12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Paddock paradise

Data publikacji: 2018-06-02

 

Padoki zaprojektowane z ideą "paddock paradise" po raz pierwszy pojawiły się w 2006r - ich pomysłodawcą jest Jaime Jackson, autor książki "Prawdziwy świat koni" propagującej naturalne podejście do chowu koni.

Założenia idealnych padoków bazują na zapewnieniu koni sprzyjających warunków do swobodnego ruchu, który jest niezwykle istotny dla zdrowia i samopoczucia naszych zwierzaków. Konie przebywające na tradycyjnych padokach i pastwiskach zazwyczaj ograniczają poruszanie się, wyjadając trawę w jednym miejscu i dopiero później zmieniając stanowisko. Ilość pożywienia jest zazwyczaj wystarczająca, zwykle w pobliżu mają wodę -  nie muszą przemieszczać się, bo po prostu nie mają po co ;) Ponadto, zwykle areał padoków jest organiczony z uwagi na możliwości ośrodka jeździeckiego - nie każdy właściciel stajni może pozwolić sobie na kilkuhektarowe pastwiska.

Padoki zgodne z koncepcją "paddock paradise" (niestety nie istnieje polski odpowiednik tej nazwy) są projektowane na sporych obszarach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby urozmaicić pobyt naszych koni na mniejszym padoku :) :

- zazwyczaj takie padoki mają wygrodzone strefy, działające jak korytarze do większych przestrzeni

- siano warto umieścić w kilku miejscach padoku

- warto zadbać o zróżnicowane podłoże na wybiegach: piasek, drobne kamyki czy ścieżki wykonane z kamienia doskonale wpływają na kopyta

- woda powinna być zawsze dostępna, ale oddalona od siana czy trawy 

- na padokach sadzimy bezpieczne drzewa i krzewy, które dadzą schronienie w upalne dni

- możemy podrzucać też spore gałęzie do ogryzania

- jeśli mamt do dyspozycji górki, to rewelacyjnie sprawdzą się na padokach jako naturalne narzędzie do wzmacniania mięśni

 

Konie padokowane zgodnie z ideą "paddock paradise" nigdy nie będą znudzone pobytem na zewnątrz, spora ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na cały układ ruchu ale i układ oddechowy (świetny sposób na rozruszanie koni starszych i na emeryturze), zwykle ich kopyta są w świetnym stanie z uwagi na ciągłe ścieranie rogu na zróżnicowanym podłożu. Zdecydowanie zachęcamy do urozmaicenia pobytu swoich zwierzaków na wybiegach, chociażby przez umieszczenie gałęzi do ogryzania :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0