11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Data publikacji: 2018-05-06

 

fot. www.reitsport-duus.de

Nadrzędną funkcją ochraniaczy stajennych (niektórzy właściciele czy opiekunowie koni używają podkładek z owijkami polarowymi, ale to dość czasochłonne zajęcie) jest rozgrzanie tkanek. Zawijanie nóg często połączone jest ze stosowaniem wcierek rozgrzewających, co potęguje działanie rozgrzewające; taka czynność jest polecana dla koni z problemami krążeniowymi, które borykają się z opojami bądź mają takie zalecenie od weterynarza. 

Magnetoterapia jest znana od wieków, jej lecznicze działanie bazuje na stymulacji komórek żywego organizmu poprzez zmienne pole magnetyczne - tylko taka terapia daje w 100% skuteczne i poparte wynikami  rzetelnych badań naukowych efekty.

Ochraniacze magnetyczne posiadają wszyte magnesy neodymowe, równomiernie rozmieszczone na całej długości ochraniacza i emitują stałe pole magnetyczne; od wewnętrznej strony często mają wełnianą wyściółkę, co zwiększa efekt ogrzania kończyny. Wielu właścicieli bardzo chwali sobie ten produkt, opisując zauważalną poprawę u swoich koni, ale w rzeczywistości nie ma wielu badań, które potwierdzają wyższość ochraniaczy magnetycznych nad zwykłymi ocieplaczami. W dużej mierze poprawa krążenia następuje z uwagi na ogrzanie nóg - czyli zwykłe podkładki z owijkami czy ochraniacze stajenne założone na noc dadzą dokładnie taki sam efekt.

Oczywiście wiele osób uważa, że ich koniom pomogły właśnie ochraniacze magnetyczne, szczególnie w przypadku koni posiadających zwyrodnienia czy poważne problemy krążeniowe. Niemniej jednak, w pierwszej kolejności warto zacząć od zwykłych ocieplaczy i obserwować reakcje organizmu naszego zwierzaka - zazwyczaj okazuje się, że takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające i nie ma potrzeby inwestowania niemałych pieniędzy w "magnetyki". Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu wypróbować ochraniacze magnetyczne, chociażby pożyczyć od znajomego i porównać efekty :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0