12,381 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Data publikacji: 2018-06-29

 

fot. www.dyon.be

Ogłowia z podwójnym nachrapnikiem to nic innego jak połączenie typowego ogłowia z nachrapnikiem angielskim/szwedzkim z dodatkowym nachrapnikiem hanowerskim. To świetne rozwiązanie dla koni, kóre wymagają stosowania skośnik ale nie tolerują jego punktowego nacisku; nachrapnik hanowerski też nie zawsze jest dobrze przyjmowany przez wrażliwe konie, które często nie znoszą nacisku na wrażliwym pysku. Pamiętajmy jednak, że nachrapnik nie służy do siłowego zaciskania pyska u koni, a do stabilizacji ogłowia oraz wędzidła na glowie konia! Jego dodatkową funkcją jest zapobieganie otwierania pyska, ale nigdy nie osiągniemy tego bez prawidłowej techniki jazdy konnej - żaden sprzęt nie zastąpi solidnego treningu.

Właśnie dla tych koni, które potrzebują solidnej stabilizacji ogłowia na głowie oraz kontroli otwierania pyska jest dedykowany podwójny nachrapnik. Sprawdza się także u koni, które wymagają stosowania mocniejszych pomocy np.w trakcie skoków z uwagi na silny temperament.

Dodatkową zaletą podwójnego nachrapnika jest korzystniejszy rozkład nacisku, właściwie nie występuje tutaj punktowy czy stały nacisk na jedna określoną część pyska - dzieki połączeniu oraz sporej odległości pomiędzy dwoma częściami (5-7cm w zależności od modelu) nacisk jest równomiernie rozłożony i oddziałuje na cały pysk. Kolejnym plusem jest możliwość indywidualnej regulacji obydwu pasków, dzieki czemu możemy dostosować nacisk do preferencji i potrzeb.

Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem jest na ogół dobrze tolerowane przez konie, dlatego jeźdźcy chętniej wybierają je dla swoich wierzchowców; pamiętajmy jednak, iż takie rozwiązanie działa mocniej niż pojedynczy nachrapnik, więc powinno być stosowane tylko przez doświadczone osoby.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0