12,763 pytań - 14,304 odpowiedzi - 826 komentarzy

Lifestyle: Praca jako luzak

Data publikacji: 2018-01-01

 

fot. www.horseandhound.co.uk

Luzak to, mówiąc najprościej, pomocnik jeźdźca zawodowego. Trenerzy często mają dużą stawkę koni w codziennym treningu bądź mają po prostu kilka własnych koni i kilka prywatnych; czyszczenie, przygotowanie do jazdy oraz rozsiodłanie zajmuje sporo cennego czasu, a przecież jeźdźcy zawodowi zazwyczaj zarabiają większe pieniądze, jeśli mają wiecej koni w treningu. I to właśnie luzak jest odpowiedzialny za ogólną opiekę nad zwierzakami; do podstawowych obowiązków należy:

- czyszczenie przed jazdą

- przygotowanie do jazdy: zawijanie nóg czy ubieranie ochraniaczy, ubieranie sprzętu zgodnie z zaleceniami trenera

- często luzacy mają za zadanie rozstępowanie konia przed i po treningu, zwykle jako spacer w ręce, chociaż niektórzy jeźdźcy zgadzają się na wsiadanie

- rozsiodłanie, wszelkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne: stosowanie wcierek czy glinek, umieszczenie konia w solarium, rozczyszczenie

- przygotowanie konia na zawodach: zaplatanie grzywy, gruntowne czyszczenie zwierzaka oraz sprzętu, pomoc jeźdźcowi np.przy prowadzeniu na plac konkursowy

 

Często mówi się, że dobry luzak to prawa ręka profesjonalnego zawodnika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby na to odpowiedzialne stanowisko - luzak często ma lepszy kontakt z koniem niż jego jeździec.

Luzak powinien przede wszystkim znać wszystkie podstawowe czynności pielęgnacyjne przy koniach; taka osoba nie powinna mieć problemu z prawidłowym dopasowaniem sprzętu, także z zakładaniem np.czarnej wodzy czy bardziej specjalistycznych wędzideł jak munsztuk czy pelham. Generalnie im więcej luzak potrafi, tym lepiej :)

Jeśli jesteście zainteresowani pracą luzaka, to warto poszukać ogłoszeń na lokalnych forach czy grupach, chociażby na Facebook'u - dajmy też znać swoim jeździeckim znajomym, że chcielibyśmy pracować jako luzak.

Płaca w tym zawodzie jest niska, właściwie zawsze w oparciu o ustne ustalenia, nie ma co liczyć na umowę o pracę - wyjątkiem są oferty zagraniczne, gdzie można zarobić więcej pieniędzy i zyskać cenne doświadczenie (świetna opcja na wyjazd wakacyjny!). Nie zawsze jest możliwość pracy w sztywnych ramach czasowych, często jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń z jeźdźcem - wymagana jest także dyspozycyjność w weekendy oraz możliwość wyjazdu na zawody, czasem w odległe zakątki kraju.

Rzadko zdarza się układ bazujący na wymianie: luzak pomaga i w zamian za to ma treningi na prywatnych koniach trenera, chociaż i takie okazje się zdarzają - warto je rozważyć, bo to niepowtarzalna szansa na podniesienie swoich umiejętności jeździeckich.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0