12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Data publikacji: 2018-03-30

 

Stan końskiego grzbietu w bardzo dużym stopniu odpowiada na komfort jazdy oraz ogólne samopoczucie naszego zwierzaka; niestety większość koni pracujących rekreacyjnie cierpi na różnego rodzaju dolegliwości bólowe pochodzące właśnie z grzbietu.

Jeśli Wasz koń:

- kuli uszy przy siodłaniu, wierci się i nie może spokojnie ustać w trakcie tej czynności

- nerwowo reaguje na dociąganie popręgu

- w trakcie jazdy szarpie głową, jest twardy w pysku

- bardzo mocno wybija w kłusie, galop jest płaski i nerwowy

- wierzga

to często jest to bardzo czytelny sygnał, że boli go grzbiet.

W pierwszej kolejności warto poprosić o pomoc doswiadczonego instruktora, który sprawdzi stan dopasowania sprzętu; najczęściej winne są źle dopasowane siodła, które uciskają wrażliwe tkanki grzbietu. Następnie warto poprosić weterynarza aby obejrzał plecy - czasami dolegliwości bólowe wynikające ze spięcia mięśni są tak duże, że konieczne jest zastosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przydaje się wtedy kilka dni odpoczynku od jazdy, zalecane jest lonżowanie na czambonie czy gogue. 

Przydatne są także różnego rodzaju wcierki o działaniu przeciwzapalnym, które stosujemy zazwyczaj na noc (zpytajmy weterynarza o rodzaj wcierki - rozgrzewająca czy chłodząca, przy ostrych stanach zapalnych wskazane jest tylko chłodzenie!). W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się zoofizjoterapeuci, z ich usług korzystają topowi zawodnicy ale i właściciele koni rekreacyjnych, którym zależy na dobrym zdrowiu zwierzaka.

W każdym województwie znajdziemy conajmniej kilka takich osób, które regularnie odwiedzają stajnie; zakres cenowy waha się od 50zł do 300-400zł za wizytę, w zależności od stopnia wyspecjalizowania zoofizjoterapeuty.

 

Jak przeciwdziałać problemom grzbietowym:

- odpowiednio dopasowane siodło u każdego konia, niezależnie od stopnia zaawansowania

- stabilny i spokojny dosiad jeźdźca

- racjonany trening, unikanie przeciążeń, zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0