11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynarze: Odrobaczanie

Data publikacji: 2018-05-30

 

Larwy popularnych robaków towarzyszą naszym koniom właściwie wszędzie - znajdziemy je w boksach i w stajni, ale przede wszystkich na pastwiskach i padokach, gdzie mają świetną pożywkę do rozowju, czyli odchody koni.

Najpopularniejszym pasożytami atakującymi nasze wierzchowce są:

  • słupkowce
  • owsiki
  • tasiemce
  • glisty końskie
  • larwy gzów

 

Jeśli koń jest zarobaczony, to nigdy nie będzie czuł się dobrze; chore konie cierpią na brak apetytu, pojawiają się problemy trawienne (biegunki), które często prowadzą do kolek, dodatkowo takie zwierzaki są zazwyczaj wychudzone, mają niedobory składników odżywczych oraz matową sierść. Dlatego każdy właściciel czy opiekun koni powinien zadbać o odrobaczenie swoich zwierzaków, bo zaniedbanie prowadzi do znacznego pogorszenia zdrowia, a konwenkwencji do rozwoju poważnych dolegliwości.

Konie odrobaczamy minimum dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień; warto zadbać o jednoczesne odrobaczenie wszystkich koni. Częściej powinny być odrobaczane konie, które wyjeżdżają na zawody bądź zmieniają stajnię, a także konie przebywające w stajniach o dużej rotacji zwierzaków (np.stajnie hodowlane).

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów usuwających robaki u koni, wszystkie dostępne są u lekarzy weterynarii; różnią się między sobą składem - warto stosować różne preparaty naprzemiennie, aby skuteczność odrobaczenia była jak najwyższa. Takie środki najczęściej występują w formie pasty podawanej bezpośrednio do pyska (trzeba mieć trochę wprawy, aby koń nie wypluł preparatu ;) ); istnieją także tabletki, które cechują się wyższą ceną, ale są znacznie wygodniejsze do podania, chociażby wciśnięte w kawałek jabłka lub banana.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0