12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-06-20

 

1) WYMAGANIA

- ukończony 8.rok życia jeźdźca (wg rocznika)

- pozytywnie zaliczony egzamin na BOJ (brązowa odznaka) 

- strój nie musi być galowy, ale warto zadbać chociażby o białe/jasne bryczesy i ciemną koszulkę czy bluzę, wygląda to elegancko i estetycznie :)

a) część praktyczna:

    - zaliczenie czworoboku na poziomie kl.P (program znajdziecie na www.pzj.pl); pozytywna ocena to 5.0 i wyżej

W trakcie próby ujeżdżeniowej niedozwolone jest korzystanie z wodzy pomocniczych ("gumy", wypinacze, czarna wodza), dozwolone jest tylko kiełzno wędzidłowe (wędzidła są zgodne z regulaminem dyscypliny ujeżdżenia, który również znajduje się na stronie www.pzj.pl). Możemy korzystać z bata ujeżdżeniowego (maksymalna długość to 120cm) i ostróg, kask jest obowiązkowy! Nie ma konieczności posiadania siodła ujeżdżeniowego, ale czworobok jest wykonywany w kłusie ćwiczebnym. Zaliczenie części ujeżdżeniowej pozwala na wzięcie udziału w części skokowej; innymi słowami, nie ma możliwości zdawania skoków jeśli nie zaliczymy ujeżdżenia ;)

    - zaliczenie parkuru składającego się z 6 przeszkód o wysokości 70-8cm, w tym jedna kombinacja podwójna (szereg); dla kuców obowiązuje maksymalna wysokość 70cm. Dozwolone są wszelkie wędzidła dopuszczone na zawody regionalne (znajdziecie je w pzepisach dyscypliny skoków na stronie PZJ), jazda z palcatem i w ostrogach. 

b) część teoretyczna: roszczerzone zagadanienia z zakresu opieki i żywienia koni, postępowania w przypadku chorób czy urazów, pierwsza pomoc, wszelkie kwestie związane ze sprzętem oraz samą teorią jazdy. Spis pytań znajdziecie na stronie PZJ, w zakładce System szkoleń/Odznaki jeździeckie; zazwyczaj są zadawane minimum trzy pytania z podanego zakresu.

2) KIEDY NIE ZDAJEMY EGZAMINU?

     - użycie wodzy pomocniczych

     - trzecie wyłamanie w trakcie próby skokowej, upadek jeźdźca lub konia, brak kontroli 

     - trzecia pomyłka w trakcie wykonywania próby ujeżdżeniowej

 

Jeśli nie zdamy egzaminu bądź jednej części, możemy przystąpić do poprawy w dowolnym terminie w dowolnym ośrodku na terenie całej Polski.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0