11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Sprzęt: Pelham

Data publikacji: 2017-12-15

 

Pelham ma działanie mocniejsze niż zwykłe wędzidło, gdyż działa na zasadzie dźwigni - ścięgierz (część leżąca w pysku konia) jest prosty lub łamany, a po obydwu stronach pyska umieszczone są czanki. Ich długość ma bezpośredni wpływ na działanie pelhamu; dodatkowo pod żuchwą konia umieszczony jest łańcuszek, który stabilizuje całość. W trakcie jazdy łańcuszek silnie oddziałuje na brodę konia, dlatego często stosuje sie gumową bądź skórzaną podkładkę, która lepiej rozkłada nacisk oraz minimalizuje ryzyko powstania otarć.

 

Do tego rodzaju wędzidła przewidziany jest dwojaki sposób dopięcia wodzy:

- dopinamy specjalny łącznik pomiędzy kółkiem wędzidłowym a pierścieniem w czance i do całości dopinamy wodze. Ten sposób jest częściej spotykany, bo wymaga mniejszej precyzji od jeźdźca; jego wadą jest brak możliwości osobnego działania na wędzidło i czankę

- dopinamy dwie pary wodzy: jedna do kółka wędzidłowego, druga do pierścienia w czance. Taki sposób wymaga dużej precyzji w działaniu ręki jeźdźca, ale za to pozwala na rozgraniczenie pracy wodzy wędzidłowej i dodatkowej, co jest bardzo przydatne np.w trakcie wysokich konkursów skokowych.

 

Generalnie pelham jest wędzidłem o silnym działaniu i może być tylko stosowany przez doświadczonych jeźdźców; nigdy nie stosujemy ostrych wędzideł w czasie pracy z młodymi i niedoswiadczonymi końmi! Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie pelhamu w szkółce jazdy konnej, takie wędzidło może całkowicie znieczulic konia w pysku. Pelham jest stosowany zazwyczaj w trakcie skoków przez wysokie przeszkody w celu lepszej kontroli konia; sportowcy ubierają to wędzidło także dla koni, które mają silny charakter i duży temperament. 

Pelham jest zabroniony w konkursach ujeżdżeniowych, to typowe wędzidło przeznaczone dla skoczków, chociaż czasami właściciele koni mocno pobudliwych ubierają pelham w trakcie wyjazdów terenowych.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0