12,144 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Sprzęt: Pelham

Data publikacji: 2017-12-15

 

Pelham ma działanie mocniejsze niż zwykłe wędzidło, gdyż działa na zasadzie dźwigni - ścięgierz (część leżąca w pysku konia) jest prosty lub łamany, a po obydwu stronach pyska umieszczone są czanki. Ich długość ma bezpośredni wpływ na działanie pelhamu; dodatkowo pod żuchwą konia umieszczony jest łańcuszek, który stabilizuje całość. W trakcie jazdy łańcuszek silnie oddziałuje na brodę konia, dlatego często stosuje sie gumową bądź skórzaną podkładkę, która lepiej rozkłada nacisk oraz minimalizuje ryzyko powstania otarć.

 

Do tego rodzaju wędzidła przewidziany jest dwojaki sposób dopięcia wodzy:

- dopinamy specjalny łącznik pomiędzy kółkiem wędzidłowym a pierścieniem w czance i do całości dopinamy wodze. Ten sposób jest częściej spotykany, bo wymaga mniejszej precyzji od jeźdźca; jego wadą jest brak możliwości osobnego działania na wędzidło i czankę

- dopinamy dwie pary wodzy: jedna do kółka wędzidłowego, druga do pierścienia w czance. Taki sposób wymaga dużej precyzji w działaniu ręki jeźdźca, ale za to pozwala na rozgraniczenie pracy wodzy wędzidłowej i dodatkowej, co jest bardzo przydatne np.w trakcie wysokich konkursów skokowych.

 

Generalnie pelham jest wędzidłem o silnym działaniu i może być tylko stosowany przez doświadczonych jeźdźców; nigdy nie stosujemy ostrych wędzideł w czasie pracy z młodymi i niedoswiadczonymi końmi! Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie pelhamu w szkółce jazdy konnej, takie wędzidło może całkowicie znieczulic konia w pysku. Pelham jest stosowany zazwyczaj w trakcie skoków przez wysokie przeszkody w celu lepszej kontroli konia; sportowcy ubierają to wędzidło także dla koni, które mają silny charakter i duży temperament. 

Pelham jest zabroniony w konkursach ujeżdżeniowych, to typowe wędzidło przeznaczone dla skoczków, chociaż czasami właściciele koni mocno pobudliwych ubierają pelham w trakcie wyjazdów terenowych.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0