12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Witaminy

Data publikacji: 2018-03-24

 

Suplementy witaminowe zdecydowanie nie są potrzebne dla każdego konia; tak naprawdę lepiej ich nie podawać bez powodu, bo nadmiar witamin jest równie groźny co ich niedobór.

Takie dodatki z pewnością się sprawdzą w przypadku koni w intensywnym treningu, które dostają owies jako podstawową paszę treściwą; wielu właścicieli koni wprowadza witaminy do dziennego menu w trakcie okresu jesiennozimowego, jako wzmocnienie układu odpornościowego. To dobry dodatek dla koni, które przeszły poważną chorobę i są osłabione; nieniej jednak w tym przypadku koniecznie pytamy weterynarza. Szczególnie należy uważać z podawaniem witamin koniom z wrzodami i innymi problemami dotyczącymi układu pokarmowego, także ze skłonnościami do kolek. 

Jeśli uważamy, że nasz koń potrzebuje witamin, to warto najpierw zapytać lekarza weterynarii o opinię - być może lekarz zaordynuje indywidualnie dobrany preparat z uwagi na konkretne problemy np. z kopytami czy z układem oddechowym. 

W sklepach jeździeckich znajdziemy bardzo duży wybór dodatków witaminowych, które różnią się przede wszystkim ceną, na którą wpływ ma zawartość i stopień przyswajalności zwiazków chemicznych. Warto przeanalizować składy, bo zazwyczaj drogie preparaty są bardziej ekonomiczne - podajemy ich mniej, przez co starczają na dłużej. 

Ważna jest także forma podawania - witaminy w płynie są lepiej przyswajalne, w połączeniu z paszą treściwą mamy praktycznie 100% pewność, że koń spożył całą zalecaną dawkę. Produkty w formie sypkiej są wygodniejsze, ale wymagają solidnego wymieszania z paszą.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0