11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynarze: Kontuzje

Data publikacji: 2018-05-18

 

Kontuzjami zazwyczaj nazywa się urazy całego układu ruchu, najczęściej dotyczy to nóg. Główną przyczyną występowania takich dolegliwości jest niewłaściwa opieka i trening, nawet jeśli oznacza to zwykłą rekreacyjną jazdę.

Konie ulegają kontuzjom z kilku najważniejszych powodów:

- zbyt duże obciążenia: wczesne zajeżdżanie koni, mocne treningi niedostosowane do konia, brak odpowiedniej rozgrzewki (10min stępa przed każdą jazdą to absolutne MINIMUM!)

- nieregularność jazdy: jeśli wsiadamy na naszego konia raz czy dwa razy w tygodniu, to długa i wyczerpująca jazda ze sporą ilością galopu czy nawet skokami jest wręcz gwarancja wystąpienia przeciążeń

- niewłaściwe warunki utrzymania: padoki czy pastwiska położone w trudnym terenie (spore spadki czy nachylenia, tereny podmokłe, duża ilość kamieni) nie są dobrym rozwiązaniem dla większości koni. Wiele z nich prędzej czy później zrobi sobie niestety krzywdę, z uwagi na brak przystosowania do takich warunków; w trudnym terenie lepiej radzą sobie konie ras prymitywnych, ale i one są narażone na urazy.

- brak odpowiedniej ilości odpoczynku: konie potrzebują chociażby jednego wolnego dnia w tygodniu, który spędzą na swobodnym ruchu na zewnątrz. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną,  zawsze musimy pamiętać o regeneracji, a koń to przecież nasz partner w sporcie :)

Niemniej jednak, oczywiście zdarzają sie kontuzje, które są po prostu niefortunnym wypadkiem, znane są przypadki koni, które uszkodziły sobie ścięgno w trakcie tarzania się w boksie.

 

W czasie kontuzji bezwględnie stosujemy sie do zaleceń weterynarza, jeśli mamy wątpliwości to zawsze warto skonsultować się z jednym z bardziej cenionych specjalistów, którzy jeżdżą po całej Polsce. Leczenie nigdy nie jest przyjemne, czesto wiąże się z ograniczeniami ruchu dla naszego zwierzaka, ale jeśli w 100% będziemy sie stosowali do wytycznych lekarza, to mamy praktycznie pewność, że koń szybko i w pełni wróci do zdrowia.

Warto wprowadzić modyfikację żywienia, zastępując owies paszami niskoenergetycznymi; w boksie zawieszamy zabawki, które choć trochę umilą czas naszego zwierzakowi.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0