Luzak to, mówiąc najprościej, pomocnik jeźdźca zawodowego. Trenerzy często mają dużą stawkę koni w codziennym treningu bądź mają po prostu kilka własnych koni i kilka prywatnych; czyszczenie, przygotowanie do jazdy oraz rozsiodłanie zajmuje sporo cennego czasu, a przecież jeźdźcy zawodowi zazwyczaj zarabiają większe pieniądze, jeśli mają wiecej koni w treningu. I to właśnie luzak jest odpowiedzialny za ogólną opiekę nad zwierzakami; do podstawowych obowiązków należy:
- czyszczenie przed jazdą
- przygotowanie do jazdy: zawijanie nóg czy ubieranie ochraniaczy, ubieranie sprzętu zgodnie z zaleceniami trenera
- często luzacy mają za zadanie rozstępowanie konia przed i po treningu, zwykle jako spacer w ręce, chociaż niektórzy jeźdźcy zgadzają się na wsiadanie
- rozsiodłanie, wszelkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne: stosowanie wcierek czy glinek, umieszczenie konia w solarium, rozczyszczenie
- przygotowanie konia na zawodach: zaplatanie grzywy, gruntowne czyszczenie zwierzaka oraz sprzętu, pomoc jeźdźcowi np.przy prowadzeniu na plac konkursowy
Często mówi się, że dobry luzak to prawa ręka profesjonalnego zawodnika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby na to odpowiedzialne stanowisko - luzak często ma lepszy kontakt z koniem niż jego jeździec.
Luzak powinien przede wszystkim znać wszystkie podstawowe czynności pielęgnacyjne przy koniach; taka osoba nie powinna mieć problemu z prawidłowym dopasowaniem sprzętu, także z zakładaniem np.czarnej wodzy czy bardziej specjalistycznych wędzideł jak munsztuk czy pelham. Generalnie im więcej luzak potrafi, tym lepiej :)
Jeśli jesteście zainteresowani pracą luzaka, to warto poszukać ogłoszeń na lokalnych forach czy grupach, chociażby na Facebook'u - dajmy też znać swoim jeździeckim znajomym, że chcielibyśmy pracować jako luzak.
Płaca w tym zawodzie jest niska, właściwie zawsze w oparciu o ustne ustalenia, nie ma co liczyć na umowę o pracę - wyjątkiem są oferty zagraniczne, gdzie można zarobić więcej pieniędzy i zyskać cenne doświadczenie (świetna opcja na wyjazd wakacyjny!). Nie zawsze jest możliwość pracy w sztywnych ramach czasowych, często jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń z jeźdźcem - wymagana jest także dyspozycyjność w weekendy oraz możliwość wyjazdu na zawody, czasem w odległe zakątki kraju.
Rzadko zdarza się układ bazujący na wymianie: luzak pomaga i w zamian za to ma treningi na prywatnych koniach trenera, chociaż i takie okazje się zdarzają - warto je rozważyć, bo to niepowtarzalna szansa na podniesienie swoich umiejętności jeździeckich.
Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!
2022-07-12
W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!
2021-08-10
Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.
2020-09-01
W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.
2020-05-31
Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.
2020-04-09