W przypadku warzyw, najbezpieczniej podawać marchew, pietruszkę czy pasternak, a także buraka - te rośliny są zazwyczaj chętnie zjadane przez konie i są całkowicie bezpieczne.
Do warzyw zakazanych należą:
- kapusta, kalafior, brokuł i wszystkie rośliny należące do rodziny kapustowatych
- cebula (także syrop z cebuli, który spożywamy w czasie przeziębień - dla koni jest wręcz trujący!)
- rabarbar
- surowe ziemniaki: na wsiach często dodaje sie gotowane ziemniaków do codziennego menu koni, szczególnie tych przeznaczonych na rzeź. Powodują szybki przyrost masy, ale zdecydowanie nie są zdrowe; mogą prowadzić do problemów trawiennych, wzdęć i kolek. Istnieją dużo bezpieczniejsze sposoby na podtuczenie zwierzaków, chociażby otręby pszenne czy wysłodki buraczane, których atutem jest niska cena.
Surowe ziemniaki zawierają śmiertelnie niebezpieczna solaninę, która w szybkim czasie może doprowadzić do bolesnej śmierci konia!
- papryka, pomidor i pozostałe rośliny z rośliny psiankowatych
Jeśli chodzi o owoce, to poza najpopularniejszymi jabłkami, konie uwielbiaja gruszki, banany, brzoskwinie (oczywiście bez pestek); bardzo zdrowe są owoce aronii oraz maliny, zarówno czerwone jak i czarne. Warto wypróbować także miąższ kokosa czy fragment arbuza :)
Nigdy nie podajemy:
- awokado: śmiertelnie niebezpieczne dla koni, nawet mały fragment wpływa negatywnie na układ pokarmowy
- unikamy owoców cytrusowych, nie zawsze są dobrze tolerowane przez nasze wierzchowce
- kaki (persymona): mimo słodyczy, jest bardzo niebezpieczne i może powodować kolkę
Owoce i warzywa są zdrowie, wręcz obowiązkowo powinny znajdować się w diecie koni, ale zawsze warto pamiętać o umiarze - nadmiar jabłek czy marchewek może doprowadzić do niestrawności czy biegunek. Obowiązkowo wybieramy produkty zdrowe, jakiekolwiek oznaki pleśni czy gnicia kwalifikują owoc/warzywo do wyrzucenia! Nigdy nie odcinamy zepsutej części, tylko wyrzucamy całość do kosza!
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17