12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Lifestyle: Praca jako hodowca

Data publikacji: 2018-06-23

 

Hodowla to świadomy i przemyślany dobór rodziców w celu uzyskania potomstwa o ściśle określonych cechach użytkowych, co ma przełożenie zarówno w świecie zwierząt jak i roślin. Przypadkowe skrzyżowanie dwóch osobników nie jest hodowlą, a po prostu zwykłym rozmnożeniem, zazwyczaj kompletnie pozbawionym sensu.

Prawdziwa i profesjonalna hodowla dąży do poprawy danych cech jak chociażby mocno popularny trend wśród zachodnich hodowców na spektakularny ruch u koni ujeżdżeniowych (niestety nie zawsze idzie to w parze z przydatnością do wysokiego sportu czy pozytywnego wpływu na zdrowie wierzchowca). Selekcja hodowlana to długoletni proces, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia, ale czasem i łutu szczęścia - zdarza się, że dwoje wybitnych rodziców daje zupełnie przeciętne potomstwo.

Aby zostać hodowcą, należy skończyć studia na kierunku zootechnika ze specjalnością hodowla i użytkowanie koni - takie studia oferują uniwersytety rolnicze w każdym większym mieście. W dalszej kolejności warto inwestować w specjalistyczne kursy, chociażby z zakresu rozrodu czy żywienia koni, które poszerzają niezbędną wiedzę potrzebną w codziennej pracy hodowcy.

Osom niezdecydowanym polecamy ukończenie technikum o profilu hodowla koni, co pozwala na zapoznanie się z tym tematem - po ukończeniu takiej szkoły możemy kontynuowac dalszą naukę na wyżej wspomnianych studiach; oczywiście ukończenie takiego technikum nie jest wymagane do przyjęcia na studia. Jeśli chcecie studiować zootechnikę, to warto na maturze wybrać chemię, biologię, fizykę lub matematykę - te przedmioty są brane pod uwagę w trakcie rekrutacji na studia. 

W dalszej kolejności warto szukać pracy w dużych stadninach czy stadach ogierów, takie miejsca często przyjmują absolwentów studiów na staże; niestety w Polsce hodowca koni nie jest wysoko opłacany, nie ma zbyt wielu ofert pracy. Niemniej jednak, jeśli marzy Nam się wyhodowanie światowego czempiona, to warto próbować :)

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0