12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Data publikacji: 2018-05-09

 

Każdy źrebak powinien przebywać ze swoją matką do ukończenia szóstego miesiąca życia - po tym czasie, zazwyczaj następuje odseparowanie źrebaka i dołączenie go do grupy rówieśników, aby mógł przebywać w stadzie i zażywac dużej ilości ruchu. Pierwsze pół roku żywienia źrebaka bazuje na pobieraniu mleka od klaczy, ale taki pokarm nie zaspokaja w 100% zapotrzebowania szybko rozwijającego się konia - zwłaszcza, kiedy klacz nie ma zapewnionych odpowiednich warunków (karmiące klacze także wymagają szczególnej troski!).

Warto podawać specjalistyczne granulaty dla źrebiąt już po ukończeniu pierwszego miesiąca życia, takie produkty zawierają odpowiednią ilość wapnia i fosforu (w odpowiednich proporcjach), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu ruchu. Szczególnie narażone na niedobory są źrebięta ras szybko rosnących np.pełnej krwi angielskiej, często występuje u nich niedobór żelaza czy właśnie wapnia oraz fosforu - nieprawidłowe żywienie źrebaków rzutuje na całym późniejszym życiu koni! To właśnie w tym okresie mogą powstawać przykurcze (brak odpowiedniej ilości ruchu, żywienie oraz predyspozycje genetyczne to główne przyczyny), deformacje narządu ruchu i ogólnie niska przydatność do pracy z człowiekiem.

W żywieniu źrebiąt, jak i dorosłych koni, najważniejszą sprawą jest pasza objętościowa - pastwisko oraz dobrej jakości siano, na którym nie warto oszczędzać. Odpowiednia ilość włókna w diecie wyeliminuje ryzyko wystąpienia kolek oraz zmniejszy podatność na wrzody w późniejszym czasie, dobrze wpłynie także na ogólny wygląd naszego źrebaka.

Jesli chodzi o owies, to niektórzy hodowcy podają go po pierwszym miesiącu życia; nie jest tak naprawdę potrzebny źrebakom, jeśli podajemy granulat dedykowany "końskim dzieciom" - zapewnimy wtedy wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Oczywiście można podawać marchewki i jabłka źrebakom, pamiętajmy tylko o umiarze - w końcu to jeszcze dzieci, więc ilości muszą być odpowiednio mniejsze :)

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0