12,763 pytań - 14,304 odpowiedzi - 826 komentarzy

Przemoc w sporcie jeździeckim

Data publikacji: 2018-05-27

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż prawdziwy i profesjonalny trening sportowy konia oraz jeźdźca nie zawsze jest przyjemny, ponieważ w dużej mierze bazuje na pokonywaniu własnych słabości (jak w każdym wyczynowym sporcie). Dla laika niektóre metody treningowe mogą wydawać sie brutalne, jak chociażby użycie czarnej wodzy czy ostróg, a przecież są to normalne pomoce, które w odpowiednich rękach przynoszą wiele korzyści. Dlatego zawsze warto zasięgnąć opinii osoby bardziej doświadczonej, jeśli zachowanie naszego stajennego instruktora czy koleżanki wydaje się niewłaściwie, bo mylne wrażenie czasem jest po prostu niewiedzą.

Niestety, często zdarzają się osoby, które brutalnie traktują konie własne bądź w treningu lub też agresywnie odnoszą się do swoich zawodników - krzyki czy wyzwiska nie powinny być nigdy akceptowane!

Przemoc stosowana w pseudotreningu koni zazwyczaj wynika z wewnętrznych frustracji takiego jeźdźca, chęci szybkiego przygotowania konia do wysokich i prestiżowych konkursów bądź po prostu zbyt małych umiejętności, aby pracować z końmi w sposób profesjonalny. Zazwyczaj widzimy sytuacje, kiedy jeździec solidnie bije konia przy pomocy bata lub palcatu, stawia mu wymagania niewspółmierne do możliwości (np. skakanie zbyt wysokich bądź zbyt trudnych technicznie parkurów), niewłaściwe użycie wodzy pomocniczych (zaciągnięta czarna wodza to wręcz nagminny przypadek), a wręcz ślady krwi na konskich bokach od uderzeń ostrogami.

Co robić w przypadku, kiedy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji ?

W trakcie zawodów zdecydowanie warto podejść do jednego sędziów bądź komisarza (zazwyczaj znajduje się w okolicy rozprężalni) i zgłosić takie zachowanie, nawet jeśli jesteśmy tylko widzami na zawodach i są to konkursy rangi międzynarodowej. 

Jesli w naszej stajni ktoś niewłaściwie obchodzi się z koniem, to możemy chociażby zwrócić uwagę, że nie życzycie sobie takiego zachowania, bo to Was stresuje; możecie też zapytać, dlaczego ktoś nadużywa bata czy ostróg.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0