11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Data publikacji: 2018-05-09

 

Każdy źrebak powinien przebywać ze swoją matką do ukończenia szóstego miesiąca życia - po tym czasie, zazwyczaj następuje odseparowanie źrebaka i dołączenie go do grupy rówieśników, aby mógł przebywać w stadzie i zażywac dużej ilości ruchu. Pierwsze pół roku żywienia źrebaka bazuje na pobieraniu mleka od klaczy, ale taki pokarm nie zaspokaja w 100% zapotrzebowania szybko rozwijającego się konia - zwłaszcza, kiedy klacz nie ma zapewnionych odpowiednich warunków (karmiące klacze także wymagają szczególnej troski!).

Warto podawać specjalistyczne granulaty dla źrebiąt już po ukończeniu pierwszego miesiąca życia, takie produkty zawierają odpowiednią ilość wapnia i fosforu (w odpowiednich proporcjach), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu ruchu. Szczególnie narażone na niedobory są źrebięta ras szybko rosnących np.pełnej krwi angielskiej, często występuje u nich niedobór żelaza czy właśnie wapnia oraz fosforu - nieprawidłowe żywienie źrebaków rzutuje na całym późniejszym życiu koni! To właśnie w tym okresie mogą powstawać przykurcze (brak odpowiedniej ilości ruchu, żywienie oraz predyspozycje genetyczne to główne przyczyny), deformacje narządu ruchu i ogólnie niska przydatność do pracy z człowiekiem.

W żywieniu źrebiąt, jak i dorosłych koni, najważniejszą sprawą jest pasza objętościowa - pastwisko oraz dobrej jakości siano, na którym nie warto oszczędzać. Odpowiednia ilość włókna w diecie wyeliminuje ryzyko wystąpienia kolek oraz zmniejszy podatność na wrzody w późniejszym czasie, dobrze wpłynie także na ogólny wygląd naszego źrebaka.

Jesli chodzi o owies, to niektórzy hodowcy podają go po pierwszym miesiącu życia; nie jest tak naprawdę potrzebny źrebakom, jeśli podajemy granulat dedykowany "końskim dzieciom" - zapewnimy wtedy wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Oczywiście można podawać marchewki i jabłka źrebakom, pamiętajmy tylko o umiarze - w końcu to jeszcze dzieci, więc ilości muszą być odpowiednio mniejsze :)

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0