11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Sprzęt: Popręg

Data publikacji: 2017-12-24

 

fot. www.succeed-equine.com

Popręgi możemy podzielić właściwie w dwojaki sposób - z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane oraz z uwagi na przeznaczenie.

Główną różnicą pomiędzy popręgami jest oczywiście dyscyplina jeździecka:

- skoki: popręgi dedykowane skoczkom będą długie, z uwagi na krótkie tybinki w siodłach; wielu zawodników wybiera popręgi asymetryczne, które są wygodniejsze i lepiej rozkładają naciski oraz popręgi z fartuchem (dodatkowy płat materiału), który ma za zadanie ochronę klatki piersiowej przed uderzeniem kopyta w trakcie skoku (niektóre konie mocno i energicznie podciągają przednie nogi)

- ujeżdżenie: jeźdźcy tej dyscypliny wybierają popręgi krótkie, gdyż siodła ujeżdżeniowe mają dużo dłuższe tybinki; tutaj także spotkamy się z popręgami asymetrycznymi oraz profilowanymi, które nie utrudniają pracy przednich kończyn naszego zwierzaka

- western: specyficzne siodła wymagają odpowiednich popręgów, zazwyczaj krótkich i z odpowiednimi sprzączkami (podobne do tych w naszych paskach do spodni)

Jeśli chodzi o materiał, to rynek jeździecki oferuje popręgi wykonane z:

- tworzywa sztucznego: plusem takich popręgów jest przystępna cena oraz wygoda konserwacji, taki produkt możemy szybko umyć mokrą gąbeczką i pozostawić do wyschnięcia, nie trzeba stosować żadnych smarów. Te popręgi są dość przyjemne dla końskiej skóry i rzadko powodują otarcia; ich minusem jest nietrwałość przy intensywnym użytkowaniu.

- neoprenu: to miękkie i bardzo przyjemne popręgi, które są dobrze tolerowane przez większość koni. Nie są zbyt drogie, przez co wielu jeźdźców chętnie je kupuje dla swoich zwierzaków. Niestety dość często zdarzają się przypadki odparzeń, szczególnie u wrażliwych koni w upalne dni; taki popręg musimy prać, w okresie letnim nawet raz na tydzień przy intensywnym użytkowaniu (codzienny ciężki trening, mocno spocony koń).

- skóry naturalnej: najtrwalszy popręg, jeśli tylko jest wykonany z dobrej jakościowo skóry (minusem takiego produktu będzie oczywiście cena, zdecydowanie dużo wyższa niż w przypadku dwóch poprzednich popręgów); wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji - stary i twardy skórzany popręg potrafi dotkliwie otrzeć konia nawet do krwi!

 

Wybierając popręg dla naszego zwierzaka, warto zastanowić się przede wszystkim nad materiałem - skóra naturalna będzie wymagała pielęgnacji, ale przysłuży nam zdecydowanie dłużej; z kolei wielu jeźdźców terenowych i rekreacyjnych wybiera tylko popręgi z tworzywa sztucznego, gdyż ich zdecydowaną zaletą jest łatwość czyszczenia.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0