fot. www.pasi-konik.pl
Wodze Thiedemanna to połaczenie wytoku z czarną wodzą - pasek wychodzący pomiędzy przednimi nogami konia rozdziela się na dwa osobne paski, które przechodzą przez kółka wędzidłowe i następnie są przypinane karabińczykami do paska znajdującego się na nasadzie szyi konia.
Jej działanie jest podobne do działania czarnej wodzy: ogranicza nadmierny ruch głowy konia w górę, co przydaje się przy koniach korygowanych. Różnica polega na zależności patentu od ręki jeźdźca: używając czarnej wodzy, mamy pełną kontrolę nad jej działaniem. Możemy ją dowolnie skracać i wydłużać w zależności od potrzeb; to oczywiście wymaga dużej precyzji oraz spokojnej ręki, bez szarpania czy poruszania nią wraz z ruchem konia.
Wodze Thiedemanna są z kolei niezależne od działania ręki, co sprawia że ich działanie jest znacznie ograniczone - nie jesteśmy w stanie regulować jej długości, co stanowi pewnego rodzaju przeszkodę w sprawnej komunikacji z koniem (jeśli uzyskujemy pożądany efekt, to powinno nastąpić odpuszczenie wodzy dodatkowej - wodzą prowadzącą zawsze powinna być wodza główna, a nie pomocnicza!); tutem jest z kolei brak dodatkowej pary wodzy, która bywa utrudnieniem. Taki patent jest ceniony przez osoby niedoświadczone, które jeżdżą na słabo wyszkolonych koniach - warto jest zauważyć, że nie jest to wodza pomocnicza polecana dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Mimo że działa niezależnie od ręki jeźdźca, to jej działanie jest silniejsze od np.wypinaczy prostych czy popularnego czambonu gumowego (tzw.gumy), które są stosowane w szkółkach jeździeckich.
Wodze Thiedemanna nie są zbyt często spotykane, gdyż osoby doświadczone wolą wybrać czarną wodzę z uwagi na możliwość regulacji i bardziej precyzyjnego działania; z kolei amatorzy rzadko potrzebują korzystać z zaaawansowanych patentów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że ta wodza pomocnicza jest popularna w niemieckich szkółkach rekreacyjnych.
Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.
2019-09-15
Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.
2019-08-15
Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.
2019-07-23
Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!
2019-06-03
Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.
2019-01-05