12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Popręg

Data publikacji: 2017-12-24

 

fot. www.succeed-equine.com

Popręgi możemy podzielić właściwie w dwojaki sposób - z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane oraz z uwagi na przeznaczenie.

Główną różnicą pomiędzy popręgami jest oczywiście dyscyplina jeździecka:

- skoki: popręgi dedykowane skoczkom będą długie, z uwagi na krótkie tybinki w siodłach; wielu zawodników wybiera popręgi asymetryczne, które są wygodniejsze i lepiej rozkładają naciski oraz popręgi z fartuchem (dodatkowy płat materiału), który ma za zadanie ochronę klatki piersiowej przed uderzeniem kopyta w trakcie skoku (niektóre konie mocno i energicznie podciągają przednie nogi)

- ujeżdżenie: jeźdźcy tej dyscypliny wybierają popręgi krótkie, gdyż siodła ujeżdżeniowe mają dużo dłuższe tybinki; tutaj także spotkamy się z popręgami asymetrycznymi oraz profilowanymi, które nie utrudniają pracy przednich kończyn naszego zwierzaka

- western: specyficzne siodła wymagają odpowiednich popręgów, zazwyczaj krótkich i z odpowiednimi sprzączkami (podobne do tych w naszych paskach do spodni)

Jeśli chodzi o materiał, to rynek jeździecki oferuje popręgi wykonane z:

- tworzywa sztucznego: plusem takich popręgów jest przystępna cena oraz wygoda konserwacji, taki produkt możemy szybko umyć mokrą gąbeczką i pozostawić do wyschnięcia, nie trzeba stosować żadnych smarów. Te popręgi są dość przyjemne dla końskiej skóry i rzadko powodują otarcia; ich minusem jest nietrwałość przy intensywnym użytkowaniu.

- neoprenu: to miękkie i bardzo przyjemne popręgi, które są dobrze tolerowane przez większość koni. Nie są zbyt drogie, przez co wielu jeźdźców chętnie je kupuje dla swoich zwierzaków. Niestety dość często zdarzają się przypadki odparzeń, szczególnie u wrażliwych koni w upalne dni; taki popręg musimy prać, w okresie letnim nawet raz na tydzień przy intensywnym użytkowaniu (codzienny ciężki trening, mocno spocony koń).

- skóry naturalnej: najtrwalszy popręg, jeśli tylko jest wykonany z dobrej jakościowo skóry (minusem takiego produktu będzie oczywiście cena, zdecydowanie dużo wyższa niż w przypadku dwóch poprzednich popręgów); wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji - stary i twardy skórzany popręg potrafi dotkliwie otrzeć konia nawet do krwi!

 

Wybierając popręg dla naszego zwierzaka, warto zastanowić się przede wszystkim nad materiałem - skóra naturalna będzie wymagała pielęgnacji, ale przysłuży nam zdecydowanie dłużej; z kolei wielu jeźdźców terenowych i rekreacyjnych wybiera tylko popręgi z tworzywa sztucznego, gdyż ich zdecydowaną zaletą jest łatwość czyszczenia.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0