11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Weterynarze: Plastry FLAIR

Data publikacji: 2018-04-26

 

Plastry FLAIR to samoprzylepne plastry, które umieszczamy na nosie naszych koni w trakcie wyjątkowo ciężkich treningów czy zawodów, zwłaszcza dotyczy to gonitw płaskich i z przeszkodami ale i prób terenowych w trakcie zawodów WKKW.

System ten został opatentowany wymyślony i opatentowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawił się około 15 lat temu i szybko został doceniony przez jeźdźców wyścigowych. Konie oddychają wyłącznie przez nos i w trakcie dużego wysiłku dochodzi do zapadania tkanek nosowych, przez co zmniejsza się ilość pobieranego powietrza. W konsekwencji konie szybciej się męczą, a szczególnie w wyścigach dużą rolę odgrywa wysoka wydolność i dobra kondycja. Podczas dużego wysiłku często dochodzi także do krwawienia płucne, które nie są widoczne z zewnątrz a które są niebezpieczne i zdecydowanie obniżają wydajność pracy naszych wierzchowców.

 

Dzięki zastosowaniu tych plastrów, konie wdychają więcej powietrza (a więc i tlenu) przez co mogą efektywniej trenować - udowodniono, że dzięki takiemu rozwiązaniu konie mniej się męczą i osiągają lepsze wyniki sportowe.

Z czasem plastry zostały docenione także przez zawodników startujących w WKKW, próba terenowa na międzynarodowych zawodach wysokiej klasy jest szczególnie wymagająca dla koni. 

 

Plastry stosowane są jednorazowo, używamy ich na czystą i niepodrażnioną skórę nosa. Na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję umieszczenia takiego plastra; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich chociażby na zawody skokowe czy wyjazd hubertusowy :) Zdecydowanie nie zaszkodzą koniom rekreacyjnym, a z pewnością poprawią komfort pracy naszych wierzchowców.

comments powered by Disqus
Fotografia

Fotografia: Jak zrobić dobre zdjęcie ?

Miłośnicy koni najwięcej zdjęć robią oczywiście swoim zwierzakom - nie zawsze jest to proste, zwłaszcza kiedy nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem. Przedstawimy Wam kilka porad, jak zrobić ładne i estetyczne zdjęcie!

2017-02-04

Czytaj » 0