W przypadku warzyw, najbezpieczniej podawać marchew, pietruszkę czy pasternak, a także buraka - te rośliny są zazwyczaj chętnie zjadane przez konie i są całkowicie bezpieczne.
Do warzyw zakazanych należą:
- kapusta, kalafior, brokuł i wszystkie rośliny należące do rodziny kapustowatych
- cebula (także syrop z cebuli, który spożywamy w czasie przeziębień - dla koni jest wręcz trujący!)
- rabarbar
- surowe ziemniaki: na wsiach często dodaje sie gotowane ziemniaków do codziennego menu koni, szczególnie tych przeznaczonych na rzeź. Powodują szybki przyrost masy, ale zdecydowanie nie są zdrowe; mogą prowadzić do problemów trawiennych, wzdęć i kolek. Istnieją dużo bezpieczniejsze sposoby na podtuczenie zwierzaków, chociażby otręby pszenne czy wysłodki buraczane, których atutem jest niska cena.
Surowe ziemniaki zawierają śmiertelnie niebezpieczna solaninę, która w szybkim czasie może doprowadzić do bolesnej śmierci konia!
- papryka, pomidor i pozostałe rośliny z rośliny psiankowatych
Jeśli chodzi o owoce, to poza najpopularniejszymi jabłkami, konie uwielbiaja gruszki, banany, brzoskwinie (oczywiście bez pestek); bardzo zdrowe są owoce aronii oraz maliny, zarówno czerwone jak i czarne. Warto wypróbować także miąższ kokosa czy fragment arbuza :)
Nigdy nie podajemy:
- awokado: śmiertelnie niebezpieczne dla koni, nawet mały fragment wpływa negatywnie na układ pokarmowy
- unikamy owoców cytrusowych, nie zawsze są dobrze tolerowane przez nasze wierzchowce
- kaki (persymona): mimo słodyczy, jest bardzo niebezpieczne i może powodować kolkę
Owoce i warzywa są zdrowie, wręcz obowiązkowo powinny znajdować się w diecie koni, ale zawsze warto pamiętać o umiarze - nadmiar jabłek czy marchewek może doprowadzić do niestrawności czy biegunek. Obowiązkowo wybieramy produkty zdrowe, jakiekolwiek oznaki pleśni czy gnicia kwalifikują owoc/warzywo do wyrzucenia! Nigdy nie odcinamy zepsutej części, tylko wyrzucamy całość do kosza!
Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.
2020-12-21
Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.
2020-12-12
W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.
2020-09-24
Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.
2020-08-14
Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.
2020-07-09
Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.
2020-06-03
Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!
2020-05-03
Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.
2020-04-06
Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.
2020-02-14