12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Data publikacji: 2018-02-12

 

fot. Leslie Potter/ www.horsechannel.com

Wielu miłośników koni uwielbia bujną i długą grzywę u swoich wierzchowców; jeśli będziemy o nia dbać (czesać, rozplątywać i stosować odpowiednie kosmetyki), to zdecydowanie podkreśli urodę naszego konia. Niestety najczęściej długie grzywy są potargane, końcówki są poszarpane, przez co całość po prostu oszpeca. Konie sportowe mają często skracane grzywy z przyczyn czysto praktycznych: łatwiej i szybciej zapleść koreczki na krótkiej grzywie, a taka fryzura jest pożądana lub wręcz wymagana na zawodach jeździeckich. Dobrze podcięta grzywa podkreśla kształt szyji konia i jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu :)

Podcinanie grzywy wymaga przede wszystkim cierpliwości i wprawy, pierwsze próby z pewnością nie będą udane (dlatego na samym początku warto skrócić grzywę minimalnie). Najbardziej naturalne cięcie uzyskamy przy użyciu nożyczek zwanych degażowkami - mają ząbkowane ostrze z jednej strony (najlepiej wybrać właśnie takie, bo te z ząbkowanymi obydwoma ostrzami będą cięły bardzo niewiele włosia).

Stajemy z boku i wyznaczamy sobie linię, do której chcemy skrócić grzywę. Rozczesujemy ja porządnie przy użyciu grzebienia czy szczotki, zawsze na sucho! Można użyć niewielką ilość nabłyszczacza, który rozplącze włos.

Pamietętajmy, że najlepiej będzie wyglądała linia grzywy równoległa do lini szyji; zaczynamy cięcie od kłębu i przesuwamy sie w kierunku uszu. Warto odchodzić co jakiś czas kawałek od konia i przyjrzeć się czy cięcie idzie prosto - zawsze lepiej obciąć trochę mniej i poprawić niż obciąć za dużo ;)

Grzywę tniemy na długość nie krótszą niz 10cm, chyba że zależy nam na uzyskaniu irokeza.Po strzyżeniu możemy zająć się przerywaniem grzywy, jeśli nasz zwierzak ma wyjątkowo bujne owłosienie - na metalowy grzebień nawijamy maksymalnie kilkanaście włosów i zdecydowanym ruchem wyrywamy. 

 

Zachęcamy do skrócenia i przerzedzenia grzywy szczególnie w lecie, co wpłynie na komfort naszego zwierzaka, który zazwyczaj wtedy mocniej się poci.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0