12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Lifestyle: Praca jako instruktor

Data publikacji: 2018-05-24

 

Kilka lat temu miało miejsce tzw.uwolenienie zawodów, co w praktyce oznacza, iż aby nazywać się instruktorem, nie trzeba posiadać żadnego ukończonego kursu czy szkolenia, więc tak naprawdę każdy może być instruktorem.

Inną kwestią jest fakt, że praktycznie każdy ośrodek jeździecki wymaga od instruktorów ukończenia kursu, który potwierdza ich kwalifikacje. Najszybciej możemy uzyskać tytuł instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jaza konna - takie kursy są organizowe w praktycznie każdym większym mieście i nie mają szczególnie wysokich wymagań od kandydatów:

- ukończone 18 lat

- wiedza i doświadczenie jeździeckie, umiętności na poziomie brązowej odznaki jeździeckiej

- wykształcenie podstawowe

Takie kursy odbywają się conajmniej kilka razy do roku, w systemie całodziennym bądź weekendowym; ich koszt oscyluje wokół 1000zł. Po pozytywnym zdaniu egzaminu, otrzymujemy świadectwo uzyskania tytułu instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, który jest honorowany w wielu ośrodkach jeździeckich przy poszukiwaniu pracy.

Nieco większe wymagania są stawiane kandydatom, którzy przystępują do kursu na Instruktora Szkolenia Podstawowego (ISP) organizowanego przez Polski Związek Jeździecki:

  • - ukończony 18 rok
  •  średnie wykształcenie
  • posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania
    jazdy konnej
  • oświadczenie o niekaralności
  • ukończenie kursu pierwszej pomocy
  • srebrna odznaka jeździecka
  • ważne ubezpieczenie NW i OC w związku z wykonywaniem zawodu szkoleniowca w jeździectwie

Końcowy egzamin obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących teorii i praktyki jeździeckiej (informacje możemy znaleźć na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego) oraz część ujeżdżeniowa i skokowa na poziomie złotej odznaki. Uzyskanie tytułu ISP jest bardziej cenione przez pracodawców, gdyż wymaga posiadania dużo większej wiedzy i doświadczenia.

Zarobki instruktorów nie są zbyt wysokie i praca jest często sezonowa (okres wakacyjny), ale to oczywiście zależy od ośrodka jeździeckiego i zakresu obowiązków; wielu instruktorów pracuje jako "freelancerzy", dojeżdżając do właścicieli prywatnych koni w różnych stajniach.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako luzak

Wielu jeźdźców marzy o pracy, która wiązałaby się z pracą przy koniach - najłatwiejszym sposobem na realizację tego celu jest posada luzaka. Jak nim zostać, co należy do jego obowiązków i czy taka praca jest po prostu opłacalna - dowiecie się już teraz :)

2018-01-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Konkursy stajenne

Obóz jeździecki, kolonia, a może po prostu nudne popołudnie w stajni ? Znajdziecie tutaj kilka pomysłów na grupową rywalizację w stajni :)

2017-03-29

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Atmosfera w stajni

Jeździectwo jest dość specyficznym sportem, gdzie niestety często zdarzają się nieprzychylne komentarze, obgadywanie czy wręcz wrogie nastawienie do kogoś, kto lepiej jeździ. Dowiecie się tutaj, jak sobie nie psuć humoru takimi osobami :)

2017-02-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca wśród koni

Marzeniem każdego koniarza jest praca z tymi oraz wśród tych wspaniałych zwierzaków - dowiecie się, jakie zawody możecie wykonywać, aby móc przebywać z końmi!

2017-02-20

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Świece stajenne

Tęsknicie za zapachem stajni, za atmosferą zawodów, a może ciągle wspominacie te cudowne chwile, kiedy galopowaliście po plaży? Teraz możecie wrócić do tych wydarzeń, zapalając specjalną świecę dedykowaną koniarzom!

2017-02-14

Czytaj » 0