12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Data publikacji: 2018-04-02

 

fot. www.science-equine.com

Zoofizjoterapia zajmuje się ogólnie rehabilitacją zwierzków po urazach czy kontuzjach, wpływa pozytywnie na komfort psychiczny oraz fizyczny, a także redukuje ból wywołany uszkodzeniami układu ruchu. 

Właściwie każdy zwierzak może wymagać pomocy takiej osoby - w jednym z gabinetów zoofizjoterapii, pacjentem była...papużka falista, która doznała złamania nogi i po wygojeniu uczęszczała na zabiegi wzmacniające :)

Właściciele koni szczególnie cenią wizyty zoofizjoterapeutów u swoich zwierzaków, gdyż zazwyczaj nasze wierzchowce cierpią na różne spięcia mięśniowe wywołane niedopasowanym sprzętem czy asymetrycznym ustawieniem; wiele kontuzji ma swoje źródło właśnie w przeciążeniach układu ruchu czy w zbyt dużym obciążeniu treningowym. 

Zoofizjoterapeuta posiada kompleksową wiedzę na temat anatomii i fizjologii zwierzaków, potrafi zinterpetować zachowania oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia; zazwyczaj służy także radą dotyczącą żywienia danego gatunku czy ogólnych potrzeb bytowych.

Aby zostać zoofizjoterapeutą, wybieramy kurs bądź studia inżynierskie ( aktualnie tylko Uniwersytet w Bydgoszczy umożliwia taką naukę); kursy są dostępne w każdym większym mieście i kosztują ok.4000-5000zł, zajęcia odbywają się w weekendy. Warunkiem uczestniczenia jest ukończenie 18lat i brak przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.

W dalszej kolejności warto nadal poszerzać swoja wiedzę i brać udział w seminariach czy kolejnych kursach, chociażby masażu koni czy użyciu taśm kinesiotaping. Dobry zoofizjoterapeuta nigdy nie będzie narzekał na brak pracy, bo coraz więcej właścicieli koni troszczy się o swoje zwierzaki, bo tylko komplekowa opieka pozwala na zachowanie zdrowia na długie lata.

 

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0