11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Żywienie: Karmienie koni zimą

Data publikacji: 2017-12-12

 

Lato i pełnia sezonu pastwiskowego są idealną i najłatwiejszą opcją do zapewnienia odpowiedniej dawki paszy objętościowej dla naszych koni (co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku podawania siana w przypadku słabych pastwisk i na noc do boksów), Wraz z upływem czasu trawa staje się mniej soczysta i przede wszystkim jest jej coraz mniej ;) Temperatura spada, a przecież nasze konie w dalszym ciągu spędzają dużo czasu na zewnątrz - naturalnym procesem jest zgęstnienie sierści. 

W zimie musimy zadbać o stały i nielimitowany dostęp do dobrego siana (to ważne zwłaszcza w chłodnym okresie!) na padokach - najlepszym, choć najbardziej czasochłonnym sposobem, jest codziennie podawanie siana po wypuszczeniu koni. Niektóre stajnie praktykują też postawienie beli siana na padoku, ale w trakcie deszczowych dni i dodatnich temperatur istnieje ryzyko pojawienia się pleśni. Potrzeby żywieniowe rosną, ponieważ konie potrzebują więcej energii na ogrzanie ciała - dotyczy to zarówno koni golonych jak i niegolonych, które spędzają czas poza stajnią i to właśnie pasza objętościowa jest najważniejsza.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zadbać o zapas siana na padokach, to warto zacząć podawać sieczkę do każdego karmienia paszami treściwymi - każda ilość sieczki będzie odpowiednia :) Jeśli nasz koń ma wyraźny spadek energii, jest ospały i ma mniej chęci do pracy, to koniecznie należy zwiększyć ilość paszy treściwej. Nie trzeba podawać większej ilości owsa (chociaż to najtańsze rozwiązanie), możemy podawać odpowiednie pasze, które lepiej zaspokoją potrzeby energetyczne. Wiele osób w okresie jesiennozimowym podaje swoim koniom witaminy (te pory roku często wiążą się ze spadkiem odporności) oraz olejehttps://myhorse.pl/editorial/145/ywienie-oleje).

Mamy nadzieję, że nie musimy przypominać o zapewnieniu dostępu do świeżej wody, zarówno w boksach jak i na padokach, jeśli nasze zwierzaki spędzają tak sporo czasu. W czasie dużych mrozów warto sprawdzać działanie poideł automatycznych w boksach, gdyż te często zamarzają i uniemożliwiają picie, a to bardzo groźne w każdej porze roku!  

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0