12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sport: Pasaż

Data publikacji: 2018-03-15

 

Pasaż to tak naprawdę rodzaj kłusa, wykonywanego w zebraniu z momentem zwieszenia kończyn w trakcie unoszenia. Patrząc z boku, widzimy konia maksymalnie skróconego, ale nadal pełnego energii i gracji; kończyny są unoszone po przekątnej, stawy skokowe są mocno zgięte a zad obniżony. Wyraźnie zaznaczona jest faza zawieszenia, przy czym cały ruch powinien być płynny - bez szarpania czy nieregularności.

Pasaż jest konsekwencją prawidłowego treningu ujeżdżeniowego i wypracowaniu balansu w kłusie - koń, który posiada odpowiedni impuls i osiągnął poprawny stopień zebrania, zaczyna poruszać się coraz lżej i coraz mocniej akcentując fazę zawieszenia. Chody stają się bardziej okrągłe poprzez wypracowanie samoniesienia oraz przepuszczalności.

Wiele koni ma naturalne predyspozycje do pasażu, dotyczy to szczególnie ras hiszpańskich; często się zdarza, że młode konie ras zachodnich szybko uczą się piaffu i pasażu, z uwagi na obszerne chody i spory impuls. 

 

Pasaż nie jest sztuczką cyrkową, którą możemy nauczyć każdego konia; jest to ruch wymagający kilkuletniej ciężkiej pracy - nie bez powodu w konkursach kl.Grand Prix mogą startować konie po ukończeniu ósmego roku życia. 

W trakcie konkursu, jakość pasażu oceniana jest na podstawie jego rytmu i regularności, odpowiedniej kadencji oraz impulsowi - generalnie koń powinien poruszać się płynnie, bez szarpania czy krzywego stawiania nóg. Wysoko oceniana jest także równość, wszystkie nogi powinny unosić się na tę samą wysokość.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0