12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Lifestyle: Praca jako luzak

Data publikacji: 2018-01-01

 

fot. www.horseandhound.co.uk

Luzak to, mówiąc najprościej, pomocnik jeźdźca zawodowego. Trenerzy często mają dużą stawkę koni w codziennym treningu bądź mają po prostu kilka własnych koni i kilka prywatnych; czyszczenie, przygotowanie do jazdy oraz rozsiodłanie zajmuje sporo cennego czasu, a przecież jeźdźcy zawodowi zazwyczaj zarabiają większe pieniądze, jeśli mają wiecej koni w treningu. I to właśnie luzak jest odpowiedzialny za ogólną opiekę nad zwierzakami; do podstawowych obowiązków należy:

- czyszczenie przed jazdą

- przygotowanie do jazdy: zawijanie nóg czy ubieranie ochraniaczy, ubieranie sprzętu zgodnie z zaleceniami trenera

- często luzacy mają za zadanie rozstępowanie konia przed i po treningu, zwykle jako spacer w ręce, chociaż niektórzy jeźdźcy zgadzają się na wsiadanie

- rozsiodłanie, wszelkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne: stosowanie wcierek czy glinek, umieszczenie konia w solarium, rozczyszczenie

- przygotowanie konia na zawodach: zaplatanie grzywy, gruntowne czyszczenie zwierzaka oraz sprzętu, pomoc jeźdźcowi np.przy prowadzeniu na plac konkursowy

 

Często mówi się, że dobry luzak to prawa ręka profesjonalnego zawodnika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby na to odpowiedzialne stanowisko - luzak często ma lepszy kontakt z koniem niż jego jeździec.

Luzak powinien przede wszystkim znać wszystkie podstawowe czynności pielęgnacyjne przy koniach; taka osoba nie powinna mieć problemu z prawidłowym dopasowaniem sprzętu, także z zakładaniem np.czarnej wodzy czy bardziej specjalistycznych wędzideł jak munsztuk czy pelham. Generalnie im więcej luzak potrafi, tym lepiej :)

Jeśli jesteście zainteresowani pracą luzaka, to warto poszukać ogłoszeń na lokalnych forach czy grupach, chociażby na Facebook'u - dajmy też znać swoim jeździeckim znajomym, że chcielibyśmy pracować jako luzak.

Płaca w tym zawodzie jest niska, właściwie zawsze w oparciu o ustne ustalenia, nie ma co liczyć na umowę o pracę - wyjątkiem są oferty zagraniczne, gdzie można zarobić więcej pieniędzy i zyskać cenne doświadczenie (świetna opcja na wyjazd wakacyjny!). Nie zawsze jest możliwość pracy w sztywnych ramach czasowych, często jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń z jeźdźcem - wymagana jest także dyspozycyjność w weekendy oraz możliwość wyjazdu na zawody, czasem w odległe zakątki kraju.

Rzadko zdarza się układ bazujący na wymianie: luzak pomaga i w zamian za to ma treningi na prywatnych koniach trenera, chociaż i takie okazje się zdarzają - warto je rozważyć, bo to niepowtarzalna szansa na podniesienie swoich umiejętności jeździeckich.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Konkursy stajenne

Obóz jeździecki, kolonia, a może po prostu nudne popołudnie w stajni ? Znajdziecie tutaj kilka pomysłów na grupową rywalizację w stajni :)

2017-03-29

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Atmosfera w stajni

Jeździectwo jest dość specyficznym sportem, gdzie niestety często zdarzają się nieprzychylne komentarze, obgadywanie czy wręcz wrogie nastawienie do kogoś, kto lepiej jeździ. Dowiecie się tutaj, jak sobie nie psuć humoru takimi osobami :)

2017-02-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca wśród koni

Marzeniem każdego koniarza jest praca z tymi oraz wśród tych wspaniałych zwierzaków - dowiecie się, jakie zawody możecie wykonywać, aby móc przebywać z końmi!

2017-02-20

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Świece stajenne

Tęsknicie za zapachem stajni, za atmosferą zawodów, a może ciągle wspominacie te cudowne chwile, kiedy galopowaliście po plaży? Teraz możecie wrócić do tych wydarzeń, zapalając specjalną świecę dedykowaną koniarzom!

2017-02-14

Czytaj » 0