12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Weterynarze: Kontuzje

Data publikacji: 2018-05-18

 

Kontuzjami zazwyczaj nazywa się urazy całego układu ruchu, najczęściej dotyczy to nóg. Główną przyczyną występowania takich dolegliwości jest niewłaściwa opieka i trening, nawet jeśli oznacza to zwykłą rekreacyjną jazdę.

Konie ulegają kontuzjom z kilku najważniejszych powodów:

- zbyt duże obciążenia: wczesne zajeżdżanie koni, mocne treningi niedostosowane do konia, brak odpowiedniej rozgrzewki (10min stępa przed każdą jazdą to absolutne MINIMUM!)

- nieregularność jazdy: jeśli wsiadamy na naszego konia raz czy dwa razy w tygodniu, to długa i wyczerpująca jazda ze sporą ilością galopu czy nawet skokami jest wręcz gwarancja wystąpienia przeciążeń

- niewłaściwe warunki utrzymania: padoki czy pastwiska położone w trudnym terenie (spore spadki czy nachylenia, tereny podmokłe, duża ilość kamieni) nie są dobrym rozwiązaniem dla większości koni. Wiele z nich prędzej czy później zrobi sobie niestety krzywdę, z uwagi na brak przystosowania do takich warunków; w trudnym terenie lepiej radzą sobie konie ras prymitywnych, ale i one są narażone na urazy.

- brak odpowiedniej ilości odpoczynku: konie potrzebują chociażby jednego wolnego dnia w tygodniu, który spędzą na swobodnym ruchu na zewnątrz. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną,  zawsze musimy pamiętać o regeneracji, a koń to przecież nasz partner w sporcie :)

Niemniej jednak, oczywiście zdarzają sie kontuzje, które są po prostu niefortunnym wypadkiem, znane są przypadki koni, które uszkodziły sobie ścięgno w trakcie tarzania się w boksie.

 

W czasie kontuzji bezwględnie stosujemy sie do zaleceń weterynarza, jeśli mamy wątpliwości to zawsze warto skonsultować się z jednym z bardziej cenionych specjalistów, którzy jeżdżą po całej Polsce. Leczenie nigdy nie jest przyjemne, czesto wiąże się z ograniczeniami ruchu dla naszego zwierzaka, ale jeśli w 100% będziemy sie stosowali do wytycznych lekarza, to mamy praktycznie pewność, że koń szybko i w pełni wróci do zdrowia.

Warto wprowadzić modyfikację żywienia, zastępując owies paszami niskoenergetycznymi; w boksie zawieszamy zabawki, które choć trochę umilą czas naszego zwierzakowi.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0