12,763 pytań - 14,303 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Data publikacji: 2018-06-29

 

fot. www.dyon.be

Ogłowia z podwójnym nachrapnikiem to nic innego jak połączenie typowego ogłowia z nachrapnikiem angielskim/szwedzkim z dodatkowym nachrapnikiem hanowerskim. To świetne rozwiązanie dla koni, kóre wymagają stosowania skośnik ale nie tolerują jego punktowego nacisku; nachrapnik hanowerski też nie zawsze jest dobrze przyjmowany przez wrażliwe konie, które często nie znoszą nacisku na wrażliwym pysku. Pamiętajmy jednak, że nachrapnik nie służy do siłowego zaciskania pyska u koni, a do stabilizacji ogłowia oraz wędzidła na glowie konia! Jego dodatkową funkcją jest zapobieganie otwierania pyska, ale nigdy nie osiągniemy tego bez prawidłowej techniki jazdy konnej - żaden sprzęt nie zastąpi solidnego treningu.

Właśnie dla tych koni, które potrzebują solidnej stabilizacji ogłowia na głowie oraz kontroli otwierania pyska jest dedykowany podwójny nachrapnik. Sprawdza się także u koni, które wymagają stosowania mocniejszych pomocy np.w trakcie skoków z uwagi na silny temperament.

Dodatkową zaletą podwójnego nachrapnika jest korzystniejszy rozkład nacisku, właściwie nie występuje tutaj punktowy czy stały nacisk na jedna określoną część pyska - dzieki połączeniu oraz sporej odległości pomiędzy dwoma częściami (5-7cm w zależności od modelu) nacisk jest równomiernie rozłożony i oddziałuje na cały pysk. Kolejnym plusem jest możliwość indywidualnej regulacji obydwu pasków, dzieki czemu możemy dostosować nacisk do preferencji i potrzeb.

Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem jest na ogół dobrze tolerowane przez konie, dlatego jeźdźcy chętniej wybierają je dla swoich wierzchowców; pamiętajmy jednak, iż takie rozwiązanie działa mocniej niż pojedynczy nachrapnik, więc powinno być stosowane tylko przez doświadczone osoby.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0