12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Weterynarze: Odrobaczanie

Data publikacji: 2018-05-30

 

Larwy popularnych robaków towarzyszą naszym koniom właściwie wszędzie - znajdziemy je w boksach i w stajni, ale przede wszystkich na pastwiskach i padokach, gdzie mają świetną pożywkę do rozowju, czyli odchody koni.

Najpopularniejszym pasożytami atakującymi nasze wierzchowce są:

  • słupkowce
  • owsiki
  • tasiemce
  • glisty końskie
  • larwy gzów

 

Jeśli koń jest zarobaczony, to nigdy nie będzie czuł się dobrze; chore konie cierpią na brak apetytu, pojawiają się problemy trawienne (biegunki), które często prowadzą do kolek, dodatkowo takie zwierzaki są zazwyczaj wychudzone, mają niedobory składników odżywczych oraz matową sierść. Dlatego każdy właściciel czy opiekun koni powinien zadbać o odrobaczenie swoich zwierzaków, bo zaniedbanie prowadzi do znacznego pogorszenia zdrowia, a konwenkwencji do rozwoju poważnych dolegliwości.

Konie odrobaczamy minimum dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień; warto zadbać o jednoczesne odrobaczenie wszystkich koni. Częściej powinny być odrobaczane konie, które wyjeżdżają na zawody bądź zmieniają stajnię, a także konie przebywające w stajniach o dużej rotacji zwierzaków (np.stajnie hodowlane).

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów usuwających robaki u koni, wszystkie dostępne są u lekarzy weterynarii; różnią się między sobą składem - warto stosować różne preparaty naprzemiennie, aby skuteczność odrobaczenia była jak najwyższa. Takie środki najczęściej występują w formie pasty podawanej bezpośrednio do pyska (trzeba mieć trochę wprawy, aby koń nie wypluł preparatu ;) ); istnieją także tabletki, które cechują się wyższą ceną, ale są znacznie wygodniejsze do podania, chociażby wciśnięte w kawałek jabłka lub banana.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0