12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Lifestyle: Praca jako luzak

Data publikacji: 2018-01-01

 

Luzak to, mówiąc najprościej, pomocnik jeźdźca zawodowego. Trenerzy często mają dużą stawkę koni w codziennym treningu bądź mają po prostu kilka własnych koni i kilka prywatnych; czyszczenie, przygotowanie do jazdy oraz rozsiodłanie zajmuje sporo cennego czasu, a przecież jeźdźcy zawodowi zazwyczaj zarabiają większe pieniądze, jeśli mają wiecej koni w treningu. I to właśnie luzak jest odpowiedzialny za ogólną opiekę nad zwierzakami; do podstawowych obowiązków należy:

- czyszczenie przed jazdą

- przygotowanie do jazdy: zawijanie nóg czy ubieranie ochraniaczy, ubieranie sprzętu zgodnie z zaleceniami trenera

- często luzacy mają za zadanie rozstępowanie konia przed i po treningu, zwykle jako spacer w ręce, chociaż niektórzy jeźdźcy zgadzają się na wsiadanie

- rozsiodłanie, wszelkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne: stosowanie wcierek czy glinek, umieszczenie konia w solarium, rozczyszczenie

- przygotowanie konia na zawodach: zaplatanie grzywy, gruntowne czyszczenie zwierzaka oraz sprzętu, pomoc jeźdźcowi np.przy prowadzeniu na plac konkursowy

 

Często mówi się, że dobry luzak to prawa ręka profesjonalnego zawodnika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby na to odpowiedzialne stanowisko - luzak często ma lepszy kontakt z koniem niż jego jeździec.

Luzak powinien przede wszystkim znać wszystkie podstawowe czynności pielęgnacyjne przy koniach; taka osoba nie powinna mieć problemu z prawidłowym dopasowaniem sprzętu, także z zakładaniem np.czarnej wodzy czy bardziej specjalistycznych wędzideł jak munsztuk czy pelham. Generalnie im więcej luzak potrafi, tym lepiej :)

Jeśli jesteście zainteresowani pracą luzaka, to warto poszukać ogłoszeń na lokalnych forach czy grupach, chociażby na Facebook'u - dajmy też znać swoim jeździeckim znajomym, że chcielibyśmy pracować jako luzak.

Płaca w tym zawodzie jest niska, właściwie zawsze w oparciu o ustne ustalenia, nie ma co liczyć na umowę o pracę - wyjątkiem są oferty zagraniczne, gdzie można zarobić więcej pieniędzy i zyskać cenne doświadczenie (świetna opcja na wyjazd wakacyjny!). Nie zawsze jest możliwość pracy w sztywnych ramach czasowych, często jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń z jeźdźcem - wymagana jest także dyspozycyjność w weekendy oraz możliwość wyjazdu na zawody, czasem w odległe zakątki kraju.

Rzadko zdarza się układ bazujący na wymianie: luzak pomaga i w zamian za to ma treningi na prywatnych koniach trenera, chociaż i takie okazje się zdarzają - warto je rozważyć, bo to niepowtarzalna szansa na podniesienie swoich umiejętności jeździeckich.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0