12,888 pytań - 31,527 odpowiedzi - 983 komentarzy

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Data publikacji: 2018-02-12

 

Wielu miłośników koni uwielbia bujną i długą grzywę u swoich wierzchowców; jeśli będziemy o nia dbać (czesać, rozplątywać i stosować odpowiednie kosmetyki), to zdecydowanie podkreśli urodę naszego konia. Niestety najczęściej długie grzywy są potargane, końcówki są poszarpane, przez co całość po prostu oszpeca. Konie sportowe mają często skracane grzywy z przyczyn czysto praktycznych: łatwiej i szybciej zapleść koreczki na krótkiej grzywie, a taka fryzura jest pożądana lub wręcz wymagana na zawodach jeździeckich. Dobrze podcięta grzywa podkreśla kształt szyji konia i jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu :)

Podcinanie grzywy wymaga przede wszystkim cierpliwości i wprawy, pierwsze próby z pewnością nie będą udane (dlatego na samym początku warto skrócić grzywę minimalnie). Najbardziej naturalne cięcie uzyskamy przy użyciu nożyczek zwanych degażowkami - mają ząbkowane ostrze z jednej strony (najlepiej wybrać właśnie takie, bo te z ząbkowanymi obydwoma ostrzami będą cięły bardzo niewiele włosia).

Stajemy z boku i wyznaczamy sobie linię, do której chcemy skrócić grzywę. Rozczesujemy ja porządnie przy użyciu grzebienia czy szczotki, zawsze na sucho! Można użyć niewielką ilość nabłyszczacza, który rozplącze włos.

Pamietętajmy, że najlepiej będzie wyglądała linia grzywy równoległa do lini szyji; zaczynamy cięcie od kłębu i przesuwamy sie w kierunku uszu. Warto odchodzić co jakiś czas kawałek od konia i przyjrzeć się czy cięcie idzie prosto - zawsze lepiej obciąć trochę mniej i poprawić niż obciąć za dużo ;)

Grzywę tniemy na długość nie krótszą niz 10cm, chyba że zależy nam na uzyskaniu irokeza.Po strzyżeniu możemy zająć się przerywaniem grzywy, jeśli nasz zwierzak ma wyjątkowo bujne owłosienie - na metalowy grzebień nawijamy maksymalnie kilkanaście włosów i zdecydowanym ruchem wyrywamy. 

 

Zachęcamy do skrócenia i przerzedzenia grzywy szczególnie w lecie, co wpłynie na komfort naszego zwierzaka, który zazwyczaj wtedy mocniej się poci.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0