12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Kleje do łydek

Data publikacji: 2018-06-05

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma innej drogi do uzyskania idealnego dosiadu (rozumianego przez całą pozycję jeźdźca w siodle) bez ciężkiej pracy i niezliczonej ilości godzin spędzonych pod okiem dobrego szkoleniowca - tak naprawdę nie liczy się nasz staż jeździecki, a jakość jazd :) Wielu jeźdźców jeździ kilkanaście lat czysto rekreacyjnie, co nie oznacza że siedzą w siodle dobrze i poprawnie.

Kleje do łydek czy dosiadu to produkty, które mają za zadanie zwiększenie przyczepności jeźdźca do siodła, podobnie jak pełne leje w bryczesach. Są całkowicie dozwolone na oficjalnych zawodach jeździeckich, więc można z nich legalnie korzystać, nie są żadną formą wspomagania :) Pozwalają na lepszą stabilizację ciała w siodle, szczególnie w przypadku koni niezbyt wygodnych w ruchu bądź młodych/trudnych, które mogą przejawiać niepożądane zachowania - brykanie czy niekontrolowane uskoki w bok często są trudne do wysiedzenia, kleje pomagają po prostu pozostać w siodle.

 

Kleje mają zazwyczaj postać wosku, nakładamy je na siodło tuż przed jazdą: na tybinki lub/i siedzisko. Bywają dość trudne do usunięcia, co jest zarówno plusem jak i minusem: ślady kleju pozostają na dłuższy czas, co nie zawsze wygląda estetycznie (szczególnie jak przyczepi sie kurz czy piasek), ale dzieki temu zyskujemy lepszą przyczepność na dłużej bez konieczności ponownego stosowania środka. Warto jednak pamiętać, że długofalowe stosowanie klejów wpływa zdecydowanie negatywnie na trwałość bryczesów, szczególnie tych z pełnym lejem.

Właściciele siodeł wykonanych ze śliskiej skóry także cenią sobie kleje, zwłaszcza w trakcie wyjazdu na zawody.

Nie ma nic złego w stosowaniu klejów, jeśli są one stosowane z umiarem i jeździec zdaje sobie sprawę, że to tylko wspomaganie, a nie substytut pracy nad dosiadem :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0