12,590 pytań - 14,114 odpowiedzi - 818 komentarzy

Żywienie: Suplementy uspokajające

Data publikacji: 2018-02-28

 

Energiczne konie są zdecydowanie lepszymi wierzchowcami, biorąc pod uwagę przydatność do sportu, gdzie ważna jest szybkość reakcji na pomoce. Niestety często taka energia bywa źródłem problemów, bo takie konie bywają trudne w prowadzeniu - są płochliwe, nadmiernie pobudzone, w skokach zbyt mocno galopują do przeszkody i sie "spalają" psychicznie. Taka sytuacja jest uciążliwa zarówno dla jeźdźca (często nawet zawodowi jeźdźcy mają problem z prowadzeniem, mimo stosowania ostrych wędzideł) jak i dla koni, nadpobudliwość powoduje duży stres i na odwrót. To wszystko sprawia, że zwierzaki są po prostu znerwicowane, a stres bywa przyczyną śmiertelnych kolek.

W sklepach jeździeckich znajdziemy dużo preparatów, które wpływają kojąco na system nerwowy i są bezpieczne w stosowaniu. Głównymi składnikami są:

- magnez: stabilizuje działanie układu nerwowego, wpływa na rozluźnienie mięści oraz przeciwdziała bolesnym skurczom

- tryptofan: bierze udział w syntezie hormonu zwanego serotoniną, ktory jest nazywany hormonem szczęścia; wycisza i działa uspokajająco

- witaminy B6 oraz B12: korzystnie działanie na koncentrację i pamięć, pozytywnie wpływają na pracę mięśni

- melisa: znane zioło o działaniu uspokajającym, korzystny wpływ na pracę układu trawiennego

- szyszki chmielu: zioło o działaniu kojącym i rozluźniającym; nie wolno podawać źrebnym klaczom!

- kwiat lipy: znane zioło uspokajające oraz rozgrzewające, polecane w sezonie przejściowym

 

Suplementy uspokajające możemy podawać stale, zauważalne efekty możemy zaobserwować po upływie conajmniej dwóch,trzech tygodni; przed zakupem warto sprawdzić zawartość poszczególnych składników oraz dawkowanie. Często zdarza się, że tanie preparaty wymagają podawania większych ilości z uwagi na niskie stężenie pierwiastków, przez co finalnie wychodzi to drożej.

Istnieją specjalne preparaty o wysokim stężeniu, ktore podajemy np.kilka dni przed zawodami - ich działanie jest mocniejsze i szybsze.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0