12,809 pytań - 14,579 odpowiedzi - 828 komentarzy

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Data publikacji: 2018-02-12

 

Wielu miłośników koni uwielbia bujną i długą grzywę u swoich wierzchowców; jeśli będziemy o nia dbać (czesać, rozplątywać i stosować odpowiednie kosmetyki), to zdecydowanie podkreśli urodę naszego konia. Niestety najczęściej długie grzywy są potargane, końcówki są poszarpane, przez co całość po prostu oszpeca. Konie sportowe mają często skracane grzywy z przyczyn czysto praktycznych: łatwiej i szybciej zapleść koreczki na krótkiej grzywie, a taka fryzura jest pożądana lub wręcz wymagana na zawodach jeździeckich. Dobrze podcięta grzywa podkreśla kształt szyji konia i jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu :)

Podcinanie grzywy wymaga przede wszystkim cierpliwości i wprawy, pierwsze próby z pewnością nie będą udane (dlatego na samym początku warto skrócić grzywę minimalnie). Najbardziej naturalne cięcie uzyskamy przy użyciu nożyczek zwanych degażowkami - mają ząbkowane ostrze z jednej strony (najlepiej wybrać właśnie takie, bo te z ząbkowanymi obydwoma ostrzami będą cięły bardzo niewiele włosia).

Stajemy z boku i wyznaczamy sobie linię, do której chcemy skrócić grzywę. Rozczesujemy ja porządnie przy użyciu grzebienia czy szczotki, zawsze na sucho! Można użyć niewielką ilość nabłyszczacza, który rozplącze włos.

Pamietętajmy, że najlepiej będzie wyglądała linia grzywy równoległa do lini szyji; zaczynamy cięcie od kłębu i przesuwamy sie w kierunku uszu. Warto odchodzić co jakiś czas kawałek od konia i przyjrzeć się czy cięcie idzie prosto - zawsze lepiej obciąć trochę mniej i poprawić niż obciąć za dużo ;)

Grzywę tniemy na długość nie krótszą niz 10cm, chyba że zależy nam na uzyskaniu irokeza.Po strzyżeniu możemy zająć się przerywaniem grzywy, jeśli nasz zwierzak ma wyjątkowo bujne owłosienie - na metalowy grzebień nawijamy maksymalnie kilkanaście włosów i zdecydowanym ruchem wyrywamy. 

 

Zachęcamy do skrócenia i przerzedzenia grzywy szczególnie w lecie, co wpłynie na komfort naszego zwierzaka, który zazwyczaj wtedy mocniej się poci.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0