12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Trawokulki

Data publikacji: 2018-03-12

 

fot. www.konik.com.pl

Trawokulki to nic innego jak sieczka sprasowana w formę pelletu czy też kulek, która może być także podawana jako przysmak :) Jest to dodatkowe źródło cennego błonnika, który korzystnie wpływa na procesy trawiennie - pasza objętościowa powinna być zawsze podawana w nielimitowanej ilości. Niestety zwłaszcza w porze jesiennozimowej bywają problemy z dostępem do siana wysokiej jakości, datego też warto podawać sieczki czy trawokulki.

 

Zaletą trawokulek jest całkowity brak pyłów i zanieczyszczeń, co czasami zdarza się w sieczkach gorzej jakości. Produkt ten wymusza dłuższe żucie, co wpływa pozytywnie na trawienie oraz zmniejsza ryzyko zadławienia czy kolek - koń właściwie nie jest w stanie połknąć niepogryzionej trawokulki; to dobry sposób na uspokojenie koni, które jedzą zbyt łapczywie.

Producenci trawokulek często dodają do nich olejki eteryczne czy też dodatki takie jak siemię lniane, płatki owsiane czy owoce lub warzywa, co czyni je zdecydowanie smaczniejszymi dla koni. Przydaje sie w trakcie dokarmiania koni wybrednych czy w leczeniu, kiedy musimy podawać lekarstwa o nieprzyjemnym smaku.

Trawokulki możemy także użyć jako jeden z komponentów meszu - im więcej włókna, tym lepiej dla naszych zwierzaków :) To takżde zdecydowanie najzdrowszy przysmak dla koni, wiele firm ma w swojej ofercie trawokulki pozbawione cukru czy melasy, co czyni je idealną nagrodą w przypadku koni po ochwacie.

 

Trawokulki możemy podawać na sucho lub namoczone, jeśli chcemy wykorzystać je do meszu lub nasz zwierzak ma problemy z zębami, co wpływa na jakość żucia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0