12,415 pytań - 14,095 odpowiedzi - 817 komentarzy

Lifestyle: Praca jako hodowca

Data publikacji: 2018-06-23

 

Hodowla to świadomy i przemyślany dobór rodziców w celu uzyskania potomstwa o ściśle określonych cechach użytkowych, co ma przełożenie zarówno w świecie zwierząt jak i roślin. Przypadkowe skrzyżowanie dwóch osobników nie jest hodowlą, a po prostu zwykłym rozmnożeniem, zazwyczaj kompletnie pozbawionym sensu.

Prawdziwa i profesjonalna hodowla dąży do poprawy danych cech jak chociażby mocno popularny trend wśród zachodnich hodowców na spektakularny ruch u koni ujeżdżeniowych (niestety nie zawsze idzie to w parze z przydatnością do wysokiego sportu czy pozytywnego wpływu na zdrowie wierzchowca). Selekcja hodowlana to długoletni proces, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia, ale czasem i łutu szczęścia - zdarza się, że dwoje wybitnych rodziców daje zupełnie przeciętne potomstwo.

Aby zostać hodowcą, należy skończyć studia na kierunku zootechnika ze specjalnością hodowla i użytkowanie koni - takie studia oferują uniwersytety rolnicze w każdym większym mieście. W dalszej kolejności warto inwestować w specjalistyczne kursy, chociażby z zakresu rozrodu czy żywienia koni, które poszerzają niezbędną wiedzę potrzebną w codziennej pracy hodowcy.

Osom niezdecydowanym polecamy ukończenie technikum o profilu hodowla koni, co pozwala na zapoznanie się z tym tematem - po ukończeniu takiej szkoły możemy kontynuowac dalszą naukę na wyżej wspomnianych studiach; oczywiście ukończenie takiego technikum nie jest wymagane do przyjęcia na studia. Jeśli chcecie studiować zootechnikę, to warto na maturze wybrać chemię, biologię, fizykę lub matematykę - te przedmioty są brane pod uwagę w trakcie rekrutacji na studia. 

W dalszej kolejności warto szukać pracy w dużych stadninach czy stadach ogierów, takie miejsca często przyjmują absolwentów studiów na staże; niestety w Polsce hodowca koni nie jest wysoko opłacany, nie ma zbyt wielu ofert pracy. Niemniej jednak, jeśli marzy Nam się wyhodowanie światowego czempiona, to warto próbować :)

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako luzak

Wielu jeźdźców marzy o pracy, która wiązałaby się z pracą przy koniach - najłatwiejszym sposobem na realizację tego celu jest posada luzaka. Jak nim zostać, co należy do jego obowiązków i czy taka praca jest po prostu opłacalna - dowiecie się już teraz :)

2018-01-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Konkursy stajenne

Obóz jeździecki, kolonia, a może po prostu nudne popołudnie w stajni ? Znajdziecie tutaj kilka pomysłów na grupową rywalizację w stajni :)

2017-03-29

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Atmosfera w stajni

Jeździectwo jest dość specyficznym sportem, gdzie niestety często zdarzają się nieprzychylne komentarze, obgadywanie czy wręcz wrogie nastawienie do kogoś, kto lepiej jeździ. Dowiecie się tutaj, jak sobie nie psuć humoru takimi osobami :)

2017-02-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca wśród koni

Marzeniem każdego koniarza jest praca z tymi oraz wśród tych wspaniałych zwierzaków - dowiecie się, jakie zawody możecie wykonywać, aby móc przebywać z końmi!

2017-02-20

Czytaj » 0