12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Weterynarze: Plastry FLAIR

Data publikacji: 2018-04-26

 

Plastry FLAIR to samoprzylepne plastry, które umieszczamy na nosie naszych koni w trakcie wyjątkowo ciężkich treningów czy zawodów, zwłaszcza dotyczy to gonitw płaskich i z przeszkodami ale i prób terenowych w trakcie zawodów WKKW.

System ten został opatentowany wymyślony i opatentowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawił się około 15 lat temu i szybko został doceniony przez jeźdźców wyścigowych. Konie oddychają wyłącznie przez nos i w trakcie dużego wysiłku dochodzi do zapadania tkanek nosowych, przez co zmniejsza się ilość pobieranego powietrza. W konsekwencji konie szybciej się męczą, a szczególnie w wyścigach dużą rolę odgrywa wysoka wydolność i dobra kondycja. Podczas dużego wysiłku często dochodzi także do krwawienia płucne, które nie są widoczne z zewnątrz a które są niebezpieczne i zdecydowanie obniżają wydajność pracy naszych wierzchowców.

 

Dzięki zastosowaniu tych plastrów, konie wdychają więcej powietrza (a więc i tlenu) przez co mogą efektywniej trenować - udowodniono, że dzięki takiemu rozwiązaniu konie mniej się męczą i osiągają lepsze wyniki sportowe.

Z czasem plastry zostały docenione także przez zawodników startujących w WKKW, próba terenowa na międzynarodowych zawodach wysokiej klasy jest szczególnie wymagająca dla koni. 

 

Plastry stosowane są jednorazowo, używamy ich na czystą i niepodrażnioną skórę nosa. Na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję umieszczenia takiego plastra; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich chociażby na zawody skokowe czy wyjazd hubertusowy :) Zdecydowanie nie zaszkodzą koniom rekreacyjnym, a z pewnością poprawią komfort pracy naszych wierzchowców.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0