12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Suplementy uspokajające

Data publikacji: 2018-02-28

 

Energiczne konie są zdecydowanie lepszymi wierzchowcami, biorąc pod uwagę przydatność do sportu, gdzie ważna jest szybkość reakcji na pomoce. Niestety często taka energia bywa źródłem problemów, bo takie konie bywają trudne w prowadzeniu - są płochliwe, nadmiernie pobudzone, w skokach zbyt mocno galopują do przeszkody i sie "spalają" psychicznie. Taka sytuacja jest uciążliwa zarówno dla jeźdźca (często nawet zawodowi jeźdźcy mają problem z prowadzeniem, mimo stosowania ostrych wędzideł) jak i dla koni, nadpobudliwość powoduje duży stres i na odwrót. To wszystko sprawia, że zwierzaki są po prostu znerwicowane, a stres bywa przyczyną śmiertelnych kolek.

W sklepach jeździeckich znajdziemy dużo preparatów, które wpływają kojąco na system nerwowy i są bezpieczne w stosowaniu. Głównymi składnikami są:

- magnez: stabilizuje działanie układu nerwowego, wpływa na rozluźnienie mięści oraz przeciwdziała bolesnym skurczom

- tryptofan: bierze udział w syntezie hormonu zwanego serotoniną, ktory jest nazywany hormonem szczęścia; wycisza i działa uspokajająco

- witaminy B6 oraz B12: korzystnie działanie na koncentrację i pamięć, pozytywnie wpływają na pracę mięśni

- melisa: znane zioło o działaniu uspokajającym, korzystny wpływ na pracę układu trawiennego

- szyszki chmielu: zioło o działaniu kojącym i rozluźniającym; nie wolno podawać źrebnym klaczom!

- kwiat lipy: znane zioło uspokajające oraz rozgrzewające, polecane w sezonie przejściowym

 

Suplementy uspokajające możemy podawać stale, zauważalne efekty możemy zaobserwować po upływie conajmniej dwóch,trzech tygodni; przed zakupem warto sprawdzić zawartość poszczególnych składników oraz dawkowanie. Często zdarza się, że tanie preparaty wymagają podawania większych ilości z uwagi na niskie stężenie pierwiastków, przez co finalnie wychodzi to drożej.

Istnieją specjalne preparaty o wysokim stężeniu, ktore podajemy np.kilka dni przed zawodami - ich działanie jest mocniejsze i szybsze.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0