12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynarze: Badania krwi

Data publikacji: 2018-01-22

 

fot. www.equi-med.pl

Badania krwi u konia warto wykonywać raz w roku, najlepiej w podobnym okresie np.przed zimą; krew powinien pobierać tylko i wyłącznie lekarz weterynarii, który jest naszym głównym weterynarzem, będzie po prostu znał naszego wierzchowca.

Jeśli nasz zwierzak jest ospały czy apatyczny, ma mało energii, jest w kiepskiej kondycji i wygląda na chorego - wykonujemy niezwłocznie podstawowe badania plus oczywiście te zalecane przez weterynarza.

Do badań podstawowych należy morfologia, zawartość elektrolitów, oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych oraz białek odpowiedzialnych za prawidłową pracę nerek - ogólnie nazywamy to hematologią i badaniem biochemicznych, całość daje nam ogólne pojęcie nt.stanu zdrowia organizmu konia. 

Jesli chodzi o ceny, to są one bardzo rozbieżne - wszystko zależy od ilości parametrów, które chcemy zbadać oraz od "cennika" naszego weterynarza. Niektóre parametry nie są badane w Polsce, stąd też istnieje konieczność wysyłki krwi do Niemiec czy Czech, co niestety podnosi koszt całego badania. Niemniej jednak można przyjąć, że podstawowe badanie krwi będzie kosztowało ok.200zł.

 

W przeddzień badania unikajmy dużego wysiłku konia, wystarczy umiarkowana jazda. Niewskazany jest także transport czy przeprowadzka do innej stajni, takie sytuacje są zazwyczaj mocno stresujące dla naszego wierzchowca i mogą zdecydowanie zafałszować wyniki krwi. Zazwyczaj w dniu badania nie podajemy koniowi paszy treściwej, ale to zawsze warto zapytać weterynarza - wszystko zależy od potrzeb, najlepiej umówić się na poranną wizytę. Oczywiście i bezwzględnie koń powinien mieć dostęp do siana.

Interpretacją wyników powinien zająć sie nasz lekarz weterynarz prowadzący naszego konia - to ważne, ponieważ leczymy konia, a nie wyniki. Niektóre parametry mogą być poza normą, biorąc pod uwagę ogólny stan konia, warunki, żywienie czy niedawno przebyte choroby. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0