11,303 pytań - 13,571 odpowiedzi - 802 komentarzy

Żywienie: Suplementy uspokajające

Data publikacji: 2018-02-28

 

Energiczne konie są zdecydowanie lepszymi wierzchowcami, biorąc pod uwagę przydatność do sportu, gdzie ważna jest szybkość reakcji na pomoce. Niestety często taka energia bywa źródłem problemów, bo takie konie bywają trudne w prowadzeniu - są płochliwe, nadmiernie pobudzone, w skokach zbyt mocno galopują do przeszkody i sie "spalają" psychicznie. Taka sytuacja jest uciążliwa zarówno dla jeźdźca (często nawet zawodowi jeźdźcy mają problem z prowadzeniem, mimo stosowania ostrych wędzideł) jak i dla koni, nadpobudliwość powoduje duży stres i na odwrót. To wszystko sprawia, że zwierzaki są po prostu znerwicowane, a stres bywa przyczyną śmiertelnych kolek.

W sklepach jeździeckich znajdziemy dużo preparatów, które wpływają kojąco na system nerwowy i są bezpieczne w stosowaniu. Głównymi składnikami są:

- magnez: stabilizuje działanie układu nerwowego, wpływa na rozluźnienie mięści oraz przeciwdziała bolesnym skurczom

- tryptofan: bierze udział w syntezie hormonu zwanego serotoniną, ktory jest nazywany hormonem szczęścia; wycisza i działa uspokajająco

- witaminy B6 oraz B12: korzystnie działanie na koncentrację i pamięć, pozytywnie wpływają na pracę mięśni

- melisa: znane zioło o działaniu uspokajającym, korzystny wpływ na pracę układu trawiennego

- szyszki chmielu: zioło o działaniu kojącym i rozluźniającym; nie wolno podawać źrebnym klaczom!

- kwiat lipy: znane zioło uspokajające oraz rozgrzewające, polecane w sezonie przejściowym

 

Suplementy uspokajające możemy podawać stale, zauważalne efekty możemy zaobserwować po upływie conajmniej dwóch,trzech tygodni; przed zakupem warto sprawdzić zawartość poszczególnych składników oraz dawkowanie. Często zdarza się, że tanie preparaty wymagają podawania większych ilości z uwagi na niskie stężenie pierwiastków, przez co finalnie wychodzi to drożej.

Istnieją specjalne preparaty o wysokim stężeniu, ktore podajemy np.kilka dni przed zawodami - ich działanie jest mocniejsze i szybsze.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0