12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Data publikacji: 2018-05-09

 

Każdy źrebak powinien przebywać ze swoją matką do ukończenia szóstego miesiąca życia - po tym czasie, zazwyczaj następuje odseparowanie źrebaka i dołączenie go do grupy rówieśników, aby mógł przebywać w stadzie i zażywac dużej ilości ruchu. Pierwsze pół roku żywienia źrebaka bazuje na pobieraniu mleka od klaczy, ale taki pokarm nie zaspokaja w 100% zapotrzebowania szybko rozwijającego się konia - zwłaszcza, kiedy klacz nie ma zapewnionych odpowiednich warunków (karmiące klacze także wymagają szczególnej troski!).

Warto podawać specjalistyczne granulaty dla źrebiąt już po ukończeniu pierwszego miesiąca życia, takie produkty zawierają odpowiednią ilość wapnia i fosforu (w odpowiednich proporcjach), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu ruchu. Szczególnie narażone na niedobory są źrebięta ras szybko rosnących np.pełnej krwi angielskiej, często występuje u nich niedobór żelaza czy właśnie wapnia oraz fosforu - nieprawidłowe żywienie źrebaków rzutuje na całym późniejszym życiu koni! To właśnie w tym okresie mogą powstawać przykurcze (brak odpowiedniej ilości ruchu, żywienie oraz predyspozycje genetyczne to główne przyczyny), deformacje narządu ruchu i ogólnie niska przydatność do pracy z człowiekiem.

W żywieniu źrebiąt, jak i dorosłych koni, najważniejszą sprawą jest pasza objętościowa - pastwisko oraz dobrej jakości siano, na którym nie warto oszczędzać. Odpowiednia ilość włókna w diecie wyeliminuje ryzyko wystąpienia kolek oraz zmniejszy podatność na wrzody w późniejszym czasie, dobrze wpłynie także na ogólny wygląd naszego źrebaka.

Jesli chodzi o owies, to niektórzy hodowcy podają go po pierwszym miesiącu życia; nie jest tak naprawdę potrzebny źrebakom, jeśli podajemy granulat dedykowany "końskim dzieciom" - zapewnimy wtedy wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Oczywiście można podawać marchewki i jabłka źrebakom, pamiętajmy tylko o umiarze - w końcu to jeszcze dzieci, więc ilości muszą być odpowiednio mniejsze :)

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0