12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

Data publikacji: 2018-04-30

 

Zimowa sierść charakteryzuje się przede wszystkim większą długością i grubością, co sprawia, że nasze konie w zimie wyglądają jak żywe pluszaki. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, zwierzaki pozbywają się grubszego włosia - proces ten bywa dość długi, chociażby z uwagi na spore róznice temperatur w ciągu doby (chłodne poranki i wieczory oraz ciepły środek dnia). Długie zrzucanie sierści jest także dośc charakterystyczne dla niedoborów miedzi, cynki i krzemu oraz biotyny (warto profilaktycznie podawać suplementy w okresie przejściowym, ale zalecamy konsultację u weterynarza).

Niestety nie ma jednego magicznego sposobu na usunięcie zimowego owłosienia, ale warto poznać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą nam uporać się z wszędobylskimi włoskami :)

- w usuwaniu sierści z naszych koni niezastąpione są popularne plastikowe szczotki z dużą ilością malutkich igiełek; dobrze sprawdzają się także gumowe zgrzebła, najlepiej regularnie szczotkować naszego konia okrężnymi ruchami

- metalowe szczotki także dobrze radzą sobie z usuwaniem martwego włosia, ale trzeba ich używać wyjątkowo delikatnie we wrażliwych miejscach

- świetnym sposobem jest masowanie konia przy pomocy gumowej rękawicy w trakcie kąpieli; ten sprzęt doskonale usuwa sierść, a w obecności wody nie mamy do czynienia z typową "chmurą" włosków

- polecane są także odkurzacze do usuwania sierści oraz same szczotki do odkurzaczy: to właściwie jedyny pewny i w miarę szybki sposób na pozbycie się sierści z polarowych derek czy czapraków

- do usunięcia włosków dobre są także szczotki z twardym włosiem, chociażby zwykłe szczotki ryżowe

- przyjacielem wszystkich jeźdźców w sezonie wymiany sierści są rolki czyszczące, wykonane z lepkiej taśmy ;)

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0