12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Odrobaczanie

Data publikacji: 2018-05-30

 

Larwy popularnych robaków towarzyszą naszym koniom właściwie wszędzie - znajdziemy je w boksach i w stajni, ale przede wszystkich na pastwiskach i padokach, gdzie mają świetną pożywkę do rozowju, czyli odchody koni.

Najpopularniejszym pasożytami atakującymi nasze wierzchowce są:

  • słupkowce
  • owsiki
  • tasiemce
  • glisty końskie
  • larwy gzów

 

Jeśli koń jest zarobaczony, to nigdy nie będzie czuł się dobrze; chore konie cierpią na brak apetytu, pojawiają się problemy trawienne (biegunki), które często prowadzą do kolek, dodatkowo takie zwierzaki są zazwyczaj wychudzone, mają niedobory składników odżywczych oraz matową sierść. Dlatego każdy właściciel czy opiekun koni powinien zadbać o odrobaczenie swoich zwierzaków, bo zaniedbanie prowadzi do znacznego pogorszenia zdrowia, a konwenkwencji do rozwoju poważnych dolegliwości.

Konie odrobaczamy minimum dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień; warto zadbać o jednoczesne odrobaczenie wszystkich koni. Częściej powinny być odrobaczane konie, które wyjeżdżają na zawody bądź zmieniają stajnię, a także konie przebywające w stajniach o dużej rotacji zwierzaków (np.stajnie hodowlane).

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów usuwających robaki u koni, wszystkie dostępne są u lekarzy weterynarii; różnią się między sobą składem - warto stosować różne preparaty naprzemiennie, aby skuteczność odrobaczenia była jak najwyższa. Takie środki najczęściej występują w formie pasty podawanej bezpośrednio do pyska (trzeba mieć trochę wprawy, aby koń nie wypluł preparatu ;) ); istnieją także tabletki, które cechują się wyższą ceną, ale są znacznie wygodniejsze do podania, chociażby wciśnięte w kawałek jabłka lub banana.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0