Pelham ma działanie mocniejsze niż zwykłe wędzidło, gdyż działa na zasadzie dźwigni - ścięgierz (część leżąca w pysku konia) jest prosty lub łamany, a po obydwu stronach pyska umieszczone są czanki. Ich długość ma bezpośredni wpływ na działanie pelhamu; dodatkowo pod żuchwą konia umieszczony jest łańcuszek, który stabilizuje całość. W trakcie jazdy łańcuszek silnie oddziałuje na brodę konia, dlatego często stosuje sie gumową bądź skórzaną podkładkę, która lepiej rozkłada nacisk oraz minimalizuje ryzyko powstania otarć.
Do tego rodzaju wędzidła przewidziany jest dwojaki sposób dopięcia wodzy:
- dopinamy specjalny łącznik pomiędzy kółkiem wędzidłowym a pierścieniem w czance i do całości dopinamy wodze. Ten sposób jest częściej spotykany, bo wymaga mniejszej precyzji od jeźdźca; jego wadą jest brak możliwości osobnego działania na wędzidło i czankę
- dopinamy dwie pary wodzy: jedna do kółka wędzidłowego, druga do pierścienia w czance. Taki sposób wymaga dużej precyzji w działaniu ręki jeźdźca, ale za to pozwala na rozgraniczenie pracy wodzy wędzidłowej i dodatkowej, co jest bardzo przydatne np.w trakcie wysokich konkursów skokowych.
Generalnie pelham jest wędzidłem o silnym działaniu i może być tylko stosowany przez doświadczonych jeźdźców; nigdy nie stosujemy ostrych wędzideł w czasie pracy z młodymi i niedoswiadczonymi końmi! Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie pelhamu w szkółce jazdy konnej, takie wędzidło może całkowicie znieczulic konia w pysku. Pelham jest stosowany zazwyczaj w trakcie skoków przez wysokie przeszkody w celu lepszej kontroli konia; sportowcy ubierają to wędzidło także dla koni, które mają silny charakter i duży temperament.
Pelham jest zabroniony w konkursach ujeżdżeniowych, to typowe wędzidło przeznaczone dla skoczków, chociaż czasami właściciele koni mocno pobudliwych ubierają pelham w trakcie wyjazdów terenowych.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14