fot. www.backhomeinbromont.com
Któż z nas nie słyszał opowieści o łamaniu końskiego nosa przy pomocy hackamore... Prawda jest taka, że nawet najbardziej delikatne narzędzie pracy z koniem w nieodpowiednich rękach może stać sie wręcz torturą dla zwierzaka, stąd też jeźdztectwo jest sprotem, w którym stale należy podnosić swój poziom wiedzy.
Hackamore jest ogłowiem bęz wędzidła, zaopatrzonym w szeroki pasek umieszony na nosie, połączony z ruchomymi czankami o różnej długości; im dłuższa czanka, tym hackamore ma mocniejsze działanie (na zasadzie dźwigni).
Ten rodzaj ogłowia jest przydatny w pracy z końmi, które z różnych powodów nie mogą nosić wędzidła w pysku, np.po zabiegu usunięcia zębów. Hackamore stosuje się także w trakcie początkowej korekty koni, które straciły zaufanie do ręki człowieka; co nie oznacza, że przepracujemy wszystkie problemy związane z kontaktem. Hackamore to jedynie półśrodek do osiągnięcia celu, docelowa praca klasyczna powinna odbywać się przy użyciu wędzidła.
Dobrze dopasowane i stosowane hackamore nie wyrządza żadnej krzywdy koniowi, wiele koni lepiej akceptuje ten rodzaj ogłowia z uwagi na brak wędzidła; niemniej jednak, jest to ogłowie dla osób doświadczonych i zaawansowanych, o spokojnej i wrażliwej ręce i stabilnym dosiadnie. W nieodpowiednich rękach rzeczywiście istnieje możliwość złamania kości nosowej, na której opiera się pasek wraz z czankami; obecność mechanizmy dźwigni działa przede wszystkim na potylicę, ale i na nos konia.
Hackamore jest dozwolone na konkursy skokowe, ale jest zabronione na wszelkie przejazdy ujeżdżeniowe, w tym przejazdy na odznaki jeździeckie.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14