12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Plastry FLAIR

Data publikacji: 2018-04-26

 

Plastry FLAIR to samoprzylepne plastry, które umieszczamy na nosie naszych koni w trakcie wyjątkowo ciężkich treningów czy zawodów, zwłaszcza dotyczy to gonitw płaskich i z przeszkodami ale i prób terenowych w trakcie zawodów WKKW.

System ten został opatentowany wymyślony i opatentowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawił się około 15 lat temu i szybko został doceniony przez jeźdźców wyścigowych. Konie oddychają wyłącznie przez nos i w trakcie dużego wysiłku dochodzi do zapadania tkanek nosowych, przez co zmniejsza się ilość pobieranego powietrza. W konsekwencji konie szybciej się męczą, a szczególnie w wyścigach dużą rolę odgrywa wysoka wydolność i dobra kondycja. Podczas dużego wysiłku często dochodzi także do krwawienia płucne, które nie są widoczne z zewnątrz a które są niebezpieczne i zdecydowanie obniżają wydajność pracy naszych wierzchowców.

 

Dzięki zastosowaniu tych plastrów, konie wdychają więcej powietrza (a więc i tlenu) przez co mogą efektywniej trenować - udowodniono, że dzięki takiemu rozwiązaniu konie mniej się męczą i osiągają lepsze wyniki sportowe.

Z czasem plastry zostały docenione także przez zawodników startujących w WKKW, próba terenowa na międzynarodowych zawodach wysokiej klasy jest szczególnie wymagająca dla koni. 

 

Plastry stosowane są jednorazowo, używamy ich na czystą i niepodrażnioną skórę nosa. Na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję umieszczenia takiego plastra; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich chociażby na zawody skokowe czy wyjazd hubertusowy :) Zdecydowanie nie zaszkodzą koniom rekreacyjnym, a z pewnością poprawią komfort pracy naszych wierzchowców.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0