12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-06-20

 

1) WYMAGANIA

- ukończony 8.rok życia jeźdźca (wg rocznika)

- pozytywnie zaliczony egzamin na BOJ (brązowa odznaka) 

- strój nie musi być galowy, ale warto zadbać chociażby o białe/jasne bryczesy i ciemną koszulkę czy bluzę, wygląda to elegancko i estetycznie :)

a) część praktyczna:

    - zaliczenie czworoboku na poziomie kl.P (program znajdziecie na www.pzj.pl); pozytywna ocena to 5.0 i wyżej

W trakcie próby ujeżdżeniowej niedozwolone jest korzystanie z wodzy pomocniczych ("gumy", wypinacze, czarna wodza), dozwolone jest tylko kiełzno wędzidłowe (wędzidła są zgodne z regulaminem dyscypliny ujeżdżenia, który również znajduje się na stronie www.pzj.pl). Możemy korzystać z bata ujeżdżeniowego (maksymalna długość to 120cm) i ostróg, kask jest obowiązkowy! Nie ma konieczności posiadania siodła ujeżdżeniowego, ale czworobok jest wykonywany w kłusie ćwiczebnym. Zaliczenie części ujeżdżeniowej pozwala na wzięcie udziału w części skokowej; innymi słowami, nie ma możliwości zdawania skoków jeśli nie zaliczymy ujeżdżenia ;)

    - zaliczenie parkuru składającego się z 6 przeszkód o wysokości 70-8cm, w tym jedna kombinacja podwójna (szereg); dla kuców obowiązuje maksymalna wysokość 70cm. Dozwolone są wszelkie wędzidła dopuszczone na zawody regionalne (znajdziecie je w pzepisach dyscypliny skoków na stronie PZJ), jazda z palcatem i w ostrogach. 

b) część teoretyczna: roszczerzone zagadanienia z zakresu opieki i żywienia koni, postępowania w przypadku chorób czy urazów, pierwsza pomoc, wszelkie kwestie związane ze sprzętem oraz samą teorią jazdy. Spis pytań znajdziecie na stronie PZJ, w zakładce System szkoleń/Odznaki jeździeckie; zazwyczaj są zadawane minimum trzy pytania z podanego zakresu.

2) KIEDY NIE ZDAJEMY EGZAMINU?

     - użycie wodzy pomocniczych

     - trzecie wyłamanie w trakcie próby skokowej, upadek jeźdźca lub konia, brak kontroli 

     - trzecia pomyłka w trakcie wykonywania próby ujeżdżeniowej

 

Jeśli nie zdamy egzaminu bądź jednej części, możemy przystąpić do poprawy w dowolnym terminie w dowolnym ośrodku na terenie całej Polski.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0