12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-06-20

 

1) WYMAGANIA

- ukończony 8.rok życia jeźdźca (wg rocznika)

- pozytywnie zaliczony egzamin na BOJ (brązowa odznaka) 

- strój nie musi być galowy, ale warto zadbać chociażby o białe/jasne bryczesy i ciemną koszulkę czy bluzę, wygląda to elegancko i estetycznie :)

a) część praktyczna:

    - zaliczenie czworoboku na poziomie kl.P (program znajdziecie na www.pzj.pl); pozytywna ocena to 5.0 i wyżej

W trakcie próby ujeżdżeniowej niedozwolone jest korzystanie z wodzy pomocniczych ("gumy", wypinacze, czarna wodza), dozwolone jest tylko kiełzno wędzidłowe (wędzidła są zgodne z regulaminem dyscypliny ujeżdżenia, który również znajduje się na stronie www.pzj.pl). Możemy korzystać z bata ujeżdżeniowego (maksymalna długość to 120cm) i ostróg, kask jest obowiązkowy! Nie ma konieczności posiadania siodła ujeżdżeniowego, ale czworobok jest wykonywany w kłusie ćwiczebnym. Zaliczenie części ujeżdżeniowej pozwala na wzięcie udziału w części skokowej; innymi słowami, nie ma możliwości zdawania skoków jeśli nie zaliczymy ujeżdżenia ;)

    - zaliczenie parkuru składającego się z 6 przeszkód o wysokości 70-8cm, w tym jedna kombinacja podwójna (szereg); dla kuców obowiązuje maksymalna wysokość 70cm. Dozwolone są wszelkie wędzidła dopuszczone na zawody regionalne (znajdziecie je w pzepisach dyscypliny skoków na stronie PZJ), jazda z palcatem i w ostrogach. 

b) część teoretyczna: roszczerzone zagadanienia z zakresu opieki i żywienia koni, postępowania w przypadku chorób czy urazów, pierwsza pomoc, wszelkie kwestie związane ze sprzętem oraz samą teorią jazdy. Spis pytań znajdziecie na stronie PZJ, w zakładce System szkoleń/Odznaki jeździeckie; zazwyczaj są zadawane minimum trzy pytania z podanego zakresu.

2) KIEDY NIE ZDAJEMY EGZAMINU?

     - użycie wodzy pomocniczych

     - trzecie wyłamanie w trakcie próby skokowej, upadek jeźdźca lub konia, brak kontroli 

     - trzecia pomyłka w trakcie wykonywania próby ujeżdżeniowej

 

Jeśli nie zdamy egzaminu bądź jednej części, możemy przystąpić do poprawy w dowolnym terminie w dowolnym ośrodku na terenie całej Polski.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0