11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Weterynarze: Badania krwi

Data publikacji: 2018-01-22

 

fot. www.equi-med.pl

Badania krwi u konia warto wykonywać raz w roku, najlepiej w podobnym okresie np.przed zimą; krew powinien pobierać tylko i wyłącznie lekarz weterynarii, który jest naszym głównym weterynarzem, będzie po prostu znał naszego wierzchowca.

Jeśli nasz zwierzak jest ospały czy apatyczny, ma mało energii, jest w kiepskiej kondycji i wygląda na chorego - wykonujemy niezwłocznie podstawowe badania plus oczywiście te zalecane przez weterynarza.

Do badań podstawowych należy morfologia, zawartość elektrolitów, oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych oraz białek odpowiedzialnych za prawidłową pracę nerek - ogólnie nazywamy to hematologią i badaniem biochemicznych, całość daje nam ogólne pojęcie nt.stanu zdrowia organizmu konia. 

Jesli chodzi o ceny, to są one bardzo rozbieżne - wszystko zależy od ilości parametrów, które chcemy zbadać oraz od "cennika" naszego weterynarza. Niektóre parametry nie są badane w Polsce, stąd też istnieje konieczność wysyłki krwi do Niemiec czy Czech, co niestety podnosi koszt całego badania. Niemniej jednak można przyjąć, że podstawowe badanie krwi będzie kosztowało ok.200zł.

 

W przeddzień badania unikajmy dużego wysiłku konia, wystarczy umiarkowana jazda. Niewskazany jest także transport czy przeprowadzka do innej stajni, takie sytuacje są zazwyczaj mocno stresujące dla naszego wierzchowca i mogą zdecydowanie zafałszować wyniki krwi. Zazwyczaj w dniu badania nie podajemy koniowi paszy treściwej, ale to zawsze warto zapytać weterynarza - wszystko zależy od potrzeb, najlepiej umówić się na poranną wizytę. Oczywiście i bezwzględnie koń powinien mieć dostęp do siana.

Interpretacją wyników powinien zająć sie nasz lekarz weterynarz prowadzący naszego konia - to ważne, ponieważ leczymy konia, a nie wyniki. Niektóre parametry mogą być poza normą, biorąc pod uwagę ogólny stan konia, warunki, żywienie czy niedawno przebyte choroby. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zioła dla koni wspomagające przeziębienia

Nadeszły pierwsze chłodniejsze dni, a wraz z nimi wzrosła podatność naszych koni na przeziębienie. Taki okres przejściowy często wiąże się ze spadkiem odporności, czasem wystarczy przewianie spoconego konia w trakcie stępowania po treningu, żeby pojawił się kaszel i wydzielona z nosa. Warto zatem poznać kilka najważniejszcyh ziół, które pomogą nam w walce w wirusami :)

2017-09-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kleszcze

Okres letni to czas, kiedy nasze konie dużo więcej czasu spędzają na zarośniętych pastwiskach, chętnie też wyjeżdżamy na terenowe wycieczki. Niestety lato to też okres aktywności groźnych pajęczaków, jakimi są kleszcze - nietrudno złapać takiego niechcianego lokatora, który często przenosi groźne choroby. Jak uchronić siebie i konia przed nimi ?

2017-08-08

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Udar cieplny

Nadeszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury - w takich warunkach nie trudno o przegrzanie, które szybko może doprowadzić do udaru cieplnego. Problem ten dotyczy także naszych koni i może być dla nich wręcz zabójczy! Podpowiemy jak zapobiec przegrzaniu i jak sobie z nim radzić :)

2017-07-25

Czytaj » 0