12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Paddock paradise

Data publikacji: 2018-06-02

 

Padoki zaprojektowane z ideą "paddock paradise" po raz pierwszy pojawiły się w 2006r - ich pomysłodawcą jest Jaime Jackson, autor książki "Prawdziwy świat koni" propagującej naturalne podejście do chowu koni.

Założenia idealnych padoków bazują na zapewnieniu koni sprzyjających warunków do swobodnego ruchu, który jest niezwykle istotny dla zdrowia i samopoczucia naszych zwierzaków. Konie przebywające na tradycyjnych padokach i pastwiskach zazwyczaj ograniczają poruszanie się, wyjadając trawę w jednym miejscu i dopiero później zmieniając stanowisko. Ilość pożywienia jest zazwyczaj wystarczająca, zwykle w pobliżu mają wodę -  nie muszą przemieszczać się, bo po prostu nie mają po co ;) Ponadto, zwykle areał padoków jest organiczony z uwagi na możliwości ośrodka jeździeckiego - nie każdy właściciel stajni może pozwolić sobie na kilkuhektarowe pastwiska.

Padoki zgodne z koncepcją "paddock paradise" (niestety nie istnieje polski odpowiednik tej nazwy) są projektowane na sporych obszarach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby urozmaicić pobyt naszych koni na mniejszym padoku :) :

- zazwyczaj takie padoki mają wygrodzone strefy, działające jak korytarze do większych przestrzeni

- siano warto umieścić w kilku miejscach padoku

- warto zadbać o zróżnicowane podłoże na wybiegach: piasek, drobne kamyki czy ścieżki wykonane z kamienia doskonale wpływają na kopyta

- woda powinna być zawsze dostępna, ale oddalona od siana czy trawy 

- na padokach sadzimy bezpieczne drzewa i krzewy, które dadzą schronienie w upalne dni

- możemy podrzucać też spore gałęzie do ogryzania

- jeśli mamt do dyspozycji górki, to rewelacyjnie sprawdzą się na padokach jako naturalne narzędzie do wzmacniania mięśni

 

Konie padokowane zgodnie z ideą "paddock paradise" nigdy nie będą znudzone pobytem na zewnątrz, spora ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na cały układ ruchu ale i układ oddechowy (świetny sposób na rozruszanie koni starszych i na emeryturze), zwykle ich kopyta są w świetnym stanie z uwagi na ciągłe ścieranie rogu na zróżnicowanym podłożu. Zdecydowanie zachęcamy do urozmaicenia pobytu swoich zwierzaków na wybiegach, chociażby przez umieszczenie gałęzi do ogryzania :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0