12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Pielęgnacja: Stretching

Data publikacji: 2018-07-28

 

Rozciąganie jest często zaniedbywane przez osoby amatorsko uprawiające jakikolwiek sport, także jeździectwo - zdecydowane zalecamy rozciąganie mięśni po jeździe, często zapobiega to zakwasom i pośrednio wpływa na naszą postawę w siodle (nie podkurczamy nóg, poprawia sie także pozycja stopy w strzemieniu).

Rozciąganie mięśni naszych wierzchowców jest wciąż niedoceniane, a przecież to one wykonują dużo większy wysiłek w trakcie jazdy niż my, dlatego wręcz wymagają pewnej odnowy biologicznej.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- jeśli nie posiadamy własnego konia, to najpierw zapytajmy o zdanie właściciela, niektóre konie mają pewne schorzenia czy zwyrodnienia, przez co nie mogą wykonywać pewnych ćwiczeń

- mięśnie rozciągamy zawsze PO wysiłku, kiedy ciało konia jest rozgrzane

- nigdy nie zmuszamy konia do wykonania danego ćwiczenia, jeśli wyraźnie ma ograniczony zakres ruchu; sprawdza się tutaj złota zasada "mniej znaczy lepiej"

 

Podstawowe ćwiczenia służące rozciągnięciu ciała konia nie są skomplikowane, wymagają tylko posiadania marchewki :)

1) stajemy bokiem do głowy konia w okolicy łopatki i zachęcamy go do zgięcia szyi w bok, im dalej uda mu się sięgnąć tym lepiej; dobrze rozciągnięte konie są w stanie dosięgnąć marchewki znajdującej się na wysokości zadu! Powtarzamy po dwa, trzy razy na każdą stronę.

2) stajemy na wprost głowy konia i zachęcamy go marchewką do jak najwyższego uniesienia i rozciągnięcia szyi w górę; jeśli koń niecierpliwi się i przesuwa do przodu, zmniejszamy odległość i stopień rozciągnięcia. Powtarzamy także po dwa, trzy razy.

3) kucamy przodem do przednich nóg i zachęcamy naszego zwierzka do skłonu głowy pomiędzy przednie nogi, ale bez ugięcia nóg w nadgarstkach. Początkowo koń może sięgać tylko do stawów nadgarstlkowych, z czasem zakres ruchu powinien się zwiększać - powoli i cierpliwie ćwiczymy :)

 

Rozciąganie mięśni przynosi same pozytywne rezultaty, konie są bardziej elastyczne pracując pod siodłem, sama jazda staje się przyjemniejsza; warto pamietać o stretchingu i stosować go regularnie, najlepiej minimum 3 razy w tygodniu. 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0