12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Data publikacji: 2018-05-09

 

Każdy źrebak powinien przebywać ze swoją matką do ukończenia szóstego miesiąca życia - po tym czasie, zazwyczaj następuje odseparowanie źrebaka i dołączenie go do grupy rówieśników, aby mógł przebywać w stadzie i zażywac dużej ilości ruchu. Pierwsze pół roku żywienia źrebaka bazuje na pobieraniu mleka od klaczy, ale taki pokarm nie zaspokaja w 100% zapotrzebowania szybko rozwijającego się konia - zwłaszcza, kiedy klacz nie ma zapewnionych odpowiednich warunków (karmiące klacze także wymagają szczególnej troski!).

Warto podawać specjalistyczne granulaty dla źrebiąt już po ukończeniu pierwszego miesiąca życia, takie produkty zawierają odpowiednią ilość wapnia i fosforu (w odpowiednich proporcjach), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu ruchu. Szczególnie narażone na niedobory są źrebięta ras szybko rosnących np.pełnej krwi angielskiej, często występuje u nich niedobór żelaza czy właśnie wapnia oraz fosforu - nieprawidłowe żywienie źrebaków rzutuje na całym późniejszym życiu koni! To właśnie w tym okresie mogą powstawać przykurcze (brak odpowiedniej ilości ruchu, żywienie oraz predyspozycje genetyczne to główne przyczyny), deformacje narządu ruchu i ogólnie niska przydatność do pracy z człowiekiem.

W żywieniu źrebiąt, jak i dorosłych koni, najważniejszą sprawą jest pasza objętościowa - pastwisko oraz dobrej jakości siano, na którym nie warto oszczędzać. Odpowiednia ilość włókna w diecie wyeliminuje ryzyko wystąpienia kolek oraz zmniejszy podatność na wrzody w późniejszym czasie, dobrze wpłynie także na ogólny wygląd naszego źrebaka.

Jesli chodzi o owies, to niektórzy hodowcy podają go po pierwszym miesiącu życia; nie jest tak naprawdę potrzebny źrebakom, jeśli podajemy granulat dedykowany "końskim dzieciom" - zapewnimy wtedy wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Oczywiście można podawać marchewki i jabłka źrebakom, pamiętajmy tylko o umiarze - w końcu to jeszcze dzieci, więc ilości muszą być odpowiednio mniejsze :)

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0