12,144 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-06-20

 

1) WYMAGANIA

- ukończony 8.rok życia jeźdźca (wg rocznika)

- pozytywnie zaliczony egzamin na BOJ (brązowa odznaka) 

- strój nie musi być galowy, ale warto zadbać chociażby o białe/jasne bryczesy i ciemną koszulkę czy bluzę, wygląda to elegancko i estetycznie :)

a) część praktyczna:

    - zaliczenie czworoboku na poziomie kl.P (program znajdziecie na www.pzj.pl); pozytywna ocena to 5.0 i wyżej

W trakcie próby ujeżdżeniowej niedozwolone jest korzystanie z wodzy pomocniczych ("gumy", wypinacze, czarna wodza), dozwolone jest tylko kiełzno wędzidłowe (wędzidła są zgodne z regulaminem dyscypliny ujeżdżenia, który również znajduje się na stronie www.pzj.pl). Możemy korzystać z bata ujeżdżeniowego (maksymalna długość to 120cm) i ostróg, kask jest obowiązkowy! Nie ma konieczności posiadania siodła ujeżdżeniowego, ale czworobok jest wykonywany w kłusie ćwiczebnym. Zaliczenie części ujeżdżeniowej pozwala na wzięcie udziału w części skokowej; innymi słowami, nie ma możliwości zdawania skoków jeśli nie zaliczymy ujeżdżenia ;)

    - zaliczenie parkuru składającego się z 6 przeszkód o wysokości 70-8cm, w tym jedna kombinacja podwójna (szereg); dla kuców obowiązuje maksymalna wysokość 70cm. Dozwolone są wszelkie wędzidła dopuszczone na zawody regionalne (znajdziecie je w pzepisach dyscypliny skoków na stronie PZJ), jazda z palcatem i w ostrogach. 

b) część teoretyczna: roszczerzone zagadanienia z zakresu opieki i żywienia koni, postępowania w przypadku chorób czy urazów, pierwsza pomoc, wszelkie kwestie związane ze sprzętem oraz samą teorią jazdy. Spis pytań znajdziecie na stronie PZJ, w zakładce System szkoleń/Odznaki jeździeckie; zazwyczaj są zadawane minimum trzy pytania z podanego zakresu.

2) KIEDY NIE ZDAJEMY EGZAMINU?

     - użycie wodzy pomocniczych

     - trzecie wyłamanie w trakcie próby skokowej, upadek jeźdźca lub konia, brak kontroli 

     - trzecia pomyłka w trakcie wykonywania próby ujeżdżeniowej

 

Jeśli nie zdamy egzaminu bądź jednej części, możemy przystąpić do poprawy w dowolnym terminie w dowolnym ośrodku na terenie całej Polski.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0