12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Paddock paradise

Data publikacji: 2018-06-02

 

Padoki zaprojektowane z ideą "paddock paradise" po raz pierwszy pojawiły się w 2006r - ich pomysłodawcą jest Jaime Jackson, autor książki "Prawdziwy świat koni" propagującej naturalne podejście do chowu koni.

Założenia idealnych padoków bazują na zapewnieniu koni sprzyjających warunków do swobodnego ruchu, który jest niezwykle istotny dla zdrowia i samopoczucia naszych zwierzaków. Konie przebywające na tradycyjnych padokach i pastwiskach zazwyczaj ograniczają poruszanie się, wyjadając trawę w jednym miejscu i dopiero później zmieniając stanowisko. Ilość pożywienia jest zazwyczaj wystarczająca, zwykle w pobliżu mają wodę -  nie muszą przemieszczać się, bo po prostu nie mają po co ;) Ponadto, zwykle areał padoków jest organiczony z uwagi na możliwości ośrodka jeździeckiego - nie każdy właściciel stajni może pozwolić sobie na kilkuhektarowe pastwiska.

Padoki zgodne z koncepcją "paddock paradise" (niestety nie istnieje polski odpowiednik tej nazwy) są projektowane na sporych obszarach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby urozmaicić pobyt naszych koni na mniejszym padoku :) :

- zazwyczaj takie padoki mają wygrodzone strefy, działające jak korytarze do większych przestrzeni

- siano warto umieścić w kilku miejscach padoku

- warto zadbać o zróżnicowane podłoże na wybiegach: piasek, drobne kamyki czy ścieżki wykonane z kamienia doskonale wpływają na kopyta

- woda powinna być zawsze dostępna, ale oddalona od siana czy trawy 

- na padokach sadzimy bezpieczne drzewa i krzewy, które dadzą schronienie w upalne dni

- możemy podrzucać też spore gałęzie do ogryzania

- jeśli mamt do dyspozycji górki, to rewelacyjnie sprawdzą się na padokach jako naturalne narzędzie do wzmacniania mięśni

 

Konie padokowane zgodnie z ideą "paddock paradise" nigdy nie będą znudzone pobytem na zewnątrz, spora ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na cały układ ruchu ale i układ oddechowy (świetny sposób na rozruszanie koni starszych i na emeryturze), zwykle ich kopyta są w świetnym stanie z uwagi na ciągłe ścieranie rogu na zróżnicowanym podłożu. Zdecydowanie zachęcamy do urozmaicenia pobytu swoich zwierzaków na wybiegach, chociażby przez umieszczenie gałęzi do ogryzania :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0