12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Data publikacji: 2018-06-29

 

fot. www.dyon.be

Ogłowia z podwójnym nachrapnikiem to nic innego jak połączenie typowego ogłowia z nachrapnikiem angielskim/szwedzkim z dodatkowym nachrapnikiem hanowerskim. To świetne rozwiązanie dla koni, kóre wymagają stosowania skośnik ale nie tolerują jego punktowego nacisku; nachrapnik hanowerski też nie zawsze jest dobrze przyjmowany przez wrażliwe konie, które często nie znoszą nacisku na wrażliwym pysku. Pamiętajmy jednak, że nachrapnik nie służy do siłowego zaciskania pyska u koni, a do stabilizacji ogłowia oraz wędzidła na glowie konia! Jego dodatkową funkcją jest zapobieganie otwierania pyska, ale nigdy nie osiągniemy tego bez prawidłowej techniki jazdy konnej - żaden sprzęt nie zastąpi solidnego treningu.

Właśnie dla tych koni, które potrzebują solidnej stabilizacji ogłowia na głowie oraz kontroli otwierania pyska jest dedykowany podwójny nachrapnik. Sprawdza się także u koni, które wymagają stosowania mocniejszych pomocy np.w trakcie skoków z uwagi na silny temperament.

Dodatkową zaletą podwójnego nachrapnika jest korzystniejszy rozkład nacisku, właściwie nie występuje tutaj punktowy czy stały nacisk na jedna określoną część pyska - dzieki połączeniu oraz sporej odległości pomiędzy dwoma częściami (5-7cm w zależności od modelu) nacisk jest równomiernie rozłożony i oddziałuje na cały pysk. Kolejnym plusem jest możliwość indywidualnej regulacji obydwu pasków, dzieki czemu możemy dostosować nacisk do preferencji i potrzeb.

Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem jest na ogół dobrze tolerowane przez konie, dlatego jeźdźcy chętniej wybierają je dla swoich wierzchowców; pamiętajmy jednak, iż takie rozwiązanie działa mocniej niż pojedynczy nachrapnik, więc powinno być stosowane tylko przez doświadczone osoby.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0