12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Przemoc w sporcie jeździeckim

Data publikacji: 2018-05-27

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż prawdziwy i profesjonalny trening sportowy konia oraz jeźdźca nie zawsze jest przyjemny, ponieważ w dużej mierze bazuje na pokonywaniu własnych słabości (jak w każdym wyczynowym sporcie). Dla laika niektóre metody treningowe mogą wydawać sie brutalne, jak chociażby użycie czarnej wodzy czy ostróg, a przecież są to normalne pomoce, które w odpowiednich rękach przynoszą wiele korzyści. Dlatego zawsze warto zasięgnąć opinii osoby bardziej doświadczonej, jeśli zachowanie naszego stajennego instruktora czy koleżanki wydaje się niewłaściwie, bo mylne wrażenie czasem jest po prostu niewiedzą.

Niestety, często zdarzają się osoby, które brutalnie traktują konie własne bądź w treningu lub też agresywnie odnoszą się do swoich zawodników - krzyki czy wyzwiska nie powinny być nigdy akceptowane!

Przemoc stosowana w pseudotreningu koni zazwyczaj wynika z wewnętrznych frustracji takiego jeźdźca, chęci szybkiego przygotowania konia do wysokich i prestiżowych konkursów bądź po prostu zbyt małych umiejętności, aby pracować z końmi w sposób profesjonalny. Zazwyczaj widzimy sytuacje, kiedy jeździec solidnie bije konia przy pomocy bata lub palcatu, stawia mu wymagania niewspółmierne do możliwości (np. skakanie zbyt wysokich bądź zbyt trudnych technicznie parkurów), niewłaściwe użycie wodzy pomocniczych (zaciągnięta czarna wodza to wręcz nagminny przypadek), a wręcz ślady krwi na konskich bokach od uderzeń ostrogami.

Co robić w przypadku, kiedy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji ?

W trakcie zawodów zdecydowanie warto podejść do jednego sędziów bądź komisarza (zazwyczaj znajduje się w okolicy rozprężalni) i zgłosić takie zachowanie, nawet jeśli jesteśmy tylko widzami na zawodach i są to konkursy rangi międzynarodowej. 

Jesli w naszej stajni ktoś niewłaściwie obchodzi się z koniem, to możemy chociażby zwrócić uwagę, że nie życzycie sobie takiego zachowania, bo to Was stresuje; możecie też zapytać, dlaczego ktoś nadużywa bata czy ostróg.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako luzak

Wielu jeźdźców marzy o pracy, która wiązałaby się z pracą przy koniach - najłatwiejszym sposobem na realizację tego celu jest posada luzaka. Jak nim zostać, co należy do jego obowiązków i czy taka praca jest po prostu opłacalna - dowiecie się już teraz :)

2018-01-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Konkursy stajenne

Obóz jeździecki, kolonia, a może po prostu nudne popołudnie w stajni ? Znajdziecie tutaj kilka pomysłów na grupową rywalizację w stajni :)

2017-03-29

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Atmosfera w stajni

Jeździectwo jest dość specyficznym sportem, gdzie niestety często zdarzają się nieprzychylne komentarze, obgadywanie czy wręcz wrogie nastawienie do kogoś, kto lepiej jeździ. Dowiecie się tutaj, jak sobie nie psuć humoru takimi osobami :)

2017-02-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca wśród koni

Marzeniem każdego koniarza jest praca z tymi oraz wśród tych wspaniałych zwierzaków - dowiecie się, jakie zawody możecie wykonywać, aby móc przebywać z końmi!

2017-02-20

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Świece stajenne

Tęsknicie za zapachem stajni, za atmosferą zawodów, a może ciągle wspominacie te cudowne chwile, kiedy galopowaliście po plaży? Teraz możecie wrócić do tych wydarzeń, zapalając specjalną świecę dedykowaną koniarzom!

2017-02-14

Czytaj » 0