12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Data publikacji: 2018-07-05

 

Konie spędzające sporo czasu na zewnątrz są narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych, szczególnie dotyczy to koni o jasnej maści oraz z dużymi odmianami na głowie. W tych miejsach jasna sierść nie stanowi wystarczającej ochrony przez słońcem i w skrajnych wypadkach dochodzi do oparzeń słonecznych; właściciele koni o jasnym pysku (siwe, białe, tarantowane, srokate) w okresie letnim właściwie nie rozstają się z kremem przeciwsłonecznym, który stosują na pysk i okolice chrap :) Wystarczy kupić delikatny krem dla dzieci z wysokim filtrem i przed wypuszczeniem konia na pastwisko posmarować miejsca najbardziej narażone na oparzenia (chrapy, pysk).

Oczywiście pamiętajmy, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie wiaty na padokach, konie chętnie korzystają z możliwości schronienia się w cieniu; długi pobyt na słoncu to przede wszystkim ryzyko wystąpienia śmiertelnie niebezpiecznego udaru cieplnego!

Oparzenia słoneczne mają postać drobnych bąbelków bądź strupków, czasem także wyglądają jak łuszcząca się skóra. Zazwyczaj towarzyszy im zaczerwienienie, obrzęk i bolesność w dotyku, podrażniona partia jest często cieplejsza.

W okolicy chrap zdarza się także uczulenie na niektóre rośliny, które mogą występować na pastwisku i mogą powodować oparzenia chemiczne - zawsze warto rozejrzeć się, czy nasz koń nie przebywa na padokach porośniętych niebezpiecznymi roślinami!

 

Leczenie oparzeń słonecznych:

- smarowanie wyciągiem z aloesu, najlepiej schłodzonym; przydaje się także maść propolisowa

- konsultacja (chociażby telefoniczna) z lekarzem weterynarii w celu ustalenia dalszego postępowania, czasem koniecznie jest stosowanie maści z antybiotykiem

- ograniczenie przebywania na słońcu bądź zakrywanie poparzonych miejsc przez conajmniej kilka dni

- nie stosujemy na własną rękę żadnych leków i ludzkich kosmetyków, zawsze najpierw pytamy lekarza weterynarii bo możemy czasem poważnie zaszkodzić naszemu wierzchowcowi :(

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0