12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

Data publikacji: 2018-04-30

 

Zimowa sierść charakteryzuje się przede wszystkim większą długością i grubością, co sprawia, że nasze konie w zimie wyglądają jak żywe pluszaki. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, zwierzaki pozbywają się grubszego włosia - proces ten bywa dość długi, chociażby z uwagi na spore róznice temperatur w ciągu doby (chłodne poranki i wieczory oraz ciepły środek dnia). Długie zrzucanie sierści jest także dośc charakterystyczne dla niedoborów miedzi, cynki i krzemu oraz biotyny (warto profilaktycznie podawać suplementy w okresie przejściowym, ale zalecamy konsultację u weterynarza).

Niestety nie ma jednego magicznego sposobu na usunięcie zimowego owłosienia, ale warto poznać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą nam uporać się z wszędobylskimi włoskami :)

- w usuwaniu sierści z naszych koni niezastąpione są popularne plastikowe szczotki z dużą ilością malutkich igiełek; dobrze sprawdzają się także gumowe zgrzebła, najlepiej regularnie szczotkować naszego konia okrężnymi ruchami

- metalowe szczotki także dobrze radzą sobie z usuwaniem martwego włosia, ale trzeba ich używać wyjątkowo delikatnie we wrażliwych miejscach

- świetnym sposobem jest masowanie konia przy pomocy gumowej rękawicy w trakcie kąpieli; ten sprzęt doskonale usuwa sierść, a w obecności wody nie mamy do czynienia z typową "chmurą" włosków

- polecane są także odkurzacze do usuwania sierści oraz same szczotki do odkurzaczy: to właściwie jedyny pewny i w miarę szybki sposób na pozbycie się sierści z polarowych derek czy czapraków

- do usunięcia włosków dobre są także szczotki z twardym włosiem, chociażby zwykłe szczotki ryżowe

- przyjacielem wszystkich jeźdźców w sezonie wymiany sierści są rolki czyszczące, wykonane z lepkiej taśmy ;)

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Codzienna opieka nad koniem

Prawidłowa opieka i pielęgnacja konia każdego dnia jest zarówno świetną profilaktyką wielu chorób, jak i szansą na nawiązanie relacji i zaobserwowanie aktualnego nastroju konia.

2017-01-06

Czytaj » 0