11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Sprzęt: Hackamore

Data publikacji: 2017-12-01

 

fot. www.backhomeinbromont.com

Któż z nas nie słyszał opowieści o łamaniu końskiego nosa przy pomocy hackamore... Prawda jest taka, że nawet najbardziej delikatne narzędzie pracy z koniem w nieodpowiednich rękach może stać sie wręcz torturą dla zwierzaka, stąd też jeźdztectwo jest sprotem, w którym stale należy podnosić swój poziom wiedzy.

Hackamore jest ogłowiem bęz wędzidła, zaopatrzonym w szeroki pasek umieszony na nosie, połączony z ruchomymi czankami o różnej długości; im dłuższa czanka, tym hackamore ma mocniejsze działanie (na zasadzie dźwigni).

Ten rodzaj ogłowia jest przydatny w pracy z końmi, które z różnych powodów nie mogą nosić wędzidła w pysku, np.po zabiegu usunięcia zębów. Hackamore stosuje się także w trakcie początkowej korekty koni, które straciły zaufanie do ręki człowieka; co nie oznacza, że przepracujemy wszystkie problemy związane z kontaktem. Hackamore to jedynie półśrodek do osiągnięcia celu, docelowa praca klasyczna powinna odbywać się przy użyciu wędzidła.

 

Dobrze dopasowane i stosowane hackamore nie wyrządza żadnej krzywdy koniowi, wiele koni lepiej akceptuje ten rodzaj ogłowia z uwagi na brak wędzidła; niemniej jednak, jest to ogłowie dla osób doświadczonych i zaawansowanych, o spokojnej i wrażliwej ręce i stabilnym dosiadnie. W nieodpowiednich rękach rzeczywiście istnieje możliwość złamania kości nosowej, na której opiera się pasek wraz z czankami; obecność mechanizmy dźwigni działa przede wszystkim na potylicę, ale i na nos konia. 

Hackamore jest dozwolone na konkursy skokowe, ale jest zabronione na wszelkie przejazdy ujeżdżeniowe, w tym przejazdy na odznaki jeździeckie.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0