12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sport: Ciąg

Data publikacji: 2018-06-08

 

fot. Dominika Frej

Ciąg jest chodem bocznym, co oznacza iż całe ciało konia porusza się przede wszystkim w bok, ale i lekko w przód - tułów jest wygięty wokół wewnętrznej łydki, a głowa ustawiona w kierunku ruchu. 

Ciągi są trudniejszym ćwiczeniem dla konia niż ustępowania, ponieważ wymagają wygięcia i zaangażowania całego ciała naszego wierzchowca - niezbędna jest odpowiednia gimnastyka i wcześniejsze przygotowanie (ustępowanie wykona każdy koń poprawnie reagujący na pomoce, ciąg wymaga treningu).

Nauka ciągów powinna być poprzedzona solidną pracą nad poprawą elastyczności i jezdności, nasz zwierzak powinien dobrze i szybko odpowiadać na pomoce, szczególnie te dotyczące ustępowania od nacisku łydek - pracujemy w wustępowaniach jeżdżonych w rozmaitych wariantach:

- od linii środkowej/ćwiartkowej do ściany

- od ściany do linii ćwiartkowej/środkowej/do przeciwległej ściany

- przy ścianie (głową do/od ogrodzenia)

Przydają się także poprawnie wykonane wolty i koła, które poprawiają wygimnastykowanie naszego zwierzaka. Jeśli kon chetnie wykonuje nasze polecenia, jest elastyczny i miękki w pysku, możemy go poprosić o kilka kroków ciągu - naukę warto rozpoczać od wjazdu stępem na linię środkową, wykonania koła i bez prostowania konia spychamy go lekko zewnętrzną łydką w stronę ściany. Powtarzamy kilka razy na każdą stronę i sowicie nagradzamy za każdą pozytywną reakcję (ustąpienie od łydki, kilka kroków w bok). Kiedy nasz zwierzak dobrze radzi sobie z tym ćwiczeniem w stępie, próbujemy wykonać ciąg w kłusie lub w galopie - wiele koni chętniej wykonuje ciągi w galopie niż w klusie, z uwagi na większy impuls.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0