12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Data publikacji: 2018-03-30

 

fot. www.equinedistancelearning.com

 

Stan końskiego grzbietu w bardzo dużym stopniu odpowiada na komfort jazdy oraz ogólne samopoczucie naszego zwierzaka; niestety większość koni pracujących rekreacyjnie cierpi na różnego rodzaju dolegliwości bólowe pochodzące właśnie z grzbietu.

Jeśli Wasz koń:

- kuli uszy przy siodłaniu, wierci się i nie może spokojnie ustać w trakcie tej czynności

- nerwowo reaguje na dociąganie popręgu

- w trakcie jazdy szarpie głową, jest twardy w pysku

- bardzo mocno wybija w kłusie, galop jest płaski i nerwowy

- wierzga

to często jest to bardzo czytelny sygnał, że boli go grzbiet.

W pierwszej kolejności warto poprosić o pomoc doswiadczonego instruktora, który sprawdzi stan dopasowania sprzętu; najczęściej winne są źle dopasowane siodła, które uciskają wrażliwe tkanki grzbietu. Następnie warto poprosić weterynarza aby obejrzał plecy - czasami dolegliwości bólowe wynikające ze spięcia mięśni są tak duże, że konieczne jest zastosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przydaje się wtedy kilka dni odpoczynku od jazdy, zalecane jest lonżowanie na czambonie czy gogue. 

Przydatne są także różnego rodzaju wcierki o działaniu przeciwzapalnym, które stosujemy zazwyczaj na noc (zpytajmy weterynarza o rodzaj wcierki - rozgrzewająca czy chłodząca, przy ostrych stanach zapalnych wskazane jest tylko chłodzenie!). W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się zoofizjoterapeuci, z ich usług korzystają topowi zawodnicy ale i właściciele koni rekreacyjnych, którym zależy na dobrym zdrowiu zwierzaka.

W każdym województwie znajdziemy conajmniej kilka takich osób, które regularnie odwiedzają stajnie; zakres cenowy waha się od 50zł do 300-400zł za wizytę, w zależności od stopnia wyspecjalizowania zoofizjoterapeuty.

 

Jak przeciwdziałać problemom grzbietowym:

- odpowiednio dopasowane siodło u każdego konia, niezależnie od stopnia zaawansowania

- stabilny i spokojny dosiad jeźdźca

- racjonany trening, unikanie przeciążeń, zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0