Cofanie jest ruchem wstecznym, w trakcie którego koń stawia nogi po przekątnej - lewa tylna wraz z prawą przednią i prawa tylnia z lewą przednią. Prawidłowo wykonane ćwiczenie rozwija mięśnie grzbietu oraz poprawia zaangażowanie tylnych nóg, z uwagi na konieczność mocniejszej pracy stawów. Cofanie niesie szereg korzyści - poprawia równowagę oraz koordynację, wpływa pozytywnie na koncentrację i wyciszenie konia.
Naukę cofania warto rozpocząć jeszcze przed zajeżdżeniem konia, oczywiście mówimy tutaj o cofaniu bez wsiadania; koń powinien respektować naszą obecność jako przewodnika, więc powinien bez oporów zatrzymywać się, cofać oraz podążać w wybranym przez nas kierunku.
Aby cofnąć z ziemi, przygotujmy bacik ujeżdżeniowy; zatrzymujemy konia i lekko naciskając na klatkę piersiową, prosimy o ustąpienie w tył (przydaje się tutaj znajomość gier opartych na naturalnym szkoleniu koni). Jeśli koń nie reaguje, wówczas zwiększamy nacisk i pomagamy sobie bacikiem, lekko uderzając w przednie nogi na wysokości koronki. Za każdy, nawet najmniejszy krok w tył, sowicie nagradzamy konia smaczkami :) Nauka tego ćwiczenia zajmuje conajmniej kilka takich prób, zawsze pamiętajmy o cierpliwości i spokoju!
Cofanie pod siodłem rozpoczynamy, kiedy młody koń ma opanowane przejścia i zatrzymania oraz porusza się płynnie w trzech chodach; nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć cofania konia starszego :)
W tym celu jedziemy stępem i zatrzymujemy się przy ścianie (koniom jest łatwiej się poruszać w tył, kiedy mają ogrodzenie jako punkt graniczny); zamykamy ręce na wodzach i lekku przesuwamy łydki w tył. Nigdy nie ciągniemy za wodze w tył! Jeśli koń nie reaguje, to warto skorzystać z pomocy osoby z ziemi, która poprosi o ustąpienie konia bądź pomoże nam bacikiem z ziemi (wraz z naszymi pomocami). Oczywiście nagradzamy za każde próby cofania - nie jest to łatwe ćwiczenie dla konia, ale warto poświęcić trochę czasu na naukę.
Dla koni, które już przyswoiły naukę cofania, polecamy łączenie go wraz z zatrzymaniem i ruszeniem stępem bądź kłusem; warto także poćwiczyć cofanie na liniach środkowych czy ćwiartkowych, będzie to świetny sprawdzian wyprostowania naszego konia, ale także równego stosowania pomocy u jeźdźca.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10