12,811 pytań - 14,631 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Pasaż

Data publikacji: 2018-03-15

 

Pasaż to tak naprawdę rodzaj kłusa, wykonywanego w zebraniu z momentem zwieszenia kończyn w trakcie unoszenia. Patrząc z boku, widzimy konia maksymalnie skróconego, ale nadal pełnego energii i gracji; kończyny są unoszone po przekątnej, stawy skokowe są mocno zgięte a zad obniżony. Wyraźnie zaznaczona jest faza zawieszenia, przy czym cały ruch powinien być płynny - bez szarpania czy nieregularności.

Pasaż jest konsekwencją prawidłowego treningu ujeżdżeniowego i wypracowaniu balansu w kłusie - koń, który posiada odpowiedni impuls i osiągnął poprawny stopień zebrania, zaczyna poruszać się coraz lżej i coraz mocniej akcentując fazę zawieszenia. Chody stają się bardziej okrągłe poprzez wypracowanie samoniesienia oraz przepuszczalności.

Wiele koni ma naturalne predyspozycje do pasażu, dotyczy to szczególnie ras hiszpańskich; często się zdarza, że młode konie ras zachodnich szybko uczą się piaffu i pasażu, z uwagi na obszerne chody i spory impuls. 

 

Pasaż nie jest sztuczką cyrkową, którą możemy nauczyć każdego konia; jest to ruch wymagający kilkuletniej ciężkiej pracy - nie bez powodu w konkursach kl.Grand Prix mogą startować konie po ukończeniu ósmego roku życia. 

W trakcie konkursu, jakość pasażu oceniana jest na podstawie jego rytmu i regularności, odpowiedniej kadencji oraz impulsowi - generalnie koń powinien poruszać się płynnie, bez szarpania czy krzywego stawiania nóg. Wysoko oceniana jest także równość, wszystkie nogi powinny unosić się na tę samą wysokość.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0