W jednym z poprzednich artykułów (https://myhorse.pl/editorial/91/rekreacja-polparada) dowiedzieliśmy się, czy jest półparada. Z prawidłowym zatrzymaniem konia nieodłącznie wiąże sie pojęcie parady, czyli wykonanie serii półparad zmierzających do zatrzymania naszego zwierzaka.
Oczywiście każdy z nas na początku uczył się zatrzymywania poprzez pociągnięcie wodzy, ale w rzeczywistości zatrzymanie rozumiemy jako zamknięcie konia w pomocach... czyli właśnie wykonanie półparad :)
Łatwiej napisać, trudniej wykonać? Wszystko jest kwestią treningu!
Jedziemy stępem po placu i najlepiej przy ścianie (krótkiej lub długiej) skupiamy się na punkcie, w którym chcemy się zatrzymać - to będzie nasz cel. Conajmniej kilka metrów wcześniej myślimy o zatrzymaniu konia w punkcie X, siadamy głębiej w siodło obciążając grzbiet, prostujemy się, wyobrażamy sobie,że nasze ciało staje się bardzo ciężkie, przykładamy łydki i zamykamy rękę na wodzach. Wszystkie te czynności wykonujemy z wyczuciem i spokojnie, nigdy gwałtownie! Te kilka kroków przed zatrzymaniem powinno skupić uwagę naszego konia i przygotować go do dobrego zatrzymania - płynnego, bez szarpięcia, koń zatrzymuje sie równo na czterech nogach.
Wbrew pozorom wykonanie dobrego zatrzymania nie jest takie proste i wymaga wyćwiczenia, niemniej jednak jest świetnym elementem treningu, z którego korzystają nawet jeźdźcy zawodowi.
Wasz koń nie reaguje na zamknięcie wodzy, nie zatrzymuje się ? Przymknijcie rękę mocniej, starajcie się jej nie cofać tylko przytrzymać mocniej wodze (często przydaje się skrócenie wodzy - odpowiednia pozycja rąk mieści się maksymalnie nad kłębem, nigdy nad siodłem).
Wplatajcie zatrzymanie w każdą chwilę Waszej jazdy, dla bardziej zaawansowanych polecamy zatrzymanie na linii środkowej lub ćwiartkowej czy zatrzymanie w trakcie wykonywania serpentyn przy przecięciu linii środkowej. Świetne są przejścia kłus-zatrzymanie-kłus, pomagają zaktywizować pracę zadu oraz poprawić przepuszczalność; obowiązują takie same zasady, czyli seria spokojnych i konsekwentnych półparad i płynne zatrzymanie. Na początku wykonujcie je w wolnym kłusie, aby spokojnie usiąść w siodło i wyczuć działanie własnych pomocy :)
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10