11,697 pytań - 14,010 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Data publikacji: 2018-07-02

 

Wiek nie zawsze jest wyznacznikiem określania koni jako emeryci, gdyż zdarzają się energicznie i doskonale utrzymane konie 18,19 czy nawet 20letnie; wszystko zależy od danego zwierzaka. Opieka oraz warunki utrzymania powinny byc dostosowana do aktualnej kondycji oraz potrzeb, żywienie konia młodego różni sie od żywienia końskiego emeryta - analogicznie jak w przypadku ludzi :)

 

Konie starsze często cierpią na dolegliwości ze strony układu ruchu, dlatego wręcz niezbędne staje się podawanie suplementów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie stawów. Przydatne stają się także zioła stymulujące naturalną odporność organizmu, gdyż starsze zwierzaki mają zwykle większą skłonność do zapadania na choroby, które z racji wieku mogą mieć dużo cięższy przebieg i poważniejsze konsekwencje - nawet zwykłe przeziębienie!

Z wiekiem szczególnie istotna jest suplementacja preparatami witaminowymi, szczególnie w okresach przejściowych, które są trudne zwłaszcza dla koni padokowanych całorocznie - niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na kondycję całego zwierzaka. Konie często chudną i stają się apatyczne, bo tracą mnóstwo energii na ogrzanie organizmu, a w podeszłym wieku trudniej odbudować straconą masę.

Końskim staruszkom szczególnie polecamy wprowadzenie meszu do diety, jako smaczne urozmaicenie ale i zbawienny wpływ na procesy trawienne. Oczywiście na każdym etapie życia konia, dbamy o stały i nielimitowany dostęp do dobrej paszy objętościowej - dla koni mających problemy z uzębieniem zalecamy moczone trawokulki i sieczkę. 

Częstym problemem są także wszelkie alergie oddechowe, często będące konsekwencją niekorzystnych warunków utrzymania w poprzednich latach - tutaj także przydają się zioła (prawoślaz, podbiał, szałwia) oraz suplementy, a czasem niezbędne leki zaordynowane przez lekarza weterynarii.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0