12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Data publikacji: 2018-07-02

 

Wiek nie zawsze jest wyznacznikiem określania koni jako emeryci, gdyż zdarzają się energicznie i doskonale utrzymane konie 18,19 czy nawet 20letnie; wszystko zależy od danego zwierzaka. Opieka oraz warunki utrzymania powinny byc dostosowana do aktualnej kondycji oraz potrzeb, żywienie konia młodego różni sie od żywienia końskiego emeryta - analogicznie jak w przypadku ludzi :)

 

Konie starsze często cierpią na dolegliwości ze strony układu ruchu, dlatego wręcz niezbędne staje się podawanie suplementów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie stawów. Przydatne stają się także zioła stymulujące naturalną odporność organizmu, gdyż starsze zwierzaki mają zwykle większą skłonność do zapadania na choroby, które z racji wieku mogą mieć dużo cięższy przebieg i poważniejsze konsekwencje - nawet zwykłe przeziębienie!

Z wiekiem szczególnie istotna jest suplementacja preparatami witaminowymi, szczególnie w okresach przejściowych, które są trudne zwłaszcza dla koni padokowanych całorocznie - niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na kondycję całego zwierzaka. Konie często chudną i stają się apatyczne, bo tracą mnóstwo energii na ogrzanie organizmu, a w podeszłym wieku trudniej odbudować straconą masę.

Końskim staruszkom szczególnie polecamy wprowadzenie meszu do diety, jako smaczne urozmaicenie ale i zbawienny wpływ na procesy trawienne. Oczywiście na każdym etapie życia konia, dbamy o stały i nielimitowany dostęp do dobrej paszy objętościowej - dla koni mających problemy z uzębieniem zalecamy moczone trawokulki i sieczkę. 

Częstym problemem są także wszelkie alergie oddechowe, często będące konsekwencją niekorzystnych warunków utrzymania w poprzednich latach - tutaj także przydają się zioła (prawoślaz, podbiał, szałwia) oraz suplementy, a czasem niezbędne leki zaordynowane przez lekarza weterynarii.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0