12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynarze: Kontuzje

Data publikacji: 2018-05-18

 

Kontuzjami zazwyczaj nazywa się urazy całego układu ruchu, najczęściej dotyczy to nóg. Główną przyczyną występowania takich dolegliwości jest niewłaściwa opieka i trening, nawet jeśli oznacza to zwykłą rekreacyjną jazdę.

Konie ulegają kontuzjom z kilku najważniejszych powodów:

- zbyt duże obciążenia: wczesne zajeżdżanie koni, mocne treningi niedostosowane do konia, brak odpowiedniej rozgrzewki (10min stępa przed każdą jazdą to absolutne MINIMUM!)

- nieregularność jazdy: jeśli wsiadamy na naszego konia raz czy dwa razy w tygodniu, to długa i wyczerpująca jazda ze sporą ilością galopu czy nawet skokami jest wręcz gwarancja wystąpienia przeciążeń

- niewłaściwe warunki utrzymania: padoki czy pastwiska położone w trudnym terenie (spore spadki czy nachylenia, tereny podmokłe, duża ilość kamieni) nie są dobrym rozwiązaniem dla większości koni. Wiele z nich prędzej czy później zrobi sobie niestety krzywdę, z uwagi na brak przystosowania do takich warunków; w trudnym terenie lepiej radzą sobie konie ras prymitywnych, ale i one są narażone na urazy.

- brak odpowiedniej ilości odpoczynku: konie potrzebują chociażby jednego wolnego dnia w tygodniu, który spędzą na swobodnym ruchu na zewnątrz. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną,  zawsze musimy pamiętać o regeneracji, a koń to przecież nasz partner w sporcie :)

Niemniej jednak, oczywiście zdarzają sie kontuzje, które są po prostu niefortunnym wypadkiem, znane są przypadki koni, które uszkodziły sobie ścięgno w trakcie tarzania się w boksie.

 

W czasie kontuzji bezwględnie stosujemy sie do zaleceń weterynarza, jeśli mamy wątpliwości to zawsze warto skonsultować się z jednym z bardziej cenionych specjalistów, którzy jeżdżą po całej Polsce. Leczenie nigdy nie jest przyjemne, czesto wiąże się z ograniczeniami ruchu dla naszego zwierzaka, ale jeśli w 100% będziemy sie stosowali do wytycznych lekarza, to mamy praktycznie pewność, że koń szybko i w pełni wróci do zdrowia.

Warto wprowadzić modyfikację żywienia, zastępując owies paszami niskoenergetycznymi; w boksie zawieszamy zabawki, które choć trochę umilą czas naszego zwierzakowi.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0