12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Oleje

Data publikacji: 2017-03-12

W naturze konie praktycznie nie spożywają tłuszczów, ale też ich potrzeby są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku koni użytkowanych wierzchowo czy zaprzęgowo. W żywieniu koni jako źródło tłuszczów najczęściej wykorzystujemy oleje, z uwagi na dobrą dostępność i odpowiednią, płynną formę do podawania.

Dlaczego warto podawać oleje ?

- są wysokoenergetyczne, więc są świetnym dodatkiem do diety koni ciężko pracujących; przy czym jest to energia, która uwalnia się wolno, więc nie powoduje nadpobudliwości

- wpływają korzystnie na wygląd włosia, nadają połysk

- działają ochronnie na komórki układu nerwowego

Jakie oleje możemy podawać ?
1) olej słonecznikowy: łatwo dostępny, poprawia ogólną kondycję konia

2) olej lniany: świetnie poprawia wygląd okrywy włosowej, nadaje blask

3) olej ryżowy: dzięki zawartości gamma-oryzanolu stymuluje wzrost masy mięśniowej

4) olej sojowy: duża zawartość wit.E chroni przed wolnymi rodnikami i działa wzmacniająco

5) olej z ostropestu: stymuluje prawidłowe działanie wątroby

6) olej z czarnuszki: ma piekący smak, wykazuje działanie antyalergiczne (szczególnie cenione u koni kaszlących)

7) olej rybny: przede wszystkim z wątroby dorsza; mimo pochodzenia odzwierzęcego, olej taki jest bardzo dobrze trawiony i przyswajany przez konie, szybko poprawia ogólny stan

 

Oleje różnią się miedzy sobą zawartością kwasów omega 3 i omega 6 - najlepszy skład posiada olej rybny, ale nie każdy koń będzie chciał go zjeść, z uwagi na specyficzny smak. Generalnie wybór oleju jest uzależniony od celu, jaki chcemy osiągnąć - dla ogólnej poprawy wyglądu konia najlepszy i najtańszy jest olej słonecznikowy.

Oleje wprowadzamy do diety stopniowo, zaczynając od małej dawki, np.50ml/dziennie. Maksymalna dawka wynosi ok.500ml/dziennie, ale takie dawki mogą dostawać tylko konie o bardzo dużych potrzebach żywieniowych i energetycznych - pamiętajmy, że konie nie posiadają woreczka żółciowego.

Zbyt duża dawka tłuszczu w diecie spowoduje przede wszystkim biegunkę, wzdęcia, a nawet kolkę u osobników wrażliwych - uważajmy na rozsądne dawkowanie.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0