12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Stajnia: Paddock paradise

Data publikacji: 2018-06-02

 

Padoki zaprojektowane z ideą "paddock paradise" po raz pierwszy pojawiły się w 2006r - ich pomysłodawcą jest Jaime Jackson, autor książki "Prawdziwy świat koni" propagującej naturalne podejście do chowu koni.

Założenia idealnych padoków bazują na zapewnieniu koni sprzyjających warunków do swobodnego ruchu, który jest niezwykle istotny dla zdrowia i samopoczucia naszych zwierzaków. Konie przebywające na tradycyjnych padokach i pastwiskach zazwyczaj ograniczają poruszanie się, wyjadając trawę w jednym miejscu i dopiero później zmieniając stanowisko. Ilość pożywienia jest zazwyczaj wystarczająca, zwykle w pobliżu mają wodę -  nie muszą przemieszczać się, bo po prostu nie mają po co ;) Ponadto, zwykle areał padoków jest organiczony z uwagi na możliwości ośrodka jeździeckiego - nie każdy właściciel stajni może pozwolić sobie na kilkuhektarowe pastwiska.

Padoki zgodne z koncepcją "paddock paradise" (niestety nie istnieje polski odpowiednik tej nazwy) są projektowane na sporych obszarach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby urozmaicić pobyt naszych koni na mniejszym padoku :) :

- zazwyczaj takie padoki mają wygrodzone strefy, działające jak korytarze do większych przestrzeni

- siano warto umieścić w kilku miejscach padoku

- warto zadbać o zróżnicowane podłoże na wybiegach: piasek, drobne kamyki czy ścieżki wykonane z kamienia doskonale wpływają na kopyta

- woda powinna być zawsze dostępna, ale oddalona od siana czy trawy 

- na padokach sadzimy bezpieczne drzewa i krzewy, które dadzą schronienie w upalne dni

- możemy podrzucać też spore gałęzie do ogryzania

- jeśli mamt do dyspozycji górki, to rewelacyjnie sprawdzą się na padokach jako naturalne narzędzie do wzmacniania mięśni

 

Konie padokowane zgodnie z ideą "paddock paradise" nigdy nie będą znudzone pobytem na zewnątrz, spora ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na cały układ ruchu ale i układ oddechowy (świetny sposób na rozruszanie koni starszych i na emeryturze), zwykle ich kopyta są w świetnym stanie z uwagi na ciągłe ścieranie rogu na zróżnicowanym podłożu. Zdecydowanie zachęcamy do urozmaicenia pobytu swoich zwierzaków na wybiegach, chociażby przez umieszczenie gałęzi do ogryzania :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0