12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Lifestyle: Praca jako hodowca

Data publikacji: 2018-06-23

 

Hodowla to świadomy i przemyślany dobór rodziców w celu uzyskania potomstwa o ściśle określonych cechach użytkowych, co ma przełożenie zarówno w świecie zwierząt jak i roślin. Przypadkowe skrzyżowanie dwóch osobników nie jest hodowlą, a po prostu zwykłym rozmnożeniem, zazwyczaj kompletnie pozbawionym sensu.

Prawdziwa i profesjonalna hodowla dąży do poprawy danych cech jak chociażby mocno popularny trend wśród zachodnich hodowców na spektakularny ruch u koni ujeżdżeniowych (niestety nie zawsze idzie to w parze z przydatnością do wysokiego sportu czy pozytywnego wpływu na zdrowie wierzchowca). Selekcja hodowlana to długoletni proces, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia, ale czasem i łutu szczęścia - zdarza się, że dwoje wybitnych rodziców daje zupełnie przeciętne potomstwo.

Aby zostać hodowcą, należy skończyć studia na kierunku zootechnika ze specjalnością hodowla i użytkowanie koni - takie studia oferują uniwersytety rolnicze w każdym większym mieście. W dalszej kolejności warto inwestować w specjalistyczne kursy, chociażby z zakresu rozrodu czy żywienia koni, które poszerzają niezbędną wiedzę potrzebną w codziennej pracy hodowcy.

Osom niezdecydowanym polecamy ukończenie technikum o profilu hodowla koni, co pozwala na zapoznanie się z tym tematem - po ukończeniu takiej szkoły możemy kontynuowac dalszą naukę na wyżej wspomnianych studiach; oczywiście ukończenie takiego technikum nie jest wymagane do przyjęcia na studia. Jeśli chcecie studiować zootechnikę, to warto na maturze wybrać chemię, biologię, fizykę lub matematykę - te przedmioty są brane pod uwagę w trakcie rekrutacji na studia. 

W dalszej kolejności warto szukać pracy w dużych stadninach czy stadach ogierów, takie miejsca często przyjmują absolwentów studiów na staże; niestety w Polsce hodowca koni nie jest wysoko opłacany, nie ma zbyt wielu ofert pracy. Niemniej jednak, jeśli marzy Nam się wyhodowanie światowego czempiona, to warto próbować :)

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0