12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sprzęt: Hackamore

Data publikacji: 2017-12-01

 

fot. www.backhomeinbromont.com

Któż z nas nie słyszał opowieści o łamaniu końskiego nosa przy pomocy hackamore... Prawda jest taka, że nawet najbardziej delikatne narzędzie pracy z koniem w nieodpowiednich rękach może stać sie wręcz torturą dla zwierzaka, stąd też jeźdztectwo jest sprotem, w którym stale należy podnosić swój poziom wiedzy.

Hackamore jest ogłowiem bęz wędzidła, zaopatrzonym w szeroki pasek umieszony na nosie, połączony z ruchomymi czankami o różnej długości; im dłuższa czanka, tym hackamore ma mocniejsze działanie (na zasadzie dźwigni).

Ten rodzaj ogłowia jest przydatny w pracy z końmi, które z różnych powodów nie mogą nosić wędzidła w pysku, np.po zabiegu usunięcia zębów. Hackamore stosuje się także w trakcie początkowej korekty koni, które straciły zaufanie do ręki człowieka; co nie oznacza, że przepracujemy wszystkie problemy związane z kontaktem. Hackamore to jedynie półśrodek do osiągnięcia celu, docelowa praca klasyczna powinna odbywać się przy użyciu wędzidła.

 

Dobrze dopasowane i stosowane hackamore nie wyrządza żadnej krzywdy koniowi, wiele koni lepiej akceptuje ten rodzaj ogłowia z uwagi na brak wędzidła; niemniej jednak, jest to ogłowie dla osób doświadczonych i zaawansowanych, o spokojnej i wrażliwej ręce i stabilnym dosiadnie. W nieodpowiednich rękach rzeczywiście istnieje możliwość złamania kości nosowej, na której opiera się pasek wraz z czankami; obecność mechanizmy dźwigni działa przede wszystkim na potylicę, ale i na nos konia. 

Hackamore jest dozwolone na konkursy skokowe, ale jest zabronione na wszelkie przejazdy ujeżdżeniowe, w tym przejazdy na odznaki jeździeckie.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0