12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynarze: Odrobaczanie

Data publikacji: 2018-05-30

 

Larwy popularnych robaków towarzyszą naszym koniom właściwie wszędzie - znajdziemy je w boksach i w stajni, ale przede wszystkich na pastwiskach i padokach, gdzie mają świetną pożywkę do rozowju, czyli odchody koni.

Najpopularniejszym pasożytami atakującymi nasze wierzchowce są:

  • słupkowce
  • owsiki
  • tasiemce
  • glisty końskie
  • larwy gzów

 

Jeśli koń jest zarobaczony, to nigdy nie będzie czuł się dobrze; chore konie cierpią na brak apetytu, pojawiają się problemy trawienne (biegunki), które często prowadzą do kolek, dodatkowo takie zwierzaki są zazwyczaj wychudzone, mają niedobory składników odżywczych oraz matową sierść. Dlatego każdy właściciel czy opiekun koni powinien zadbać o odrobaczenie swoich zwierzaków, bo zaniedbanie prowadzi do znacznego pogorszenia zdrowia, a konwenkwencji do rozwoju poważnych dolegliwości.

Konie odrobaczamy minimum dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień; warto zadbać o jednoczesne odrobaczenie wszystkich koni. Częściej powinny być odrobaczane konie, które wyjeżdżają na zawody bądź zmieniają stajnię, a także konie przebywające w stajniach o dużej rotacji zwierzaków (np.stajnie hodowlane).

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów usuwających robaki u koni, wszystkie dostępne są u lekarzy weterynarii; różnią się między sobą składem - warto stosować różne preparaty naprzemiennie, aby skuteczność odrobaczenia była jak najwyższa. Takie środki najczęściej występują w formie pasty podawanej bezpośrednio do pyska (trzeba mieć trochę wprawy, aby koń nie wypluł preparatu ;) ); istnieją także tabletki, które cechują się wyższą ceną, ale są znacznie wygodniejsze do podania, chociażby wciśnięte w kawałek jabłka lub banana.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0