12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Rekreacja: Zatrzymanie

Data publikacji: 2017-11-16

 

W jednym z poprzednich artykułów (https://myhorse.pl/editorial/91/rekreacja-polparada) dowiedzieliśmy się, czy jest półparada. Z prawidłowym zatrzymaniem konia nieodłącznie wiąże sie pojęcie parady, czyli wykonanie serii półparad zmierzających do zatrzymania naszego zwierzaka.

Oczywiście każdy z nas na początku uczył się zatrzymywania poprzez pociągnięcie wodzy, ale w rzeczywistości zatrzymanie rozumiemy jako zamknięcie konia w pomocach... czyli właśnie wykonanie półparad :)

Łatwiej napisać, trudniej wykonać? Wszystko jest kwestią treningu!

Jedziemy stępem po placu i najlepiej przy ścianie (krótkiej lub długiej) skupiamy się na punkcie, w którym chcemy się zatrzymać - to będzie nasz cel. Conajmniej kilka metrów wcześniej myślimy o zatrzymaniu konia w punkcie X, siadamy głębiej w siodło obciążając grzbiet, prostujemy się, wyobrażamy sobie,że nasze ciało staje się bardzo ciężkie, przykładamy łydki i zamykamy rękę na wodzach. Wszystkie te czynności wykonujemy z wyczuciem i spokojnie, nigdy gwałtownie! Te kilka kroków przed zatrzymaniem powinno skupić uwagę naszego konia i przygotować go do dobrego zatrzymania - płynnego, bez szarpięcia, koń zatrzymuje sie równo na czterech nogach.

Wbrew pozorom wykonanie dobrego zatrzymania nie jest takie proste i wymaga wyćwiczenia, niemniej jednak jest świetnym elementem treningu, z którego korzystają nawet jeźdźcy zawodowi. 

Wasz koń nie reaguje na zamknięcie wodzy, nie zatrzymuje się ? Przymknijcie rękę mocniej, starajcie się jej nie cofać tylko przytrzymać mocniej wodze (często przydaje się skrócenie wodzy - odpowiednia pozycja rąk mieści się maksymalnie nad kłębem, nigdy nad siodłem). 

Wplatajcie zatrzymanie w każdą chwilę Waszej jazdy, dla bardziej zaawansowanych polecamy zatrzymanie na linii środkowej lub ćwiartkowej czy zatrzymanie w trakcie wykonywania serpentyn przy przecięciu linii środkowej. Świetne są przejścia kłus-zatrzymanie-kłus, pomagają zaktywizować pracę zadu oraz poprawić przepuszczalność; obowiązują takie same zasady, czyli seria spokojnych i konsekwentnych półparad i płynne zatrzymanie. Na początku wykonujcie je w wolnym kłusie, aby spokojnie usiąść w siodło i wyczuć działanie własnych pomocy :)

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0