12,821 pytań - 15,273 odpowiedzi - 927 komentarzy

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Data publikacji: 2018-02-12

 

Wielu miłośników koni uwielbia bujną i długą grzywę u swoich wierzchowców; jeśli będziemy o nia dbać (czesać, rozplątywać i stosować odpowiednie kosmetyki), to zdecydowanie podkreśli urodę naszego konia. Niestety najczęściej długie grzywy są potargane, końcówki są poszarpane, przez co całość po prostu oszpeca. Konie sportowe mają często skracane grzywy z przyczyn czysto praktycznych: łatwiej i szybciej zapleść koreczki na krótkiej grzywie, a taka fryzura jest pożądana lub wręcz wymagana na zawodach jeździeckich. Dobrze podcięta grzywa podkreśla kształt szyji konia i jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu :)

Podcinanie grzywy wymaga przede wszystkim cierpliwości i wprawy, pierwsze próby z pewnością nie będą udane (dlatego na samym początku warto skrócić grzywę minimalnie). Najbardziej naturalne cięcie uzyskamy przy użyciu nożyczek zwanych degażowkami - mają ząbkowane ostrze z jednej strony (najlepiej wybrać właśnie takie, bo te z ząbkowanymi obydwoma ostrzami będą cięły bardzo niewiele włosia).

Stajemy z boku i wyznaczamy sobie linię, do której chcemy skrócić grzywę. Rozczesujemy ja porządnie przy użyciu grzebienia czy szczotki, zawsze na sucho! Można użyć niewielką ilość nabłyszczacza, który rozplącze włos.

Pamietętajmy, że najlepiej będzie wyglądała linia grzywy równoległa do lini szyji; zaczynamy cięcie od kłębu i przesuwamy sie w kierunku uszu. Warto odchodzić co jakiś czas kawałek od konia i przyjrzeć się czy cięcie idzie prosto - zawsze lepiej obciąć trochę mniej i poprawić niż obciąć za dużo ;)

Grzywę tniemy na długość nie krótszą niz 10cm, chyba że zależy nam na uzyskaniu irokeza.Po strzyżeniu możemy zająć się przerywaniem grzywy, jeśli nasz zwierzak ma wyjątkowo bujne owłosienie - na metalowy grzebień nawijamy maksymalnie kilkanaście włosów i zdecydowanym ruchem wyrywamy. 

 

Zachęcamy do skrócenia i przerzedzenia grzywy szczególnie w lecie, co wpłynie na komfort naszego zwierzaka, który zazwyczaj wtedy mocniej się poci.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0