12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sprzęt: Popręg

Data publikacji: 2017-12-24

 

fot. www.succeed-equine.com

Popręgi możemy podzielić właściwie w dwojaki sposób - z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane oraz z uwagi na przeznaczenie.

Główną różnicą pomiędzy popręgami jest oczywiście dyscyplina jeździecka:

- skoki: popręgi dedykowane skoczkom będą długie, z uwagi na krótkie tybinki w siodłach; wielu zawodników wybiera popręgi asymetryczne, które są wygodniejsze i lepiej rozkładają naciski oraz popręgi z fartuchem (dodatkowy płat materiału), który ma za zadanie ochronę klatki piersiowej przed uderzeniem kopyta w trakcie skoku (niektóre konie mocno i energicznie podciągają przednie nogi)

- ujeżdżenie: jeźdźcy tej dyscypliny wybierają popręgi krótkie, gdyż siodła ujeżdżeniowe mają dużo dłuższe tybinki; tutaj także spotkamy się z popręgami asymetrycznymi oraz profilowanymi, które nie utrudniają pracy przednich kończyn naszego zwierzaka

- western: specyficzne siodła wymagają odpowiednich popręgów, zazwyczaj krótkich i z odpowiednimi sprzączkami (podobne do tych w naszych paskach do spodni)

Jeśli chodzi o materiał, to rynek jeździecki oferuje popręgi wykonane z:

- tworzywa sztucznego: plusem takich popręgów jest przystępna cena oraz wygoda konserwacji, taki produkt możemy szybko umyć mokrą gąbeczką i pozostawić do wyschnięcia, nie trzeba stosować żadnych smarów. Te popręgi są dość przyjemne dla końskiej skóry i rzadko powodują otarcia; ich minusem jest nietrwałość przy intensywnym użytkowaniu.

- neoprenu: to miękkie i bardzo przyjemne popręgi, które są dobrze tolerowane przez większość koni. Nie są zbyt drogie, przez co wielu jeźdźców chętnie je kupuje dla swoich zwierzaków. Niestety dość często zdarzają się przypadki odparzeń, szczególnie u wrażliwych koni w upalne dni; taki popręg musimy prać, w okresie letnim nawet raz na tydzień przy intensywnym użytkowaniu (codzienny ciężki trening, mocno spocony koń).

- skóry naturalnej: najtrwalszy popręg, jeśli tylko jest wykonany z dobrej jakościowo skóry (minusem takiego produktu będzie oczywiście cena, zdecydowanie dużo wyższa niż w przypadku dwóch poprzednich popręgów); wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji - stary i twardy skórzany popręg potrafi dotkliwie otrzeć konia nawet do krwi!

 

Wybierając popręg dla naszego zwierzaka, warto zastanowić się przede wszystkim nad materiałem - skóra naturalna będzie wymagała pielęgnacji, ale przysłuży nam zdecydowanie dłużej; z kolei wielu jeźdźców terenowych i rekreacyjnych wybiera tylko popręgi z tworzywa sztucznego, gdyż ich zdecydowaną zaletą jest łatwość czyszczenia.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0