11,981 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynarze: Plastry FLAIR

Data publikacji: 2018-04-26

 

Plastry FLAIR to samoprzylepne plastry, które umieszczamy na nosie naszych koni w trakcie wyjątkowo ciężkich treningów czy zawodów, zwłaszcza dotyczy to gonitw płaskich i z przeszkodami ale i prób terenowych w trakcie zawodów WKKW.

System ten został opatentowany wymyślony i opatentowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawił się około 15 lat temu i szybko został doceniony przez jeźdźców wyścigowych. Konie oddychają wyłącznie przez nos i w trakcie dużego wysiłku dochodzi do zapadania tkanek nosowych, przez co zmniejsza się ilość pobieranego powietrza. W konsekwencji konie szybciej się męczą, a szczególnie w wyścigach dużą rolę odgrywa wysoka wydolność i dobra kondycja. Podczas dużego wysiłku często dochodzi także do krwawienia płucne, które nie są widoczne z zewnątrz a które są niebezpieczne i zdecydowanie obniżają wydajność pracy naszych wierzchowców.

 

Dzięki zastosowaniu tych plastrów, konie wdychają więcej powietrza (a więc i tlenu) przez co mogą efektywniej trenować - udowodniono, że dzięki takiemu rozwiązaniu konie mniej się męczą i osiągają lepsze wyniki sportowe.

Z czasem plastry zostały docenione także przez zawodników startujących w WKKW, próba terenowa na międzynarodowych zawodach wysokiej klasy jest szczególnie wymagająca dla koni. 

 

Plastry stosowane są jednorazowo, używamy ich na czystą i niepodrażnioną skórę nosa. Na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję umieszczenia takiego plastra; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich chociażby na zawody skokowe czy wyjazd hubertusowy :) Zdecydowanie nie zaszkodzą koniom rekreacyjnym, a z pewnością poprawią komfort pracy naszych wierzchowców.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0