12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Lifestyle: Praca jako instruktor

Data publikacji: 2018-05-24

 

Kilka lat temu miało miejsce tzw.uwolenienie zawodów, co w praktyce oznacza, iż aby nazywać się instruktorem, nie trzeba posiadać żadnego ukończonego kursu czy szkolenia, więc tak naprawdę każdy może być instruktorem.

Inną kwestią jest fakt, że praktycznie każdy ośrodek jeździecki wymaga od instruktorów ukończenia kursu, który potwierdza ich kwalifikacje. Najszybciej możemy uzyskać tytuł instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jaza konna - takie kursy są organizowe w praktycznie każdym większym mieście i nie mają szczególnie wysokich wymagań od kandydatów:

- ukończone 18 lat

- wiedza i doświadczenie jeździeckie, umiętności na poziomie brązowej odznaki jeździeckiej

- wykształcenie podstawowe

Takie kursy odbywają się conajmniej kilka razy do roku, w systemie całodziennym bądź weekendowym; ich koszt oscyluje wokół 1000zł. Po pozytywnym zdaniu egzaminu, otrzymujemy świadectwo uzyskania tytułu instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, który jest honorowany w wielu ośrodkach jeździeckich przy poszukiwaniu pracy.

Nieco większe wymagania są stawiane kandydatom, którzy przystępują do kursu na Instruktora Szkolenia Podstawowego (ISP) organizowanego przez Polski Związek Jeździecki:

  • - ukończony 18 rok
  •  średnie wykształcenie
  • posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania
    jazdy konnej
  • oświadczenie o niekaralności
  • ukończenie kursu pierwszej pomocy
  • srebrna odznaka jeździecka
  • ważne ubezpieczenie NW i OC w związku z wykonywaniem zawodu szkoleniowca w jeździectwie

Końcowy egzamin obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących teorii i praktyki jeździeckiej (informacje możemy znaleźć na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego) oraz część ujeżdżeniowa i skokowa na poziomie złotej odznaki. Uzyskanie tytułu ISP jest bardziej cenione przez pracodawców, gdyż wymaga posiadania dużo większej wiedzy i doświadczenia.

Zarobki instruktorów nie są zbyt wysokie i praca jest często sezonowa (okres wakacyjny), ale to oczywiście zależy od ośrodka jeździeckiego i zakresu obowiązków; wielu instruktorów pracuje jako "freelancerzy", dojeżdżając do właścicieli prywatnych koni w różnych stajniach.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0