12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Przemoc w sporcie jeździeckim

Data publikacji: 2018-05-27

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż prawdziwy i profesjonalny trening sportowy konia oraz jeźdźca nie zawsze jest przyjemny, ponieważ w dużej mierze bazuje na pokonywaniu własnych słabości (jak w każdym wyczynowym sporcie). Dla laika niektóre metody treningowe mogą wydawać sie brutalne, jak chociażby użycie czarnej wodzy czy ostróg, a przecież są to normalne pomoce, które w odpowiednich rękach przynoszą wiele korzyści. Dlatego zawsze warto zasięgnąć opinii osoby bardziej doświadczonej, jeśli zachowanie naszego stajennego instruktora czy koleżanki wydaje się niewłaściwie, bo mylne wrażenie czasem jest po prostu niewiedzą.

Niestety, często zdarzają się osoby, które brutalnie traktują konie własne bądź w treningu lub też agresywnie odnoszą się do swoich zawodników - krzyki czy wyzwiska nie powinny być nigdy akceptowane!

Przemoc stosowana w pseudotreningu koni zazwyczaj wynika z wewnętrznych frustracji takiego jeźdźca, chęci szybkiego przygotowania konia do wysokich i prestiżowych konkursów bądź po prostu zbyt małych umiejętności, aby pracować z końmi w sposób profesjonalny. Zazwyczaj widzimy sytuacje, kiedy jeździec solidnie bije konia przy pomocy bata lub palcatu, stawia mu wymagania niewspółmierne do możliwości (np. skakanie zbyt wysokich bądź zbyt trudnych technicznie parkurów), niewłaściwe użycie wodzy pomocniczych (zaciągnięta czarna wodza to wręcz nagminny przypadek), a wręcz ślady krwi na konskich bokach od uderzeń ostrogami.

Co robić w przypadku, kiedy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji ?

W trakcie zawodów zdecydowanie warto podejść do jednego sędziów bądź komisarza (zazwyczaj znajduje się w okolicy rozprężalni) i zgłosić takie zachowanie, nawet jeśli jesteśmy tylko widzami na zawodach i są to konkursy rangi międzynarodowej. 

Jesli w naszej stajni ktoś niewłaściwie obchodzi się z koniem, to możemy chociażby zwrócić uwagę, że nie życzycie sobie takiego zachowania, bo to Was stresuje; możecie też zapytać, dlaczego ktoś nadużywa bata czy ostróg.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0