fot. www.pasi-konik.pl
Wodze Thiedemanna to połaczenie wytoku z czarną wodzą - pasek wychodzący pomiędzy przednimi nogami konia rozdziela się na dwa osobne paski, które przechodzą przez kółka wędzidłowe i następnie są przypinane karabińczykami do paska znajdującego się na nasadzie szyi konia.
Jej działanie jest podobne do działania czarnej wodzy: ogranicza nadmierny ruch głowy konia w górę, co przydaje się przy koniach korygowanych. Różnica polega na zależności patentu od ręki jeźdźca: używając czarnej wodzy, mamy pełną kontrolę nad jej działaniem. Możemy ją dowolnie skracać i wydłużać w zależności od potrzeb; to oczywiście wymaga dużej precyzji oraz spokojnej ręki, bez szarpania czy poruszania nią wraz z ruchem konia.
Wodze Thiedemanna są z kolei niezależne od działania ręki, co sprawia że ich działanie jest znacznie ograniczone - nie jesteśmy w stanie regulować jej długości, co stanowi pewnego rodzaju przeszkodę w sprawnej komunikacji z koniem (jeśli uzyskujemy pożądany efekt, to powinno nastąpić odpuszczenie wodzy dodatkowej - wodzą prowadzącą zawsze powinna być wodza główna, a nie pomocnicza!); tutem jest z kolei brak dodatkowej pary wodzy, która bywa utrudnieniem. Taki patent jest ceniony przez osoby niedoświadczone, które jeżdżą na słabo wyszkolonych koniach - warto jest zauważyć, że nie jest to wodza pomocnicza polecana dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Mimo że działa niezależnie od ręki jeźdźca, to jej działanie jest silniejsze od np.wypinaczy prostych czy popularnego czambonu gumowego (tzw.gumy), które są stosowane w szkółkach jeździeckich.
Wodze Thiedemanna nie są zbyt często spotykane, gdyż osoby doświadczone wolą wybrać czarną wodzę z uwagi na możliwość regulacji i bardziej precyzyjnego działania; z kolei amatorzy rzadko potrzebują korzystać z zaaawansowanych patentów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że ta wodza pomocnicza jest popularna w niemieckich szkółkach rekreacyjnych.
Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.
2021-02-18
Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!
2020-12-18
Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.
2020-12-15
Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.
2020-12-03
Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.
2020-11-19
Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.
2020-10-23
Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.
2020-09-21