12,415 pytań - 14,095 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sprzęt: Pelham

Data publikacji: 2017-12-15

 

Pelham ma działanie mocniejsze niż zwykłe wędzidło, gdyż działa na zasadzie dźwigni - ścięgierz (część leżąca w pysku konia) jest prosty lub łamany, a po obydwu stronach pyska umieszczone są czanki. Ich długość ma bezpośredni wpływ na działanie pelhamu; dodatkowo pod żuchwą konia umieszczony jest łańcuszek, który stabilizuje całość. W trakcie jazdy łańcuszek silnie oddziałuje na brodę konia, dlatego często stosuje sie gumową bądź skórzaną podkładkę, która lepiej rozkłada nacisk oraz minimalizuje ryzyko powstania otarć.

 

Do tego rodzaju wędzidła przewidziany jest dwojaki sposób dopięcia wodzy:

- dopinamy specjalny łącznik pomiędzy kółkiem wędzidłowym a pierścieniem w czance i do całości dopinamy wodze. Ten sposób jest częściej spotykany, bo wymaga mniejszej precyzji od jeźdźca; jego wadą jest brak możliwości osobnego działania na wędzidło i czankę

- dopinamy dwie pary wodzy: jedna do kółka wędzidłowego, druga do pierścienia w czance. Taki sposób wymaga dużej precyzji w działaniu ręki jeźdźca, ale za to pozwala na rozgraniczenie pracy wodzy wędzidłowej i dodatkowej, co jest bardzo przydatne np.w trakcie wysokich konkursów skokowych.

 

Generalnie pelham jest wędzidłem o silnym działaniu i może być tylko stosowany przez doświadczonych jeźdźców; nigdy nie stosujemy ostrych wędzideł w czasie pracy z młodymi i niedoswiadczonymi końmi! Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie pelhamu w szkółce jazdy konnej, takie wędzidło może całkowicie znieczulic konia w pysku. Pelham jest stosowany zazwyczaj w trakcie skoków przez wysokie przeszkody w celu lepszej kontroli konia; sportowcy ubierają to wędzidło także dla koni, które mają silny charakter i duży temperament. 

Pelham jest zabroniony w konkursach ujeżdżeniowych, to typowe wędzidło przeznaczone dla skoczków, chociaż czasami właściciele koni mocno pobudliwych ubierają pelham w trakcie wyjazdów terenowych.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0