13,069 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Półparada

Data publikacji: 2017-01-28

Półparadą określamy szereg działań jeźdźca, wywieranych na konia. Na początku skupmy się na pomocach, jakich posiada i używa jeździec:

- łydki: najczęściej używana podstawowa pomoc zarówno aktywizująca jak i ograniczająca. Łydką wysyłamy konia w przód, a przypadku chodów bocznych ograniczamy jego nadmierne wygięcie. 

- dosiad: podstawowe i bardzo użyteczne narzędzie w pracy z koniem. Prawidłowa jazda skupia się na maksymalnym wykorzystaniu dosiadu i wyczuleniem konia na sygnały przekazywane poprzez zmianę ciężaru. Stąd też wrażenie, że jeźdźcy ujeżdżeniowi siedzą i nic nie robią, a koń wszystko wykonuje :)

Komunikacja z koniem na tak wysokim poziomie odbywa się właśnie za pomocą subtelnego działania pomocy, głównie dosiadu.

- wodze: pomoc często nadużywana przez niewprawnych jeźdźców. Wodze przekazują sygnały do pyska konia, ale nie możemy traktować ich jako kierownicy - mają służyć tylko jako 'ogranicznik'.

 

Ok, ale jak to wszystko ma się do półparady? I co to w ogóle jest?

Półparada to chwilowe działanie naszych pomocy, które mają na celu uwrażliwienie naszego konia na bodźce. Przekazujemy koniowi informacje: jestem tutaj, przygotuj się, zaraz zrobimy coś innego.

Wszystkie przejścia, zarówno w obrębie chodów (kiedy np.chcemy wydłużyć kłus) jak i pomiędzy nimi (stęp-kłus, kłus-galop itd), poprzedzamy półparadą. Dzięki czemu ta zmiana w ruchu będzie płynna i dobrze przygotowana.

Jak wykonać półparadę?

Zwizualizujmy sobie tak półparadę: jedziemy kłusem, siadamy głębiej w siodło i zamykamy łydki. Koń powinien zareagować (poprawnie: zaangażowaniem zadu, zwykle:przyspieszeniem) i wtedy tę energię wyłapujemy z przodu na pysku. W ogóle o jeździe konnej zawsze musimy myśleć w kierunku od tyłu do przodu -> czyli praca zadu jest najważniejsza, ona generuję energię (poprawnie: impuls, ale to termin zarezerwowany dla koni będących w stałym treningu; nam głównie chodzi o reakcję konia na zamknięcie łydek). Kiedy czujemy, że zad zaczął pracować, to zamykamy rękę, pozwalamy tej energii sie skumulować i wówczas wykonujemy przejście :)

Brzmi to może dość skomplikowanie, ale jeśli już raz poczujecie ten przepływ energii z zadu do przodu, to z pewnością odkryjecie jak wiele dobrego może przynieść prawidłowo wykonana półparada :) Poprawia zaangażowanie zadu, wpływa pozytywnie na rozluźnienie konia i prawidłowe ustawienie na kontakcie.

Czym jest dla Was półparada, potraficie ją wykorzystać ?

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0