12,987 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Badania krwi

Data publikacji: 2018-01-22

 

Badania krwi u konia warto wykonywać raz w roku, najlepiej w podobnym okresie np.przed zimą; krew powinien pobierać tylko i wyłącznie lekarz weterynarii, który jest naszym głównym weterynarzem, będzie po prostu znał naszego wierzchowca.

Jeśli nasz zwierzak jest ospały czy apatyczny, ma mało energii, jest w kiepskiej kondycji i wygląda na chorego - wykonujemy niezwłocznie podstawowe badania plus oczywiście te zalecane przez weterynarza.

Do badań podstawowych należy morfologia, zawartość elektrolitów, oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych oraz białek odpowiedzialnych za prawidłową pracę nerek - ogólnie nazywamy to hematologią i badaniem biochemicznych, całość daje nam ogólne pojęcie nt.stanu zdrowia organizmu konia. 

Jesli chodzi o ceny, to są one bardzo rozbieżne - wszystko zależy od ilości parametrów, które chcemy zbadać oraz od "cennika" naszego weterynarza. Niektóre parametry nie są badane w Polsce, stąd też istnieje konieczność wysyłki krwi do Niemiec czy Czech, co niestety podnosi koszt całego badania. Niemniej jednak można przyjąć, że podstawowe badanie krwi będzie kosztowało ok.200zł.

 

W przeddzień badania unikajmy dużego wysiłku konia, wystarczy umiarkowana jazda. Niewskazany jest także transport czy przeprowadzka do innej stajni, takie sytuacje są zazwyczaj mocno stresujące dla naszego wierzchowca i mogą zdecydowanie zafałszować wyniki krwi. Zazwyczaj w dniu badania nie podajemy koniowi paszy treściwej, ale to zawsze warto zapytać weterynarza - wszystko zależy od potrzeb, najlepiej umówić się na poranną wizytę. Oczywiście i bezwzględnie koń powinien mieć dostęp do siana.

Interpretacją wyników powinien zająć sie nasz lekarz weterynarz prowadzący naszego konia - to ważne, ponieważ leczymy konia, a nie wyniki. Niektóre parametry mogą być poza normą, biorąc pod uwagę ogólny stan konia, warunki, żywienie czy niedawno przebyte choroby. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0