11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Rekreacja: Cofanie

Data publikacji: 2017-11-28

 

fot. www.yourhorse.co.uk

 

Cofanie jest ruchem wstecznym, w trakcie którego koń stawia nogi po przekątnej - lewa tylna wraz z prawą przednią i prawa tylnia z lewą przednią. Prawidłowo wykonane ćwiczenie rozwija mięśnie grzbietu oraz poprawia zaangażowanie tylnych nóg, z uwagi na konieczność mocniejszej pracy stawów. Cofanie niesie szereg korzyści - poprawia równowagę oraz koordynację, wpływa pozytywnie na koncentrację i wyciszenie konia. 

Naukę cofania warto rozpocząć jeszcze przed zajeżdżeniem konia, oczywiście mówimy tutaj o cofaniu bez wsiadania; koń powinien respektować naszą obecność jako przewodnika, więc powinien bez oporów zatrzymywać się, cofać oraz podążać w wybranym przez nas kierunku.

Aby cofnąć z ziemi, przygotujmy bacik ujeżdżeniowy; zatrzymujemy konia i lekko naciskając na klatkę piersiową, prosimy o ustąpienie w tył (przydaje się tutaj znajomość gier opartych na naturalnym szkoleniu koni). Jeśli koń nie reaguje, wówczas zwiększamy nacisk i pomagamy sobie bacikiem, lekko uderzając w przednie nogi na wysokości koronki. Za każdy, nawet najmniejszy krok w tył, sowicie nagradzamy konia smaczkami :) Nauka tego ćwiczenia zajmuje conajmniej kilka takich prób, zawsze pamiętajmy o cierpliwości i spokoju!

Cofanie pod siodłem rozpoczynamy, kiedy młody koń ma opanowane przejścia i zatrzymania oraz porusza się płynnie w trzech chodach; nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć cofania konia starszego :)

W tym celu jedziemy stępem i zatrzymujemy się przy ścianie (koniom jest łatwiej się poruszać w tył, kiedy mają ogrodzenie jako punkt graniczny); zamykamy ręce na wodzach i lekku przesuwamy łydki w tył. Nigdy nie ciągniemy za wodze w tył! Jeśli koń nie reaguje, to warto skorzystać z pomocy osoby z ziemi, która poprosi o ustąpienie konia bądź pomoże nam bacikiem z ziemi (wraz z naszymi pomocami). Oczywiście nagradzamy za każde próby cofania - nie jest to łatwe ćwiczenie dla konia, ale warto poświęcić trochę czasu na naukę. 

 

Dla koni, które już przyswoiły naukę cofania, polecamy łączenie go wraz z zatrzymaniem i ruszeniem stępem bądź kłusem; warto także poćwiczyć cofanie na liniach środkowych czy ćwiartkowych, będzie to świetny sprawdzian wyprostowania naszego konia, ale także równego stosowania pomocy u jeźdźca.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Półparada

W trakcie naszej nauki jazdy konnej wielokrotnie słyszymy hasło "półparada". Dla początkującego adepta będzie to ciężkie do zrozumienia, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie aby poznać tajniki podstawowego narzędzia w pracy z koniem.

2017-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Sposoby na zakwasy

Po pierwszych kilku jazdach na lonży z pewnością będą Nam dokuczały zakwasy. Nic dziwnego, jazda konna to nie tylko siedzenie na koniu, to aktywność angażująca wiele mięśni, których na co dzień nie używamy.

2017-01-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczny wyjazd w teren

Marzeniem wielu jeźdźców jest wyjazd do lasu, szalone galopy po polach czy też pławienie się z końmi w rzece. Są to z pewnością jedne z najpiękniejszych chwil, jakie możemy przeżyć na grzbiecie koni - warto poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym taka wycieczka będzie przyjemna oraz bezpieczna.

2017-01-25

Czytaj » 0