11,032 pytań - 13,274 odpowiedzi - 794 komentarzy

Sprzęt: Hackamore

Data publikacji: 2017-12-01

 

fot. www.backhomeinbromont.com

Któż z nas nie słyszał opowieści o łamaniu końskiego nosa przy pomocy hackamore... Prawda jest taka, że nawet najbardziej delikatne narzędzie pracy z koniem w nieodpowiednich rękach może stać sie wręcz torturą dla zwierzaka, stąd też jeźdztectwo jest sprotem, w którym stale należy podnosić swój poziom wiedzy.

Hackamore jest ogłowiem bęz wędzidła, zaopatrzonym w szeroki pasek umieszony na nosie, połączony z ruchomymi czankami o różnej długości; im dłuższa czanka, tym hackamore ma mocniejsze działanie (na zasadzie dźwigni).

Ten rodzaj ogłowia jest przydatny w pracy z końmi, które z różnych powodów nie mogą nosić wędzidła w pysku, np.po zabiegu usunięcia zębów. Hackamore stosuje się także w trakcie początkowej korekty koni, które straciły zaufanie do ręki człowieka; co nie oznacza, że przepracujemy wszystkie problemy związane z kontaktem. Hackamore to jedynie półśrodek do osiągnięcia celu, docelowa praca klasyczna powinna odbywać się przy użyciu wędzidła.

 

Dobrze dopasowane i stosowane hackamore nie wyrządza żadnej krzywdy koniowi, wiele koni lepiej akceptuje ten rodzaj ogłowia z uwagi na brak wędzidła; niemniej jednak, jest to ogłowie dla osób doświadczonych i zaawansowanych, o spokojnej i wrażliwej ręce i stabilnym dosiadnie. W nieodpowiednich rękach rzeczywiście istnieje możliwość złamania kości nosowej, na której opiera się pasek wraz z czankami; obecność mechanizmy dźwigni działa przede wszystkim na potylicę, ale i na nos konia. 

Hackamore jest dozwolone na konkursy skokowe, ale jest zabronione na wszelkie przejazdy ujeżdżeniowe, w tym przejazdy na odznaki jeździeckie.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Bryczesy

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka praktycznych informacji dotyczących bryczesów - taki poradnik będzie szczególnie przydatny osobom początkującym, które nie do końca wiedzą, jaki model wybrać.

2017-04-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rękawiczki

Kolejną istotną częścią jeździeckiego ubioru są rękawiczki - nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie polecamy ich posiadanie w trakcie jazdy, gdyż zapobiegają bolesnym otarciom i pęcherzom. Dowiecie się teraz, jak wybrać idealne rękawiczki!

2017-03-25

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kamizelki ochronne

Jednym z bardziej istotnych elementów ubioru jeździeckiego, szczególnie dla dzieci, powinna być kamizelka ochronna. Kask jest niezbędny, ale w razie upadku ochroni tylko naszą głowę - posiadając kamizelkę, zminimalizujemy ryzyko urazów kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

2017-03-23

Czytaj » 0