Badania krwi u konia warto wykonywać raz w roku, najlepiej w podobnym okresie np.przed zimą; krew powinien pobierać tylko i wyłącznie lekarz weterynarii, który jest naszym głównym weterynarzem, będzie po prostu znał naszego wierzchowca.
Jeśli nasz zwierzak jest ospały czy apatyczny, ma mało energii, jest w kiepskiej kondycji i wygląda na chorego - wykonujemy niezwłocznie podstawowe badania plus oczywiście te zalecane przez weterynarza.
Do badań podstawowych należy morfologia, zawartość elektrolitów, oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych oraz białek odpowiedzialnych za prawidłową pracę nerek - ogólnie nazywamy to hematologią i badaniem biochemicznych, całość daje nam ogólne pojęcie nt.stanu zdrowia organizmu konia.
Jesli chodzi o ceny, to są one bardzo rozbieżne - wszystko zależy od ilości parametrów, które chcemy zbadać oraz od "cennika" naszego weterynarza. Niektóre parametry nie są badane w Polsce, stąd też istnieje konieczność wysyłki krwi do Niemiec czy Czech, co niestety podnosi koszt całego badania. Niemniej jednak można przyjąć, że podstawowe badanie krwi będzie kosztowało ok.200zł.
W przeddzień badania unikajmy dużego wysiłku konia, wystarczy umiarkowana jazda. Niewskazany jest także transport czy przeprowadzka do innej stajni, takie sytuacje są zazwyczaj mocno stresujące dla naszego wierzchowca i mogą zdecydowanie zafałszować wyniki krwi. Zazwyczaj w dniu badania nie podajemy koniowi paszy treściwej, ale to zawsze warto zapytać weterynarza - wszystko zależy od potrzeb, najlepiej umówić się na poranną wizytę. Oczywiście i bezwzględnie koń powinien mieć dostęp do siana.
Interpretacją wyników powinien zająć sie nasz lekarz weterynarz prowadzący naszego konia - to ważne, ponieważ leczymy konia, a nie wyniki. Niektóre parametry mogą być poza normą, biorąc pod uwagę ogólny stan konia, warunki, żywienie czy niedawno przebyte choroby.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18