12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Data publikacji: 2018-06-29

 

Ogłowia z podwójnym nachrapnikiem to nic innego jak połączenie typowego ogłowia z nachrapnikiem angielskim/szwedzkim z dodatkowym nachrapnikiem hanowerskim. To świetne rozwiązanie dla koni, kóre wymagają stosowania skośnik ale nie tolerują jego punktowego nacisku; nachrapnik hanowerski też nie zawsze jest dobrze przyjmowany przez wrażliwe konie, które często nie znoszą nacisku na wrażliwym pysku. Pamiętajmy jednak, że nachrapnik nie służy do siłowego zaciskania pyska u koni, a do stabilizacji ogłowia oraz wędzidła na glowie konia! Jego dodatkową funkcją jest zapobieganie otwierania pyska, ale nigdy nie osiągniemy tego bez prawidłowej techniki jazdy konnej - żaden sprzęt nie zastąpi solidnego treningu.

Właśnie dla tych koni, które potrzebują solidnej stabilizacji ogłowia na głowie oraz kontroli otwierania pyska jest dedykowany podwójny nachrapnik. Sprawdza się także u koni, które wymagają stosowania mocniejszych pomocy np.w trakcie skoków z uwagi na silny temperament.

Dodatkową zaletą podwójnego nachrapnika jest korzystniejszy rozkład nacisku, właściwie nie występuje tutaj punktowy czy stały nacisk na jedna określoną część pyska - dzieki połączeniu oraz sporej odległości pomiędzy dwoma częściami (5-7cm w zależności od modelu) nacisk jest równomiernie rozłożony i oddziałuje na cały pysk. Kolejnym plusem jest możliwość indywidualnej regulacji obydwu pasków, dzieki czemu możemy dostosować nacisk do preferencji i potrzeb.

Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem jest na ogół dobrze tolerowane przez konie, dlatego jeźdźcy chętniej wybierają je dla swoich wierzchowców; pamiętajmy jednak, iż takie rozwiązanie działa mocniej niż pojedynczy nachrapnik, więc powinno być stosowane tylko przez doświadczone osoby.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0