11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Żywienie: Witaminy

Data publikacji: 2018-03-24

 

Suplementy witaminowe zdecydowanie nie są potrzebne dla każdego konia; tak naprawdę lepiej ich nie podawać bez powodu, bo nadmiar witamin jest równie groźny co ich niedobór.

Takie dodatki z pewnością się sprawdzą w przypadku koni w intensywnym treningu, które dostają owies jako podstawową paszę treściwą; wielu właścicieli koni wprowadza witaminy do dziennego menu w trakcie okresu jesiennozimowego, jako wzmocnienie układu odpornościowego. To dobry dodatek dla koni, które przeszły poważną chorobę i są osłabione; nieniej jednak w tym przypadku koniecznie pytamy weterynarza. Szczególnie należy uważać z podawaniem witamin koniom z wrzodami i innymi problemami dotyczącymi układu pokarmowego, także ze skłonnościami do kolek. 

Jeśli uważamy, że nasz koń potrzebuje witamin, to warto najpierw zapytać lekarza weterynarii o opinię - być może lekarz zaordynuje indywidualnie dobrany preparat z uwagi na konkretne problemy np. z kopytami czy z układem oddechowym. 

W sklepach jeździeckich znajdziemy bardzo duży wybór dodatków witaminowych, które różnią się przede wszystkim ceną, na którą wpływ ma zawartość i stopień przyswajalności zwiazków chemicznych. Warto przeanalizować składy, bo zazwyczaj drogie preparaty są bardziej ekonomiczne - podajemy ich mniej, przez co starczają na dłużej. 

Ważna jest także forma podawania - witaminy w płynie są lepiej przyswajalne, w połączeniu z paszą treściwą mamy praktycznie 100% pewność, że koń spożył całą zalecaną dawkę. Produkty w formie sypkiej są wygodniejsze, ale wymagają solidnego wymieszania z paszą.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0