11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Żywienie: Trawokulki

Data publikacji: 2018-03-12

 

fot. www.konik.com.pl

Trawokulki to nic innego jak sieczka sprasowana w formę pelletu czy też kulek, która może być także podawana jako przysmak :) Jest to dodatkowe źródło cennego błonnika, który korzystnie wpływa na procesy trawiennie - pasza objętościowa powinna być zawsze podawana w nielimitowanej ilości. Niestety zwłaszcza w porze jesiennozimowej bywają problemy z dostępem do siana wysokiej jakości, datego też warto podawać sieczki czy trawokulki.

 

Zaletą trawokulek jest całkowity brak pyłów i zanieczyszczeń, co czasami zdarza się w sieczkach gorzej jakości. Produkt ten wymusza dłuższe żucie, co wpływa pozytywnie na trawienie oraz zmniejsza ryzyko zadławienia czy kolek - koń właściwie nie jest w stanie połknąć niepogryzionej trawokulki; to dobry sposób na uspokojenie koni, które jedzą zbyt łapczywie.

Producenci trawokulek często dodają do nich olejki eteryczne czy też dodatki takie jak siemię lniane, płatki owsiane czy owoce lub warzywa, co czyni je zdecydowanie smaczniejszymi dla koni. Przydaje sie w trakcie dokarmiania koni wybrednych czy w leczeniu, kiedy musimy podawać lekarstwa o nieprzyjemnym smaku.

Trawokulki możemy także użyć jako jeden z komponentów meszu - im więcej włókna, tym lepiej dla naszych zwierzaków :) To takżde zdecydowanie najzdrowszy przysmak dla koni, wiele firm ma w swojej ofercie trawokulki pozbawione cukru czy melasy, co czyni je idealną nagrodą w przypadku koni po ochwacie.

 

Trawokulki możemy podawać na sucho lub namoczone, jeśli chcemy wykorzystać je do meszu lub nasz zwierzak ma problemy z zębami, co wpływa na jakość żucia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0