12,813 pytań - 14,641 odpowiedzi - 829 komentarzy

Sport: Ciąg

Data publikacji: 2018-06-08

 

Ciąg jest chodem bocznym, co oznacza iż całe ciało konia porusza się przede wszystkim w bok, ale i lekko w przód - tułów jest wygięty wokół wewnętrznej łydki, a głowa ustawiona w kierunku ruchu. 

Ciągi są trudniejszym ćwiczeniem dla konia niż ustępowania, ponieważ wymagają wygięcia i zaangażowania całego ciała naszego wierzchowca - niezbędna jest odpowiednia gimnastyka i wcześniejsze przygotowanie (ustępowanie wykona każdy koń poprawnie reagujący na pomoce, ciąg wymaga treningu).

Nauka ciągów powinna być poprzedzona solidną pracą nad poprawą elastyczności i jezdności, nasz zwierzak powinien dobrze i szybko odpowiadać na pomoce, szczególnie te dotyczące ustępowania od nacisku łydek - pracujemy w wustępowaniach jeżdżonych w rozmaitych wariantach:

- od linii środkowej/ćwiartkowej do ściany

- od ściany do linii ćwiartkowej/środkowej/do przeciwległej ściany

- przy ścianie (głową do/od ogrodzenia)

Przydają się także poprawnie wykonane wolty i koła, które poprawiają wygimnastykowanie naszego zwierzaka. Jeśli kon chetnie wykonuje nasze polecenia, jest elastyczny i miękki w pysku, możemy go poprosić o kilka kroków ciągu - naukę warto rozpoczać od wjazdu stępem na linię środkową, wykonania koła i bez prostowania konia spychamy go lekko zewnętrzną łydką w stronę ściany. Powtarzamy kilka razy na każdą stronę i sowicie nagradzamy za każdą pozytywną reakcję (ustąpienie od łydki, kilka kroków w bok). Kiedy nasz zwierzak dobrze radzi sobie z tym ćwiczeniem w stępie, próbujemy wykonać ciąg w kłusie lub w galopie - wiele koni chętniej wykonuje ciągi w galopie niż w klusie, z uwagi na większy impuls.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0