12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Data publikacji: 2018-08-03

 

Aby obiektywnie obecnić w jakim stanie jest nasz wierzchowiec, warto poznać system oceny BCS (Body Condition Scoring) - jest to skala ocen wahających się od 1 do 9, gdzie jeden oznacza skrajnie wychudzonego konia, a 9 - zwierzaka ze sporą nadwagą.

Aby ocenić kondycję naszego konia, badamy i oglądamy kilka punktów na jego ciele: grzebień szyi, kłąb, grzbiet, łopatka, okolice żeber oraz nasady ogona - oceniamy ilość tłuszczu zgromadzonego w tych miejsach. Jak widać, nie ma tutaj wspomnianej okolicy brzucha, ponieważ duży brzuch nie jest oznaką nadwagi u konia.

Zwierzęta nie odkładają tłuszczu w części brzusznej, więc nie ma sensu odchudzanie i redukowanie dawki żywieniowej; o zgrozo, wielu właścicieli decyduje się na zmniejszenie ilości paszy objętościowej, a konie powinny mieć zawsze nielimitowany dostęp do siana. Jakiekolwiek ograniczenie tej paszy praktycznie zawsze prowadzi do wystąpienia wrzodów, kolek oraz ogólnego pogorszenia stanu zdrowia naszego zwierzaka?

 

To skąd się bierze duży brzuch u koni?

Taki brzuch może być spowodowany sporym zarobaczeniem, ale w zdecydowej większości jest to rezultat słabego umięśnienia grzbietu - co jest konsekwencją nieprawidłowej pracy pod siodłem. Jazda w usztywnieniu, z zadartą głową, brak poprawnej reakcji na pomoce to tylko niektóre czynniki wpływające na jakość umięśnienia naszych wierzchowców.

Jeśli zależy Nam na poprawie kondycji konia, to w pierwszej kolejności należy zadbać o swoją technikę jazdy:

- pozytywny wpływ ma jazda na dłuższej i nisko ustawionej szyi, we wszystkich trzech chodach

- świetne rezultaty przynosi regularna i poprawna praca na drążkach i koziołkach

- warto także wprowadzić częste przejścia, koła, czyli wszystko to co składa się na podstawy prawidłowej pracy z koniem

 

Pamiętajcie, aby jakakolwiek praca przynosiła zamierzony efekt, musi być regularna i systematyczna - wsiadając na konia jedynie raz na jakiś czas i wymaganie od niego zbyt wiele, prowadzi w szybkim czasie do wystąpienia przeciążeń i kontuzji.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0