12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: Cofanie

Data publikacji: 2017-11-28

 

fot. www.yourhorse.co.uk

 

Cofanie jest ruchem wstecznym, w trakcie którego koń stawia nogi po przekątnej - lewa tylna wraz z prawą przednią i prawa tylnia z lewą przednią. Prawidłowo wykonane ćwiczenie rozwija mięśnie grzbietu oraz poprawia zaangażowanie tylnych nóg, z uwagi na konieczność mocniejszej pracy stawów. Cofanie niesie szereg korzyści - poprawia równowagę oraz koordynację, wpływa pozytywnie na koncentrację i wyciszenie konia. 

Naukę cofania warto rozpocząć jeszcze przed zajeżdżeniem konia, oczywiście mówimy tutaj o cofaniu bez wsiadania; koń powinien respektować naszą obecność jako przewodnika, więc powinien bez oporów zatrzymywać się, cofać oraz podążać w wybranym przez nas kierunku.

Aby cofnąć z ziemi, przygotujmy bacik ujeżdżeniowy; zatrzymujemy konia i lekko naciskając na klatkę piersiową, prosimy o ustąpienie w tył (przydaje się tutaj znajomość gier opartych na naturalnym szkoleniu koni). Jeśli koń nie reaguje, wówczas zwiększamy nacisk i pomagamy sobie bacikiem, lekko uderzając w przednie nogi na wysokości koronki. Za każdy, nawet najmniejszy krok w tył, sowicie nagradzamy konia smaczkami :) Nauka tego ćwiczenia zajmuje conajmniej kilka takich prób, zawsze pamiętajmy o cierpliwości i spokoju!

Cofanie pod siodłem rozpoczynamy, kiedy młody koń ma opanowane przejścia i zatrzymania oraz porusza się płynnie w trzech chodach; nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć cofania konia starszego :)

W tym celu jedziemy stępem i zatrzymujemy się przy ścianie (koniom jest łatwiej się poruszać w tył, kiedy mają ogrodzenie jako punkt graniczny); zamykamy ręce na wodzach i lekku przesuwamy łydki w tył. Nigdy nie ciągniemy za wodze w tył! Jeśli koń nie reaguje, to warto skorzystać z pomocy osoby z ziemi, która poprosi o ustąpienie konia bądź pomoże nam bacikiem z ziemi (wraz z naszymi pomocami). Oczywiście nagradzamy za każde próby cofania - nie jest to łatwe ćwiczenie dla konia, ale warto poświęcić trochę czasu na naukę. 

 

Dla koni, które już przyswoiły naukę cofania, polecamy łączenie go wraz z zatrzymaniem i ruszeniem stępem bądź kłusem; warto także poćwiczyć cofanie na liniach środkowych czy ćwiartkowych, będzie to świetny sprawdzian wyprostowania naszego konia, ale także równego stosowania pomocy u jeźdźca.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0