierze duży brzuch u koni?

Taki brzuch może być spowodowany sporym zarobaczeniem, ale w zdecydowej większości jest to rezultat słabego umięśnienia grzbietu - co jest konsekwencją nieprawidłowej pracy pod siodłem. Jazda w usztywnieniu, z zadartą głową, brak poprawnej reakcji na pomoce to tylko niektóre czynniki wpływające na jakość umięśnienia naszych wierzchowców.

Jeśli zależy Nam na poprawie kondycji konia, to w pierwszej kolejności należy zadbać o swoją technikę jazdy:

- pozytywny wpływ ma jazda na dłuższej i nisko ustawionej szyi, we wszystkich trzech chodach

- świetne rezultaty przynosi regularna i poprawna praca na drążkach i koziołkach

- warto także wprowadzić częste przejścia, koła, czyli wszystko to co składa się na podstawy prawidłowej pracy z koniem

 

Pamiętajcie, aby jakakolwiek praca przynosiła zamierzony efekt, musi być regularna i systematyczna - wsiadając na konia jedynie raz na jakiś czas i wymaganie od niego zbyt wiele, prowadzi w szybkim czasie do wystąpienia przeciążeń i kontuzji.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0