12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynarze: Plastry FLAIR

Data publikacji: 2018-04-26

 

Plastry FLAIR to samoprzylepne plastry, które umieszczamy na nosie naszych koni w trakcie wyjątkowo ciężkich treningów czy zawodów, zwłaszcza dotyczy to gonitw płaskich i z przeszkodami ale i prób terenowych w trakcie zawodów WKKW.

System ten został opatentowany wymyślony i opatentowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawił się około 15 lat temu i szybko został doceniony przez jeźdźców wyścigowych. Konie oddychają wyłącznie przez nos i w trakcie dużego wysiłku dochodzi do zapadania tkanek nosowych, przez co zmniejsza się ilość pobieranego powietrza. W konsekwencji konie szybciej się męczą, a szczególnie w wyścigach dużą rolę odgrywa wysoka wydolność i dobra kondycja. Podczas dużego wysiłku często dochodzi także do krwawienia płucne, które nie są widoczne z zewnątrz a które są niebezpieczne i zdecydowanie obniżają wydajność pracy naszych wierzchowców.

 

Dzięki zastosowaniu tych plastrów, konie wdychają więcej powietrza (a więc i tlenu) przez co mogą efektywniej trenować - udowodniono, że dzięki takiemu rozwiązaniu konie mniej się męczą i osiągają lepsze wyniki sportowe.

Z czasem plastry zostały docenione także przez zawodników startujących w WKKW, próba terenowa na międzynarodowych zawodach wysokiej klasy jest szczególnie wymagająca dla koni. 

 

Plastry stosowane są jednorazowo, używamy ich na czystą i niepodrażnioną skórę nosa. Na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję umieszczenia takiego plastra; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich chociażby na zawody skokowe czy wyjazd hubertusowy :) Zdecydowanie nie zaszkodzą koniom rekreacyjnym, a z pewnością poprawią komfort pracy naszych wierzchowców.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0