12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Data publikacji: 2018-07-13

 

Zakup sprzętu używanego nie jest żadną ujmą na honorze i nie trzeba się tego wstydzić - sporo właścicieli koni regularnie przegląda ogłoszenia na forach jeździeckich i wyłapuje prawdziwe perełki. Siodła szyte na miarę to oczywiście najlepsza opcja dla konia, ale często cena jest czynnikiem zaporowym i jeźdźcy decydują się na siodła używane, później dopasowując je indywidualnie do potrzeb wierzchowca.

Sporym powodzeniem cieszą się także używane czapraki oraz całe komplety z owijkami lub ochraniaczami kilku topowych firm jeździeckich, tak naprawdę każde element sprzętu jeździeckiego możemy znaleźć do odkupienia jako używany :)

Czego nie warto kupować z drugiej ręki?

- wszelkich szczotek i produktów do czyszczenia koni. Osobiście nie kupujemy dla siebie używanych szczoteczek do zębów czy do włosów właśnie ze względów higienicznych :) i taka sama zasada dotyczy koni. Sprzęt do czyszczenia możemy skompletować już za kilkadziesiąt złotych i będzie nam dobrze służył.

- wyjątkowo tanich elementów rzędu jeździeckiego. Istnieje spore ryzyko, że są w stanie wręcz katastrofalnym i nienadającym się do użytku bądź - co niestety sie zdarza w przypadku siodeł i ogłowi znanych producentów - pochodzą z kradzieży

- otwartych pasz i suplementów. Nie zawsze sprzedający jest uczciwy, może zamieścić informację, że taki dodatek żywieniowy został otwarty dosłownie kilka dni wcześniej, a w rezultacie jest otwarty od kilku miesięcy. Taki produkt nie dość, że nie będzie spełniał naszych oczekiwań (może mieć dużo słabsze działanie), to może wręcz zaszkodzić naszemu wierzchowcowi jeśli doszło już do spleśnienia czy ogólnego zepsucia.

 

Generalnie warto kupować używany sprzęt jeździecki, ale warto zachować rozsądek i nie dać się nabrać internetowym oszustom, którzy często nie wysyłają naszych zakupów i później kontakt się urywa. Korzystajmy ze sprawdzonych źródeł, pytajmy znajomych i najbezpieczniej umawiamy się na osobisty odbiór bądź wysyłkę za pobraniem.

 

 

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0