12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Sprzęt: Kleje do łydek

Data publikacji: 2018-06-05

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma innej drogi do uzyskania idealnego dosiadu (rozumianego przez całą pozycję jeźdźca w siodle) bez ciężkiej pracy i niezliczonej ilości godzin spędzonych pod okiem dobrego szkoleniowca - tak naprawdę nie liczy się nasz staż jeździecki, a jakość jazd :) Wielu jeźdźców jeździ kilkanaście lat czysto rekreacyjnie, co nie oznacza że siedzą w siodle dobrze i poprawnie.

Kleje do łydek czy dosiadu to produkty, które mają za zadanie zwiększenie przyczepności jeźdźca do siodła, podobnie jak pełne leje w bryczesach. Są całkowicie dozwolone na oficjalnych zawodach jeździeckich, więc można z nich legalnie korzystać, nie są żadną formą wspomagania :) Pozwalają na lepszą stabilizację ciała w siodle, szczególnie w przypadku koni niezbyt wygodnych w ruchu bądź młodych/trudnych, które mogą przejawiać niepożądane zachowania - brykanie czy niekontrolowane uskoki w bok często są trudne do wysiedzenia, kleje pomagają po prostu pozostać w siodle.

 

Kleje mają zazwyczaj postać wosku, nakładamy je na siodło tuż przed jazdą: na tybinki lub/i siedzisko. Bywają dość trudne do usunięcia, co jest zarówno plusem jak i minusem: ślady kleju pozostają na dłuższy czas, co nie zawsze wygląda estetycznie (szczególnie jak przyczepi sie kurz czy piasek), ale dzieki temu zyskujemy lepszą przyczepność na dłużej bez konieczności ponownego stosowania środka. Warto jednak pamiętać, że długofalowe stosowanie klejów wpływa zdecydowanie negatywnie na trwałość bryczesów, szczególnie tych z pełnym lejem.

Właściciele siodeł wykonanych ze śliskiej skóry także cenią sobie kleje, zwłaszcza w trakcie wyjazdu na zawody.

Nie ma nic złego w stosowaniu klejów, jeśli są one stosowane z umiarem i jeździec zdaje sobie sprawę, że to tylko wspomaganie, a nie substytut pracy nad dosiadem :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0