13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Karmienie koni zimą

Data publikacji: 2017-12-12

 

Lato i pełnia sezonu pastwiskowego są idealną i najłatwiejszą opcją do zapewnienia odpowiedniej dawki paszy objętościowej dla naszych koni (co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku podawania siana w przypadku słabych pastwisk i na noc do boksów), Wraz z upływem czasu trawa staje się mniej soczysta i przede wszystkim jest jej coraz mniej ;) Temperatura spada, a przecież nasze konie w dalszym ciągu spędzają dużo czasu na zewnątrz - naturalnym procesem jest zgęstnienie sierści. 

W zimie musimy zadbać o stały i nielimitowany dostęp do dobrego siana (to ważne zwłaszcza w chłodnym okresie!) na padokach - najlepszym, choć najbardziej czasochłonnym sposobem, jest codziennie podawanie siana po wypuszczeniu koni. Niektóre stajnie praktykują też postawienie beli siana na padoku, ale w trakcie deszczowych dni i dodatnich temperatur istnieje ryzyko pojawienia się pleśni. Potrzeby żywieniowe rosną, ponieważ konie potrzebują więcej energii na ogrzanie ciała - dotyczy to zarówno koni golonych jak i niegolonych, które spędzają czas poza stajnią i to właśnie pasza objętościowa jest najważniejsza.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zadbać o zapas siana na padokach, to warto zacząć podawać sieczkę do każdego karmienia paszami treściwymi - każda ilość sieczki będzie odpowiednia :) Jeśli nasz koń ma wyraźny spadek energii, jest ospały i ma mniej chęci do pracy, to koniecznie należy zwiększyć ilość paszy treściwej. Nie trzeba podawać większej ilości owsa (chociaż to najtańsze rozwiązanie), możemy podawać odpowiednie pasze, które lepiej zaspokoją potrzeby energetyczne. Wiele osób w okresie jesiennozimowym podaje swoim koniom witaminy (te pory roku często wiążą się ze spadkiem odporności) oraz olejehttps://myhorse.pl/editorial/145/ywienie-oleje).

Mamy nadzieję, że nie musimy przypominać o zapewnieniu dostępu do świeżej wody, zarówno w boksach jak i na padokach, jeśli nasze zwierzaki spędzają tak sporo czasu. W czasie dużych mrozów warto sprawdzać działanie poideł automatycznych w boksach, gdyż te często zamarzają i uniemożliwiają picie, a to bardzo groźne w każdej porze roku!  

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0