12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Pielęgnacja: Stretching

Data publikacji: 2018-07-28

 

fot. www.equisearch.com

Rozciąganie jest często zaniedbywane przez osoby amatorsko uprawiające jakikolwiek sport, także jeździectwo - zdecydowane zalecamy rozciąganie mięśni po jeździe, często zapobiega to zakwasom i pośrednio wpływa na naszą postawę w siodle (nie podkurczamy nóg, poprawia sie także pozycja stopy w strzemieniu).

Rozciąganie mięśni naszych wierzchowców jest wciąż niedoceniane, a przecież to one wykonują dużo większy wysiłek w trakcie jazdy niż my, dlatego wręcz wymagają pewnej odnowy biologicznej.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- jeśli nie posiadamy własnego konia, to najpierw zapytajmy o zdanie właściciela, niektóre konie mają pewne schorzenia czy zwyrodnienia, przez co nie mogą wykonywać pewnych ćwiczeń

- mięśnie rozciągamy zawsze PO wysiłku, kiedy ciało konia jest rozgrzane

- nigdy nie zmuszamy konia do wykonania danego ćwiczenia, jeśli wyraźnie ma ograniczony zakres ruchu; sprawdza się tutaj złota zasada "mniej znaczy lepiej"

 

Podstawowe ćwiczenia służące rozciągnięciu ciała konia nie są skomplikowane, wymagają tylko posiadania marchewki :)

1) stajemy bokiem do głowy konia w okolicy łopatki i zachęcamy go do zgięcia szyi w bok, im dalej uda mu się sięgnąć tym lepiej; dobrze rozciągnięte konie są w stanie dosięgnąć marchewki znajdującej się na wysokości zadu! Powtarzamy po dwa, trzy razy na każdą stronę.

2) stajemy na wprost głowy konia i zachęcamy go marchewką do jak najwyższego uniesienia i rozciągnięcia szyi w górę; jeśli koń niecierpliwi się i przesuwa do przodu, zmniejszamy odległość i stopień rozciągnięcia. Powtarzamy także po dwa, trzy razy.

3) kucamy przodem do przednich nóg i zachęcamy naszego zwierzka do skłonu głowy pomiędzy przednie nogi, ale bez ugięcia nóg w nadgarstkach. Początkowo koń może sięgać tylko do stawów nadgarstlkowych, z czasem zakres ruchu powinien się zwiększać - powoli i cierpliwie ćwiczymy :)

 

Rozciąganie mięśni przynosi same pozytywne rezultaty, konie są bardziej elastyczne pracując pod siodłem, sama jazda staje się przyjemniejsza; warto pamietać o stretchingu i stosować go regularnie, najlepiej minimum 3 razy w tygodniu. 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Codzienna opieka nad koniem

Prawidłowa opieka i pielęgnacja konia każdego dnia jest zarówno świetną profilaktyką wielu chorób, jak i szansą na nawiązanie relacji i zaobserwowanie aktualnego nastroju konia.

2017-01-06

Czytaj » 0