12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Kontuzje

Data publikacji: 2018-05-18

 

Kontuzjami zazwyczaj nazywa się urazy całego układu ruchu, najczęściej dotyczy to nóg. Główną przyczyną występowania takich dolegliwości jest niewłaściwa opieka i trening, nawet jeśli oznacza to zwykłą rekreacyjną jazdę.

Konie ulegają kontuzjom z kilku najważniejszych powodów:

- zbyt duże obciążenia: wczesne zajeżdżanie koni, mocne treningi niedostosowane do konia, brak odpowiedniej rozgrzewki (10min stępa przed każdą jazdą to absolutne MINIMUM!)

- nieregularność jazdy: jeśli wsiadamy na naszego konia raz czy dwa razy w tygodniu, to długa i wyczerpująca jazda ze sporą ilością galopu czy nawet skokami jest wręcz gwarancja wystąpienia przeciążeń

- niewłaściwe warunki utrzymania: padoki czy pastwiska położone w trudnym terenie (spore spadki czy nachylenia, tereny podmokłe, duża ilość kamieni) nie są dobrym rozwiązaniem dla większości koni. Wiele z nich prędzej czy później zrobi sobie niestety krzywdę, z uwagi na brak przystosowania do takich warunków; w trudnym terenie lepiej radzą sobie konie ras prymitywnych, ale i one są narażone na urazy.

- brak odpowiedniej ilości odpoczynku: konie potrzebują chociażby jednego wolnego dnia w tygodniu, który spędzą na swobodnym ruchu na zewnątrz. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną,  zawsze musimy pamiętać o regeneracji, a koń to przecież nasz partner w sporcie :)

Niemniej jednak, oczywiście zdarzają sie kontuzje, które są po prostu niefortunnym wypadkiem, znane są przypadki koni, które uszkodziły sobie ścięgno w trakcie tarzania się w boksie.

 

W czasie kontuzji bezwględnie stosujemy sie do zaleceń weterynarza, jeśli mamy wątpliwości to zawsze warto skonsultować się z jednym z bardziej cenionych specjalistów, którzy jeżdżą po całej Polsce. Leczenie nigdy nie jest przyjemne, czesto wiąże się z ograniczeniami ruchu dla naszego zwierzaka, ale jeśli w 100% będziemy sie stosowali do wytycznych lekarza, to mamy praktycznie pewność, że koń szybko i w pełni wróci do zdrowia.

Warto wprowadzić modyfikację żywienia, zastępując owies paszami niskoenergetycznymi; w boksie zawieszamy zabawki, które choć trochę umilą czas naszego zwierzakowi.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0