12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Karmienie koni zimą

Data publikacji: 2017-12-12

 

Lato i pełnia sezonu pastwiskowego są idealną i najłatwiejszą opcją do zapewnienia odpowiedniej dawki paszy objętościowej dla naszych koni (co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku podawania siana w przypadku słabych pastwisk i na noc do boksów), Wraz z upływem czasu trawa staje się mniej soczysta i przede wszystkim jest jej coraz mniej ;) Temperatura spada, a przecież nasze konie w dalszym ciągu spędzają dużo czasu na zewnątrz - naturalnym procesem jest zgęstnienie sierści. 

W zimie musimy zadbać o stały i nielimitowany dostęp do dobrego siana (to ważne zwłaszcza w chłodnym okresie!) na padokach - najlepszym, choć najbardziej czasochłonnym sposobem, jest codziennie podawanie siana po wypuszczeniu koni. Niektóre stajnie praktykują też postawienie beli siana na padoku, ale w trakcie deszczowych dni i dodatnich temperatur istnieje ryzyko pojawienia się pleśni. Potrzeby żywieniowe rosną, ponieważ konie potrzebują więcej energii na ogrzanie ciała - dotyczy to zarówno koni golonych jak i niegolonych, które spędzają czas poza stajnią i to właśnie pasza objętościowa jest najważniejsza.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zadbać o zapas siana na padokach, to warto zacząć podawać sieczkę do każdego karmienia paszami treściwymi - każda ilość sieczki będzie odpowiednia :) Jeśli nasz koń ma wyraźny spadek energii, jest ospały i ma mniej chęci do pracy, to koniecznie należy zwiększyć ilość paszy treściwej. Nie trzeba podawać większej ilości owsa (chociaż to najtańsze rozwiązanie), możemy podawać odpowiednie pasze, które lepiej zaspokoją potrzeby energetyczne. Wiele osób w okresie jesiennozimowym podaje swoim koniom witaminy (te pory roku często wiążą się ze spadkiem odporności) oraz olejehttps://myhorse.pl/editorial/145/ywienie-oleje).

Mamy nadzieję, że nie musimy przypominać o zapewnieniu dostępu do świeżej wody, zarówno w boksach jak i na padokach, jeśli nasze zwierzaki spędzają tak sporo czasu. W czasie dużych mrozów warto sprawdzać działanie poideł automatycznych w boksach, gdyż te często zamarzają i uniemożliwiają picie, a to bardzo groźne w każdej porze roku!  

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0